sindrom aderential pelvin

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Maria-Alexia: Poate nu ar strica si o HSG.
Totusi si doctorii din Sibiu ar trebui sa-si dea cu parerea.
Dar daca-s ca cei din Ploiesti, m-am lamurit!
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

si mie mi s-a dat, dupa laparo, tot diagnosticul "sindrom aderential". Doctorii mi-au spus ca aceste aderente groaznice au fost dobindite in urma infectiei cu clamydia.
eu acum am insa o alta problema si anume ca de la operatie a trecut o luna si nu a aparut menstruatia. Voi ati avut dereglari ale menstrelor?

LALA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Multumesc, Bety
Nu stiu daca sa-mi doresc sa fac HSG (deh, eu tot sper sa nu mai fie nevoie), oricum va trebui sa tratez temeinic anexita mai intai, nu? (am primit si de data asta 3 luni de tratament...)

Ultima oara chiar am intrebat-o pe doctorita daca am semne de chlamidia, ma ingrijoreaza posibilitatea , sau daca ar mai trebui sa fac ceva teste... Si mi-a spus ca aspectul nu e de chlamidii, si colul arata super-bine (de la chlamidii cica e rosiatic). Pap-ul a iesit I de fiecare data...

Acum mi s-a insurubat in cap idea asta cu trompele... Banuiesc ca numai cu un HSG se poate scoate, la echo nu se vede nimic, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Mai intai trebuie sa tratezi anexita. Daca nu sunt probleme cu trompele, nu trebuie sa-ti fie frica de HSG. Poate fi sau nu dureroasa. La eco nu vizualizeaza situatia trompelor.
Apoi, nu stiu daca poti sa-ti dai seama de chlamydia numai dupa aspectul vizual. Stiu ca se face testare. Cel putin eu asa am facut.
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issamanu spune:

Buna fetelor

vad ca nu s-a scris de mult aici oricum o sa reiau eu discutia.
De cand mi-au zis ca am adhesions (aderentze) acum un an de zile tot caut ca disperata o solutie alta decat taierea lor prin operatie. Si legat de asta NU MAI FACETI OPERATII!!! Adhesions se refac am citit intr-un studiu ca au observat reinceperea creshterii lor chiar in timpul operatiei sa vreo 10 minute ! Cu cat faceti mai multe operatii cu atat o sa aveti mai multe probleme deoarece aderentzele nu sunt altceva deact un raspuns de vindecare al organismului in urma operatiei si deci ori de cate ori faceti o procedura chirurgicala iti mai apar o duzina doua de adhesions!
Se formeaza si in urma unei infectii puternice sau infectarii cu chlamidia. Chestia e ca pana iti dai seama ca esti bolnava deja a facut ravagii chlamidia... am intzeles ca multe persoane nici nu si-au dat seama ca au fost infectate.
I orice caz am gasit pe net o enzima pe care o extrag din viermele de matase se numeshte serrapeptase care ar dizolva " any non living tissue in the body" stie cineva ceva de asta?
De asemenea si nattokinase o alta substantza ar face acelashi lucru...
Daca cineva stie ceva...
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costi spune:

Da, ai mare dreptate. Eu am facut laparoscopie pe 5 aprilie, cauze necunoscute sterilitate. Surpriza mare, ovarele, una din trompe in totalitate, prinsa o ideee si cea de-a doua si inainta - chlamydia, totul era imbracat ca intr-o pinza de paianjen si eu HABAR AVEAM CA SUNT INFECTATA CU CHLAMYDIA. Si acum sunt socata, am avut un singur partener si...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

buna fetelor,sunt noua pe aici si ma bucur ca v-am gasit ....asa poate imi mai inec si eu suferinta stiind ca fiecare dintre voi are cate o problema si ca nu e a mea cea mai mare!cum credeam pana acum.am facut si eu 2 operatii de ovare si am ramas cu aderente ,trompe infundate ...etcdar d-zeu mi-a ajutat si am scapat de ele la sovata in 10 zile de tratament (bai sarate,irigatii,ultrasunete)asta e ce v-as recomanda si voua,nu zic ca v-ar face bine la toate ...dar hmmm....nu se stie!chestia e ca dupa 6 ani de tratamente si o insemintare artificiala facuta in spania nu am reusit sa raman insarcinata....iar acum 7 zile am facut a2 a insemintare ....sper sa iasa ceva !!!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Sa fie intr-un ceas bun, Kla!
Am o mica intrebare (de fapt, doua: aderentele astea se fac numai de la chlamidia sau si de la alte bacterii?
Daca ai avut anexita cauzata de raceala si ti s-au infundat trompele, se poate sa ai si aderente?
Multumesc,
Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Draga Silvana, referitor la prima intrebare(si in legatura cu a II-a)pot sa iti spun ca aderentele se fac si de la alte bacterii in afara de Chlamydia,de fapt pot apare de la orice proces inflamator sau infectie,inclusiv anexita!
Eu,de exemplu am abdomenul plin de aderente de la o peritonita cauzata de o apendicita de care nu am stiut! Infectia a fost masiva si s-a produs cu germeni anaerobi(microbi in genul celor din intestin)! La mine,de la puroi s-au format niste punti de fibrina,(o substanta proteica ce apare in infectii)si aceste punti mi-au "lipit" intestinele intre ele dand Ocluzie intestinala. Aceeasi soarta au avut-o si trompele si toate organele tubulare....
Cel mai bune ar fi sa ceri parerea unui medic,eventual chirurg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_zah spune:

BUNA FETELOR,MA BUCUR SA VA GASESC.DE APROAPE 3 ANI TOT FAC INVESTIGATII IN LEGATURA CU DURERILE DIN PARTEA STANGA A ABDOMENULUI SI NICI UN DOCTOR NU A GASIT NIMIC,PRACTIC NICI ACUM NU STIU CE AM,SE VEDE LA RMN O ADERENTA INTRE INTESTIN SI OVAR.INTREBARI:LA VOI ADERENTELE ASTEA SUNT INSOTITE SI DE DURERI?A FOST SUSPECTATA SI VREO ENDOMETRIOZA SAU ALTCEVA?

Mergi la inceput