chist ovarian rupt

chist ovarian rupt | Autor: frumusika96

Link direct la acest mesaj

salut
am 27 de ani si sunt din iasi.intr-o dupamiaza de mart,mai exact pe 11 ianuarie,ieseam de la un restaurant si ma indreptam spre casa.pana sa ajung la taxiu,m-a luat o durere in burta.crezand ca trebuie sa imi vina perioada,nu m-am speriat prea tare de durere.m-am urcat in taxiu cu gandul sa plec spre casa.am mers 100 de metri cred,si mi-am schimbat destinatia.am zis soferului,sa mearga la spitalul de urgenta.ceva imi zicea ca nu-i bine.deci fara sa am o durere foarte mare la burta.am ajuns la urgente.acolo am fost tratata ca un animal,mai rau,nu m-a bagat nimeni in seama.pana nu am apelat la pile nu s-a uitat nimeni la mine.m-am dus la o clinica particulara sa imi fac totusi un ecograf ca nu ma simteam tocmai linistita cu durerea de burta.la ecograf am dat peste alt doctor,scuzati expresia, prost tare!!!mi-a facut ecografia si mi-a dat rezultatul:chist ovarian rupt,hemoragie interna 300-400 ml sange in burta.am crezut ca pic din picioare.l-am intrebat ce trebuie sa fac,la care el ridica din umeri.mi se urcase tot sangele care-l mai avea in cap.am inceput sa tip la el si sa il inteb ce trebuie sa fac????doar nu se poate sa mor asa,in clinica,nu se poate face chiar nimic?la care el foarte calm imi zice:toti murim odata si odata.e, am murit si eu putin atunci.un smoc de par alb am simtit cum imi iese pe loc de frica si groaza.m-am imbracat imediat,i-am aruncat banii pe eco,m-am urcat im taxiu si m-am dus la maternitate.aici eram asteptata de medici,pt ca intre timp sora mea a tras de toate cunostintele,si directorul spitalului cuza voda din iasi ,dr onofriescu,ma astepta sa ma controleze.mi-a facut si el un ecograf,si a decis sa ma opereze de urgenta.operatia a durat cam 90 de minute.totul a fost ok,multumita lui Dumnezeu si dr-lui onofriescu.au trecut 4 saptamani de atunci,sunt bine,nu mi-a extirpat ovarul,a taiat doar o bucatica din el.e totul bine.ce vreau sa mai precizez,in momentul in care medicul mi-a deschis burta,in ea erau peste 1000 ml sange,deci in mai putin de 10 minute,mi s-a scurs peste 700 ml sange.viata mea a atarnat de un fir de par.numai bunul Dumnezeu stie ce m-a impins in momentul ala spre spital!!!poate chiar el.pana sa patesc chestia asta urata,nu aveam viata sexuala normala,luasem anticonceptionale novynete pana in noiebrie,.as vrea sa vorbesc cu doamne si domnisoare care s-au confruntata cu asemenea situatie urat.si as mai vrea sa stiu,viata sexuala cand pot sa o reiau.sanatate maxima si..........cateodata sa stiti,ca frica poate fi de folos!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

am citit cu groaza ceea ce ai scris tu aici am mai auzit de cazuri de genul asta dar parca nu ca al tau .ceva asemanator am avut eu chist 3cm ov stang 5cm ov drept operata acum 3 luni ,in urma carei am ramas fara un ovar 6 saptamani repaus fizic si sexual,la op. mi-a gasit si lichid in burta probabil din cauza chisturilor,tot ce pot sa spun este ca am trecut cu greu peste aceasta experienta urata din viata mea.eu iti doresc multa sanatate si sa te refaci cat mai repede ,stiu ce inseamna ca doar am trecut si eu prin aceasi op. ca si tine,sanatatea este cea mai importanta din viata unui om ai grija de tine si sa auzim de bine.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Katy, am fost si eu operata cu aceeasi problema iar la externare medicul mi-a spus ca imi pot relua viata sexuala dupa 3-4 saptamani.
Au trecut de atunci 10 ani, intre timp am facut un copil si totul e in buna regula.
Bine ca s-a rezolvat si la tine, ca ai trecut prin mari emotii!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

cami, in ruptul capului si eu tot nu inteleg de ce ti-o fi scos tie ovarul?!

frumusika96 - crede-ma, te inteleg perfect.... Eu am patit cam la fel, dpdv al "promptitudinii" medicilor, acum vreo 2 ani - m-a pocnit o hemoragie f. puternica, am crezut ca e CM. Am stat asa o luna, dupa care m-am dus la Medsana. Unde s-a uitat cineva la mine...si mi-a dat Diane 35!!
Am luat, constiincioasa, Diane 35 o luna (alta luna) - aiurea, hemoragia era dinc e in ce mai puternica!
Bun! M-am decis sa schimb clinica si m-am dus la MarieStopes (alta clinica particulara...) unde majoritatea faceau chiuretaje. Normal, m-au urcat pe o masa sa ma chiureteze si pe mine - n-au apucat, pentru ca le-am spus ca am alta problema.
Cred ca m-au auzit la al 5-lea protest....
Bun. M-au dat jos de pe masa, m-au dus in alt cabinet. O doctorita intre 2 virste si-a pus ochelarii, s-a uitat la mine... intre timp, sub mine era balta. S-a mai uitat o data...mi-a spus ca a fost avort spontan!
I-am explicat ca sotul era plecat de vreo 6 luni - daca as fi avut sarcina in 6 luni, macar as fi stiut!!
M-a pus pe un carut, m-a trimis cu o asistenta la Bucur.

La Bucur... am fost cobai: vreo 4-5 medici s-au tot invirtit in jurul meu, tinind conferinte intre ei, timp de o ora. Ora in care eu, iar, stateam pe masa, si sub masa crestea balta.
Discutiile erau la modul: "o fi avort?" "nu, ca are colul inchis!" "da' atunci ce sa fie?"
Ba la un moment dat au adus si studenti!!
Sa le arate miracolul....

Bun... dupa ora aia de discutii libere, au dat un telefon cuiva, sa pregateasca sala de op.
Am crezut ca e vb. de altcineva, nu m-am impacientat.
Ma asteptam macar la o ecografie... orice.
De fapt, era vorba de mine. Concluzia ezbaterilor era EXTRAUTERINA. Drept urmare, s-au hotarit sa ma op. de extrauterina. Ditamai taietura, se sus pina jos.
Am incercat sa le explic, timid, ca de 6 luni nu aveam cum sa am extrauterina... poate doar cu sfintul duh.... normal, nu m-a bagat nimeni in seama!
Mi-au dat o camasa si a venit ditamai asistenta cu acul spre mine!
Ei, in momentul ala, cind am vazut ca ei chiar sint convinsi sa ma taie asa, pe nv, mi-a revenit curajul!
Le-am explicat ca nu ma operez. Punct. Sint majora, semnez si plec pe propria raspundere.
A urmat un cosmar, cu o matahala de asistenta alergind dupa mine si explicind-mi ca mor in jumatate d eora daca nu ma op. ... eu alergam si tipam, ca asta e, imi asum riscul....

Pina la urma s-au saturat de jogging prin spital si mi-au dat drumul sa plec.

In 2 zile (evident, am supravietuit fara pb. acelei jumatati de ore fatidice ) m-am dus la alt medic, care a rezolvat hemoragia mea cu 2 injectii.

Concluzia...puteti sa o trageti voi.

O alta experienta mai recenta: am avut un chist ov (8 cm.). Cinci medici mi-au propus sa imi scoata ovarul. Pina la urma, S-A PUTUT rezolva si fara sa-l scot. Daca spuneam de la inceput da... era bun scos acum.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Katy,
si eu am avut parte de un chist ovarian spart

Aveam 17 ani si a inceput asa deodata sa ma doara burta in partea dreapta, am mers cu mama la dr., m-a palpat si mi-a zis ca e apendicita .

Bine ca am avut pila mare si m-a operat dr. Sarbu, iar cand m-a taiat, burta mea era plina de sange si culmea, chistul cu pricina fusese pe ovarul stang
Mi-a facut o incizie mica in partea dreapta (e drept ca acuma nu se mai cunoaste decat foarte putin locul unde a fost drenul si au folosit ata care se topeste), mi-au scos matele , pentru a nu taia toata burta pana in partea stanga unde trebuiau sa curete si au curatat ce era de curatat de pe ovar, dar nu au taiat nimica din el...

Apoi timp de 6 luni am urmat un tratament (nu mai tin minte cu ce anume) de la medic endocrinolog si cand mi-au facut eco au vazut ca ovarele mele iar prezinta chisturi si tratamentul a fost anticonceptionale pe care le-am luat pana la 25 de ani.
Control faceam la 3 luni, apoi la 6 luni, mergeam la eco si imi facea eco pe burtica, atata tot.
Am intrerupt in doua randuri administrarea de Microgynon (asta am luat eu) si la eco s-a observat ca au crescut... asa ca atata timp cat luam pilule era bine, erau chistulete pe ovare, dar mici, cum intrerupeam cresteau...

Cand am hotarat sa avem un copil, am intrerupt pilulele si 2 luni am folosit supozitoare Carpicon, am baut ceai de coada calului si de coada soricelului si in a 3-a luna am ramas gravida.
Acuma nu mai am chisturi..

Cu viata sexuala nu stiu sa iti spun, ca la 17 ani cand mi s-a intamplat mie nu faceam dumba-dumba, dar ce mi-a zis dr. (avand in vedere ca eram la liceu si faceam ore de sport) mi-a dat pt restul anului scutire sa nu fac sport...

Apoi in cls. a XII-a am facut sport...

Numai bine si sa mergi si de acuma in continuare la eco, sa vezi cum sunt ovarele.

Katink 16+

Mergi la inceput