Mare atentie LUIVAC

Mare atentie LUIVAC | Autor: Crisu

Link direct la acest mesaj

Incerc sa va spun pe scurt prin ce-am trecut in ultimul timp. Baietelul meu care are 1 ani si 3 luni a facut la inceput furuncul in ureche. L-am tratat cu antibiotic, am facut incizie, in fine, am scapat. LA analiza ne-a iesit stafilococ auriu. Spre disperarea mea, bineinteles! LA 3 zile dupa am facut otita medie acuta la ambele urechi. Am rezolvat-o si pe asta cu antibiotic.Am cerut ceva de imunizare ca nu mai puteam. Dr de la spital ne-a recomandat dupa finalizarea trat. de otita sa ii dau LUIVAC. Dr de la policl a zis ca nu pot sa ii dau LUIVAc ca sunt pastile si daca i le sparg isi pierd propietatile, sa ii dau LANTIGEN B. Si uite asa am citit tot ce era pe net despre cele doua medicamente. Am fost si in farmacii sa citesc prospectul de la LUIVAC. Nu scria nimic de varsta sau cum se administreaza. In cele din urma am dat de site-ul producatorului. Ghiciti ce scria pe prospect acolo?!!! A NU SE ADMINISTRA COPIILOR SUB 3 ANI!!!!! E normal ca traducatorii nostrii sa nu scrie aceasta informatie????? Cum se traduc prospectele la noi????
Atat am vrut sa va spun.
Multa sanatate la bebici!
Crisu, o mamica indignata.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olivetti spune:

Parerea mea este ca unele medicamente nu sunt indicate sub 3 ani - doar pentru ca nu au destule studii/copii - ele fiind de altfel bune si cu efect rapid de insanatosire.

Iti dau dreptate sa fii indignata, dar poate acest medicament ar rez problema.

Io zic sa vb cu un pediatru mai de noua generatie, sa vezi ce-ti zice.

Numai bine
Olivetii si Aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Conform normelor internationale este interzisa administrarea de pastile la copiii sub 3 ani. Ca sa nu se inece/sufoce.
Acesta este motivul pentru care ai gasit avertismentul. Nu are nici o legatura cu proprietatile medicamentului.
Daca exista si sub forma de suspensie sau sirop, ii poti da fara nici o problema.
Dar, DA, ai dreptate ca exista unele prospecte care sunt traduse din 2 in 2 si nu numai la medicamente, la aproape toate produsele.
Eu nici nu ma mai obosesc sa citesc prospectele in romana, dace este in engleza il citesc pe acela.

Mergi la inceput