Cerbul cu stea in frunte

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Nici eu nu stiu cine este autorul poeziei. Informatia cu Cosbuc am luat-o de-a gata de pe net. Dar s-ar putea foarte bine sa fie gresit.

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Nu prea suna a Cosbuc ... eu stiam ca e Labis.

Cel putin asa sustinea copilul de la care am invatat-o acum vreo 3-4 ani, un copil al strazii absolut extraordinar de talentat care o recita cu mare patos in tramvaiul 21 cu care eu mergeam saptamanal la meditatie.

Un an de zile sa auzi saptamana de saptamana declamat: Cerbul cu stea in frunte! de Nicolae Labis! ... se imprima :)

E o poezie emotionanta ... dar mult mai mult ma misca la vremea aceea intonatia copilului care o recita.


www.terrapininc.com/Dental/Smile%20Crocodile.jpg" target="_blank">Smilla crocodila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Nici a Labis nu prea suna :)). Sigur nu era vorba de Moartea caprioarei? De cand a pus Stefana intrebarea, ma tot chinui sa gasesc pe internet informatii in legatura cu autorul Cerbului cu stea in frunte. Am mai dat de o carticica scrisa de Petre Ghelmez, dar mi se pare ca e vorba despre o povestioara, nu de poezie.
Chiar ma gandeam: Pfuuu! Da cate poezii stiam la trei-patru ani! Si lungi! Acum abia daca mai pot sa invat un catren :)). Ce ti-e si cu batranetile astea.

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by qsar
Ce ti-e si cu batranetile astea.

Q


Cine are timp sa se gandeasca la batraneti cand citeste asemenea versuri ? Asta doar daca vrei parerea mea.....
Multumesc pentru poezie .

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mami, Cerbul cu stea in frunte este o frumoasa poezie scrisa de VICTOR EFTIMIU!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

e foarte frumoasa poezia, in genul in care stiam pe de rost cand eram mica..................................................

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Smillaraq, uita-te in Catavencu de saptamana asta, pagina 6, scrie de tine si de poezia asta, articolasul se cheama "Calatorie cu tramvaiul intre marele patos si micul eros".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu24c spune:

Poezia asta am auzit-o prima oara la camin cand aveam vreo 4 ani..o aveau niste copii mai mari de invatat pentu o serbare,am ascultat-o si mia placut foarte mult iar peste cativa ani a venit randu meu...si mi-am ales-o ca poezie.Am invatat-o extrem de usor desi trecuse ceva timp de cand o auzisem,insa cred ca mi se intiparise in memorie.De aceea vreau sa iti multumesc mult pentru ca ai pus poezia asta,are o semnificatie deosebita pentru mine.

Mergi la inceput