sindrom aderential pelvin

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

camy, ceva dureri am avut si eu, dar cred ca e normal - acolo e totusi o trauma.... s-a umblat, imposibil sa nu te doara deloc.

Oricum, au trecut dupa vreo 2 saptamini.
Nu cred ca aderentele au vreo legatura cu durerea.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaNeagu spune:

buna,
am citit despre problemele voastre si mi-a dat de gandit...
eu am facut laparo pe 13 iulie 2004 iar pe 31 august 2004 am facut o apendicita cu peritonita,
e posibil sa fi facut din nou aderente??? ,nu ma doare nimic ,dar nici gravida nu am ramas.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marin alice spune:

In privinta aderentelor am 3 operatii pana acum si dupa fiecare operatie am intrebat dr daca se vor mai reface aderentele si de fiecare data mi-a raspuns ca depinde de organism...deci e posibil ca la mine sa se faca din nou aderente dar asta nu este o regula si pt tine!Va pup...pt mine sperante nu prea mai sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

buna fetelor,
eu am facut laparo pe 22 feb si am avut tot abdomenul plin de aderente (se pare ca de la o operatie pe care am avut-o acum ceva ani). Sper sa nu mi se mai intample si acum. Si mie mi s-a spus ca depinde de organism, deci nu este o regula pt toata lumea. Intre timp sper sa raman gravida

betty78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Fetelor,da' de ce va chinuie oamenii astia atata cu laparo? Aderentele se trateaza mai nou cu ultrasunete!Va spun eu,ca sunt trecuta prin multe,maica!Am patru operatii la activ(clasice,adica cu taietura)si de fiecare data s-a lasat cu infectii,si unde e infectie,e aderenta...Adica palmaresul meu include apendicita,peritonita,ocluzie intestinala,abces rezidual,din nou peritonita, periviscerita!Si sint vechi de 12 respectiv 6 ani.Din pacate am aflat foarte tarziu despre procedura asta cu ultrasunete,in timpul unui tratament de recuperare!Am inteles ca se face si pentru tratarea aderentelor deja existente dar si pentru a preveni formarea altora noi.Intrebati-va medicul despre asta(ca nu stiu daca se potriveste in toate cazurile de aderente),poate va da trimitere!Eu am facut deja 2 seturi si m-am simtit mai bine.Si nu e dureros deloc!
Pupice si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

mai, fetelor, adica ne taiem burtile si efectul e provizoriu??? Ma lasa nervii. Am facut si io operatie la sfarsitul lui ianuarie.
Aveam o trompa infundata si una cu aderentze. Amz is "gata..am facut-o si pe asta. Am mai rezolvat o problema" dar se pare ca nu e tocmai asa.

Ca sa nu mai zic, ca am avut si polipi pe uter cu care sub nici o forma nu puteam sa raman insarcinata. I-am scos..dar cica pot reaparea.

Adica pot s-o tin asa mult si bine. Scot polipii, se infunda trompele; desfund trompele, reapar polipii.


Eheeeeeee...cata putere poti sa ai???

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Ca bine zici,Ancuta,io simt deja ca-mi sar sigurantele!Cred ca in curand fondez clubul "Aspirantelor Pesimiste...spre Disperate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

of,of.Eu am implinit un an de cand am avut burtica taiata din cauza aderentelor si vreau sa fac un fiv cat de curand.si sper ca nu-mi va zice doctoru ca trebuie sa taiem sin nou aderentele...ca nu stiu ce ma fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chi spune:

Unde se fac ultrasunetele ? Adica, la ce spital sau cabinet si la care dr ?
Da-ne mai multe amanunte.
Se pot desfunda si trompele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chi spune:

Anca, stiu ca facusei mai inainte si o HSG care iesise bine. Cat timp trecuse intre laparo si HSG ?
Adica, HSG e un bluf total sau mai pot sa trag sperante ca daca mi-a iesit HSG bine, trompele sunt OK ?
Pe film se vad niste carari intortochiate si filiforme, ca daca trebuie sa strabata drumul ala lung si greu, cred si eu ca ii apuca damblaua !

Mergi la inceput