Cartea de retete -copii 0-3 -ani a lui Cernaianu?

Cartea de retete -copii 0-3 -ani a lui Cernaianu? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Buna!

Am si eu cartea aceasta si ma uimeste ca, zilnic seara mai citesc retete din ea...sper sa imi mai dea idei despre ce sa-i gatesc lui Danut (6 luni si o saptamana)...si am vazut ca pune mare-mare accent pe fainos, adica multe meniuri cu faina prajita, sau fiarta, iarasi mare accent pe zahar...chiar si pe dulciuri, la copilasi de 7 luni indica crema caramel, si zilnic nu lipsteste din meniu ceva facut cu zahar ca desert, ori budinca de orez, ori budinca de gris, ori compot, ori crema de nu stiu ce, pe langa laptele de vaca zaharat 5% care se recomanda dimineata in combinatie cu cereale sau biscuiti sau alt fainos. Si bineinteles arhidiscutata sare despre care nu mai zic nimic.

Fiecare meniu are un anumit nr de calorii, deci e organizat, insa mi-e greu sa cred ca un bebelus ar putea manca tot ce se propune acolo, la varsta de 6/7 luni numai pranzul e ~ 300 de grame, ingloband supa, pireul de legume, carnea,sau ou, ficat, eventual paine.

Ce parere aveti despre stilul acesta de alimentatie propus de cartea mentionata? Vi se pare sanatos ? A incercat cineva sa gateasca dupa cartea asta ?

merci frumos
Lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Eu nu am vazut cartea aceasta dar din ce spui ca scrie in ea !!!
Aceste concepte sunt de acnad eram eu in fasa!!! Mama mea ma tot dispera cu meniuri din astea !!! Insa eu spun un NU hotarat!!!

Puiul meu are aproape 10 luni si a crescut foarte frumos si sanatos pana acum fara faina prajita, fara zahar, fara sare, fara fainoase in exces ( manaca biscuiti! - atat)

Nu am stat nicioadata sa-i numar caloriile pe care le manaca Sebi - dar mai mult ca sigur ca fiecare copil are ritmul si felul sau de a manca! Unii sunt mai mancaciosi altii mai pretentiosi si fiecare creste in ritmul sau !!! Asa ca nu ma stresez ca nu a mancat 250 ml de lapte la o masa sau ca a mancat 300 ml de lapte la alta! Sau ca manca un castron ochi de cereale in seara asta si maine seara nu mai vrea nici sa-l pic cu ceara!

Fiecare mama cred ca vrea binele puiului ei asa ca face cum considera ca e bine! Eu sunt impotriva acestui tip de alimentatie!

Are tot timpul din lume dupa 2-3 ani sa pape tot (aproape ) ce ii doreste sufletelul dar pana atunci manca ce ii dau eu in felul cum i le dau fara prea mari obiectii din partea lui pana acum!





Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Si eu am cartea... dar mi se pare o mare tampenie... ca sa nu spun mai rau de atat... pana si retetele de 5-6 luni includ faina, zahar, fainoase la greu!!! .
De fapt tampenia nu costa in reteta, ca o parte din ele sunt chiar f. bune, ci in varsta de la care recomanda.
Eu ma mai inspir din ea (si dupa aia expir ), dar le adaptez la cele 10 luni ale piticului meu.

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Sa inteleg ca daca nu am cumparat aceasta carte, nici sa nu ma grabesc sa o fac? Arunc banii pe geam de pomana?

Kita(Alina) si Samburasul vioi de 40 de saptamani (care nu da nici un semn ca vrea sa se nasca :))
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

lavi02
Trimis la - 08/02/2005 : 09:56:29

--------------------------------------------------------------------------------

Nu mi se par OK retetele cu rantas (faina prajita) care se stie ca e greu digerabil si de o persoana matura (si iritant pt tubul digestiv) si la fel stiu ca nu se da zahar si sare pana la 1 an.

Inca o chestie: in revista Mami de obicei sa sfaturi alimentare si retete dr. nutritionist Gina Palicari, care mi se par de bun simt si "moderne" (cat mai mult alaptat, fara zahar si sare pana la un an, etc). Dar in suplimentul de alimentatie al Revistei Mami mai apar si retete din cartea numita de Dorsilia si se face reclama acestei carti...


roxicucu
Trimise - 08/02/2005 : 13:24:32

--------------------------------------------------------------------------------

Eu am deschis ieri subiectul cu cartea de bucate, dar a fost sters din cauza ca a fost considerat reclama. Eu nu am facut decat sa-mi spun parerea despre carte. Am gasit-o intr-un moment in care eram cam disperata. Medicul de familie mi-a recomandat sa-i dau mai mult fainos lui Stefan pentru ca la varsta asta - 9,5 luni, el inca mai avea 7 mese pe zi, nu se satura. Oricum retetele din cartea asta de bucate eu le adaptez pentru varsta lui Stefan. Nu i-am prajit niciodata faina, doar i-am fiert-o in supa de legume sau lapte. Dealtfel nici pentru mancarea noastra nu am prajit faina, de regula nu mancam prajeli. Acum imi pare rau ca am iscat controverse dar am crezut ca mai sunt mamici disperate ca mine cu cel fainos (si mai ales ca am vazut ca lui Stefan i-au placut foarte tare aceste mancaruri, in felul asta am trecut si noi la 5 mese pe zi). Crezi ca nu m-a sfatuit bine medicul? Sa-mi spuna si mie cineva sa nu merg cu greseala mai departe.

Roxi si bebe Stefan (24.04.2004)



oana_mm
Trimise - 08/02/2005 : 15:08:57

--------------------------------------------------------------------------------

Si totusi pe cutiile cu cereale de la Milupa scrie ca au in continut zahar cristalizat!!! Deci, eu inteleg ca au totusi voie un pic de zahar, nu???


lavi02
Trimise - 08/02/2005 : 15:15:51

--------------------------------------------------------------------------------

In fine: cu fainosul: una e fainosul industrial, facut din diverse cereale SPECIAl pt copii si alta e sa iei tu faina si s-o prajesti in ulei/unt, ala e rantas, asa faceau bunicile noastre ca sa ingrase bebeii si in cartile moderne este interzis.

Dupa cum exista carti in care zice sa nu-i dai zahar pana la un an, eu nu i-am dat si am ales acele cereale care NU au zahat cristalizat. Dupa un an i-am dat si din celelalte.

Fiecare face cum crede si cum poate cu copilasul propriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

O am si eu in casa, o folosesc cand sunt in pana de ispiratie. Nu am facut niciodata o reteta exact cu ingredientele de acolo, le-am adaptat eu dupa cum am crezut de cuviinta.

Ileana, lui Luca(2 octombrie 2003)

pozele noastre

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

ok mamici, deci nu sunt eu sigura perfectionista, care nu agreeaza retelele alea intru-totul considerandu-le cam deplasate pe cele recomandate la o varsta mica. Cred si eu ca de la atata fainos copilasii s-ar ingrasa nu gluma numai ca nu asta e scopul principal ci sanatatea. Desigur, nu-s medic pediatru insa am facut si eu aceste remarci pentru ca de 65 luni tot citesc si ma aprovizionez cu carti de bucate pentru copii si deja observ ca multe se bat cap in cap de nu mai stiu pe care s-o iau de buna. Sa va zic drept eu am gatit pentru noi, adultii de pe acolo vreo 2-3 retete, recomandate copiilor mai mari. Deci pana la urma cartea e doar orientativa, noi adaptam retetele
va multumesc mult de tot tuturor inclusiv moderatorului care a recuperat toate mesajele pe aceasta tema
Lia

Mergi la inceput