ceclor

ceclor | Autor: energy

Link direct la acest mesaj

a mai dat cineva ceclor sau ceclorit copilului? ce-mi puteti spune va rog despre medicament, administrare si efecte??

multumesc anticipat, Vera

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
nechezol

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Noi i-am dat lui Toma, acum doua saptamani, Ceclor pentru otita (la 8 ore timp de 7 zile).
A fost eficient si bine tolerat.
Vreo doua zile a avut o pata rosie (mica si destul de "cuminte") pe obraz care s-ar putea sa fi fost de la medicament pentru ca, zice in prospect, poate cauza reactii alergice.

sanatate,
vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni25 spune:

noi am folosit ptr infectii respiratorii fara efecte secundare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

si noi i-am dat lui sebi ceclor pt otita si pt infectii respiratorii si a fost singurul medicament care a avut un efect bun si a fost foarte bine tolerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorehu2001 spune:

Si noi i-am dat lui flavius pentru otita si l-a tolerat bine.
I-a scazut febra imediat dupa prima administrare si nu a mai facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Noi i-am dat pentru amigdalita.Doza copii: 20 mg/kg/zi divizata in doze administrate la 8 ore.Precautii in caz de insuficienta renala, in caz de sensibilitate la cefalosporine, peniciline sau alte medicamente, in caz de reactii alergice.Creste efectul anticoagulant cand sunt administrate anticoagulante orale concomitent cu ceclorulEfecte nedorite: diareee, rar greatza si varsaturiProspectul e foarte complex si nu prea am timp sa scriu chiar tot, mai bine poti cere la farmacie sa il citesti.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu spune:

Si eu i-am dat lui Alex ptr otita 5 ml la 12 ore. Cred ca fost cel mai bine tolerat dintre toate antibioticele care le-a luat. Fara diaree sau bubite. I-a trecut otita f repede.

Cris si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

multumesc mult de informatii
copilul a facut din pacate o intoleranta puternica la augmentin (efecte adverse de-a dreptul nasoale) si am trecut pe celor, voiam sa stiu daca au fost probleme in timpul administrarii.

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
nechezol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Si noi am folosit CECLOR la infectii foarte serioase ale aparatului respirator.
Vreau sa-ti atrag atentia ca desi au aceeasi substanta activa CECLOR (Lilly) si Ceclodyne (Lek) (cred ca am retinut corect denumirea) nu sunt la fel de bune. Si medicul de familie mi-a spus ca este preferabil CECLOR (Lilly).

Sanatate,
Pusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Noi am luat de multe ori ceclor, tot de 3 ori pe zi (la fiecare 8 ore) si nu a avut nici o reactie adversa si i-a trecut destul de repede infectia respectiva.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput