Cu ce curatati...?

Cu ce curatati...? | Autor: Androix

Link direct la acest mesaj

GEAMUL SABLAT
CADITA DIN ACRYL
GEMURILE CABINEI DE DUS

Geamurile sablate pana acum nu am nimerit nimic care sa scoata urmele de degete de pe partea mata. Am incercat cu sprey de geamuri obisnuit, cu detergent normal, nimic nu a mers...
Cadita din acryl nu stiu cu ce o pot curata ca sa fie iar alba si frumoasa, mi-e frica sa incerc cu praf de curatat am inteles ca se zgarie. Oare cif crema este bun? La bile albe/negre am vqazut ca cam luat-o in freza...
Cabina de dus, este din sticla normala si nu am gasit inca ceva care sa curete bine stropii de apa care se albesc si arata groaznic si se curata super greu.

Ceva sugestii?


Andreea 25 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Nu stiu ce sunt geamurile sablate?

La dus: exista un fel de T-euri mici din plastic cu care dai dupa dus imediat pe geamuri si pe faiantza de sus in jos ca sa reduci cantitatea de apa. Cred ca la voi apa are foarte mult calciu, de obicei la noi ajunge atita. Cred ca ar merge sa incerci cu otet sau cu produse de curatat pe baza de otet.


Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

cu geamurile am si eu aceeasi probleama, dar la baie, folosesc cu succes cif crema alb (fara clor). aschiuta are o idee buna cu t-urile (cu lama cauciucata), dar mie mi se pare incomod ca de fiecare data dupa dus sa sterg geamurile. banuiesc ca depinde si cu ce cureti, ma refer la burete, laveta, etc

diana si denisa
http://pg.photos.yahoo.com/ph/pozedenisa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

cadita din acril eu zic sa nu o cureti cu cif, totusi are efect usor abraziv, se vede in timp, trust me! incearca cu pur de vase, detartrant de wc (nu ataca plasticul si nici fibra de sticla inserata in plastic)

pe geamurile de dus raman sarurile din apa care se duc cu detartrant, incearca cu gelul de wc, foloseste manusi, si un burete cu care sa intinzi gelul, lasa cateva minute si spala temeinic. Sau cu cilit, ai incercat? si am mai auzit de un produs care dupa ce-l aplici si clatesti lasa o pelicula ca sa se spele mai usor, faceau reclama la tv

geamul sablat sau matisat este geamul care are pe o parte un tratament (fie prin improscare/zgariere cu presiune mare cu o pulbere abraziva, fie printr-un tratament chimic cu un derivat al acidului fluorhidic) care face ca geamul sa se vada mat

urmele de degete sunt de grasime (umana) si se curata cu ceva care ia grasimea. Cu acetona ai incercat?! (adica dizolvant de unghii romanesc)

si ce mai face bebe din burtiK, fotbal volei si baschet, nu? pop dulce fata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sarumana, incepusem sa cred ca nu mai raspunde nimeni.
Ardit
Ideea cu t-eul mi se pare buna, chiar daca putin incomoda, dar decat sa frec sa-mi vina rau mai bine trag un cauciuc dupa fiecare dus. Am cumparat Triumf aseara dar nu am mai avut vreme sa-l incerc. Sper totusi sa fac ceva treaba buna cu el.
Ala cu pelicula este Mr. Proper gel. Am cumparat pentru chiuveta din baie dar nu este stralucit. Si nicidecum nu mentine curatenia pana a doua zi. Mama ei de pelicula...
Mai astept sfaturi daca mai stie cineva ce altceva as putea incerca.

Andreea 25 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Otet diluat cu apa sau nu,sare de lamaie si bicarbonat!Le folosesc sa curat chiuvete,cada acryl,cadita dus,geam dus,etc.
Spor la frecus!

si pestiuc de 19 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nu as avea curaj sa pun detartrant pe cada,spune-ne tu daca s-a curat si daca nu ataca acryl-ul?Ca de s-ar curata fara sa freci,m-ar tenta si pe mine

si pestiuc de 19 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alisia spune:

Incearca cu Cif Cream Lemon,eu sunt foarte multumita.
Dupa ce freci usor cu aceasta crema,clatesti si stergi cu un prosop uscat.
Sper sa-ti fie de ajutor!
Alisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Geamurile sablate: cu solutie de sters geamuri. Pulverizezi din abundenta pe geam, apoi cu o carpa f. curata din bumbac stergi energic. Eu asa procedez si are efect.
Cabina de dus: cu Cillit sau Cif-piatra si rugina. Ungi bine geamurile cu unul din aceste produse cu ajutorul unui burete(sau cu o laveta). Lasi sa actioneze 15-20 minute apoi dai cu dusul. Inceraca si Cillit bang (eu n-am incercat, dar se pare ca e varianta imbunatatita a clasicului Cillit).
Cadita de acril: n-am idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Geamul sablat - alcool isopropilic
cadita din acryl - cif crema
geamurile cabinei de dus - ?
Pentru a nu ramane urme pe bateriile de la baie/bucatarie, chiar si dupa curatare cu diverse produse (eu folosesc Mr.Proper), folositi neaparat apa rece la clatire.



Diana

POZE :
http://community.webshots.com/user/dianamaria007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Pentru geamuri , este un produs pt geamurile de la masina....Maxi glass se numeste!

Cori

Mergi la inceput