Dati copiilor fructul RODIE?

Dati copiilor fructul RODIE? | Autor: Doris-Alina

Link direct la acest mesaj

Noua ne-a recomandat pediatrul sa-i dam fetitei suc de rodii.
Am inteles ca e bogat in fier.O zi ii dau, una nu.
Ce stiti despre beneficiile acestui fruct? Voi le dati copiilor? Cateodata face diaree de la el.Cu ce fruct se mai poate combina(ex.portocala)?Multumesc!

doris

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Eu ii dau insa foarte rar maninca fructul in sine.
Dar daca ii fac juice..... ii place la nebunie!
Ai grija insa ca rodia constipa.

Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu o trec prin robot, se separa samburi si ii dau doar sucul.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

aysha nu se inceaca de la semintze cand il dai asa? ca as incerca si eu sa-i dau.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Luca mananca fructul ca atare (scuipa semintele) si ii place ff mult chiar daca unele sunt chiar acre....

Alina si puiul Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Si fetei mele ii place foarte mult! manaca cu taica'su ca mie nu imi place si rodia e un fruct care ma enerveaza: e plin de samburi, dureaza o eternitate pana il manaca (mai mult de jumatate de ora, in conditiile in care este desertul deci am petrecut deja 3 sferturi de ora la masa) si mai dau si suc lipicios peste tot (in gengeral de pe maini).
Cum faceti voi suc? ca poate asa ma mai imblanzesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Eu ii fac suc in storcator,sau sucul de rodie il amestec cu portocala,1 banana si cereale,si le fac in blender.Ines este incantata,dar nu stiu daca e bine,o data la doua zile.Contine fier,si desi ar trebui logic sa constipe,la ea este exact invers.

doris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

quote:
Originally posted by Freia

aysha nu se inceaca de la semintze cand il dai asa? ca as incerca si eu sa-i dau.

Freia si Alexa



Freitz,eu i-am dat lui Rashid de la 2 ani.
La inceput s-a inecat de citeva ori insa a invatat sa le mestece.
Simburele fiind usor amarui probabil din aceasta cauza nu-i place asa mult fructul cit juice-ul.
La Capsuna dolofana incearca intii cu putin juice.
Cele mai gustoase sint rodiile rosii.Cele galbene sint mai acrisoare si poate nu-i plac.


Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Cum faceti suc din rodie.

Adunati bobitza cu bobitza?


yeah!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Midori,
tai fructul in jumatate si deasupra unui castron bati dosul jumatatii(pe partea cu coaja) cu o lingura.
Bobitele cele coapte vor cadea insa cele mai putin coapte va trebui sa le culegi tu.

Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput