Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

ASLO marit=pericol ?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

EVA-DATA
EVA-DATA
membru incepator

USA

245 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 13/02/2005 :  16:33:00 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite EVA-DATA un Mesaj Privat  Reply with Quote

ASLO marit=pericol ?

In ultima perioada bebeul meu de 2 ani si 9lunia fost bolnav cu gatul, a luat injectii si multe suspensii.Ultima data,acum 3 saptamani a fost destul de grav.La analize a iesit ASLO de 833,iar pragul maxim este de 200.Am inteles ca e de rau,mi s-a propus sa ii scoata amigdalele,insa mie mi-e frica de operatie,mai ales ca am citit ca nu se face inainte de 4 ani.Ce parere aveti?

Eva,Cris si Cristinica

http://www.desprecopii.com/forum/rules.asp#rulesid23
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - joxy on 14/02/2005 18:14:04
Teodora D.
Teodora D.
Million dollar mother

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Teodora
 Romania
2932 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2005 :  17:03:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Teodora D. un Mesaj Privat
copilul tau are infectie cu streptococ beta-hemolitic; tratamentul e cu penicilina si moldamin,injectabil, gaseste un medic care sa-ti prescrie un tratament eficace, pentru ca valoarea ASLO e f. mare si stiu ca, peste 1000, poate da probleme cardiace. Cat despre scosul amigdalelor, tot un medic stie mai bine, in functie de cate infectii face intr-un an. Eventual poti consulta 2 medici, ca sa fii impacata. sanatate multa bebeului!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

axxa
membru incepator

Romania, constantaCONSTANTA
449 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2005 :  17:05:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luiaxxa Adauga semn de carte la raspuns Trimite axxa un Mesaj Privat
Eu zic sa mai consulti un medic cel putin, pentru ca nu e de glumit cu asa ceva. Aslo marit indica prezenta anticorpilor pentru infectiile cu streptococ, deci daca fiului tau i-a iesit ASLO 833, sigur are amigdalita cu streptococ (probabil beta hemolitic).
Exudatul nazo-faringian ce zice? De fapt nici nu mai conteaza, ASLO e certitudine.
In privinta operatiei, intr-adevar, nu stiu daca e cea mai buna optiune, de asta iti zic sa mai consulti pe cineva, poate se poate rezolva si cu tratament cu penicilina si apoi Moldamin. Oricum, nu sta pe ganduri, infectiile streptococice lasa urme serioase, este vorba de reumatism, afectiuni renale sau cardiace. Multa sanatate!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
HelleneC
HelleneC
expialidocius

Romania
1908 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2005 :  17:07:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite HelleneC un Mesaj Privat
E super aiurea cand e ASLO atat de mare... poate fi de la un streptococ sau stafilococ, si poate avea urmari aiurea pentru mai tarziu. Eu am trecut prin astea cand eram de vreo 3 ani si am dat in reumatism articular acut, de care nu am scapat nici in ziua de azi, desi am facut vreo 15 ani moldamin saptamanal. Pana la scos amigdalele (care e aiurea sa o faci acum) ia legatura cu un medic bun, nu neaparat orl-ist. Eventual o antibiograma beton daca nu i s-a facut deja! Hai la topicul copii din 2002 si mai spun fetele acolo cu copii apropiati de varsta copilutzului tau ce mai stiu si ele!
bafta, Elena

Mami ”de George”
Povestea_nasterii
Poze

light
light
here and now

Australia
3982 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2005 :  17:14:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite light un Mesaj Privat
Si eu am avunt infectie cu streptococ henolitic, in urma amigadlitelor repetate, am facut mai intai penicilina la greu, apoi timp de 5 ani moldamin o injectie pe saptamana. La 18 ani am scapt, valorile aslo, vsh, fibrinemie au revenit la normal si am repetat mai tarziu analizele care au fost bune.

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)
EVA-DATA
EVA-DATA
membru incepator

USA,
245 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2005 :  17:22:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite EVA-DATA un Mesaj Privat
Merci,fetele.Problema este ca bebeul meu este alergic la penicilina,de aceea si medicii se codesc la indicarea tratamentului(pana acum am fost la 2,din care unul O.R.L.ist),iar pentru moldamin am inteles ca e prea mic.Doctorul a sugerat ceva injectabil ,este ceva nou, poate ati auzit de RETARVEN sau RETARDEN?(scuze,nu stiu sigur)?Maine mergem din nou la doctor,in drum ii voi scoate analiza(exudatul faringian) de la laborator, sa vedem ce va zice, desi s-a pronuntat ca mai mult ca sigur este vorba de acel periculos streptococ hemolitic.Pe maine.

Eva,Cris si Cristinica
Teodora D.
Teodora D.
Million dollar mother

Romania
2932 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2005 :  18:09:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Teodora D. un Mesaj Privat
sotul meu a facut injectii cu retarpen, din cate imi amintesc substanta activa e tot ca la moldamin.
EVA-DATA
EVA-DATA
membru incepator

USA,
245 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2005 :  17:27:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite EVA-DATA un Mesaj Privat
Multumesc,Teodora.La exudat nu a iesit nici un streptococ,nici un stafilococ,absolut nimic.Se poate sa fie vreo eroare la recoltare sau la analiza???Medicul ne-a zis sa mai facem inca o data analiza de sange si pt.gat,precum si testul la penicilina.Pana atunci ne-a dat Zinnat si Sumertrolip.Aceleasi analize trebuie sa i le fac si Cristinicai care are 9 ani si sta mareu cu Cris,in ciuda faptului ca mereu le spun sa nu se pupe,dar ei se iubesc m.m.m.mult de tot

Eva,Cris si Cristinica

alinamoro
Alinush

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator pentru dianaDonator Parohia GlodeanuDonator TeodoraDonator proiect ursiciDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011Donator  Sange
 Romania, aradARAD
9817 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2005 :  18:53:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luialinamoro Adauga semn de carte la raspuns Trimite alinamoro un Mesaj Privat
Eu zic sa-i repeti ASLO ca daca exudatul faringian a iesit negativ e cam dubios.Poate a incurcat analizele cu ale altei persoane,oricum ASLO e foarte mare.

Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici
Teodora D.
Teodora D.
Million dollar mother

Romania
2932 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2005 :  19:47:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Teodora D. un Mesaj Privat
Eva, sotul meu a avut ASLO 800 si la exudatul faringian nu a iesit nimic; s-a interesat si a aflat ca in vrea 40% din cazuri exudatul nu e elocvent; analiza de sange, adica ASLO e hotaratoare in stabilirea diagnosticului.
Baietelul tau nu e insa dupa tratament, ca ziceai ca i s-au facut injectii acum 3 sapt.?
EVA-DATA
EVA-DATA
membru incepator

USA,
245 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2005 :  20:01:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite EVA-DATA un Mesaj Privat
Da, a facut 10 injectii de ampicilina cu gentamicina,dupa care,avand in continuare febra,medicul ORList a indicat suspensie Klacid.Pana acum nu pot sa zic ca am avut probleme cu el,insa de anul trecut, de cand a implinit un anisor,au aparut problemele de sanatate,ba amigdalite,ba bronsite,in decembrie inaintea craciunului a facut pneumonie.Altfel este un baietel care nu cedeaza cu una cu doua,insa mai toate bolile debuteaza cu febra f. mare care il doboara.Am luat trimiteri,iar maine dimineata ma invoiesc de la servici si merg cu amandoi copii la analize(sange,gat si urina)Ce-o fi... o fi.

Eva,Cris si Cristinica
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou

Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com