Taxa de botez

Taxa de botez | Autor: monica-elizabet

Link direct la acest mesaj

buna, m-am interesat la biserica sa fac o programare pentru botezul fetitei mele si d-na de la lumanari mi-a zis ca taxa de botez este de 1500 000 lei din care eu platesc 250 000 lei cand fac progra,area si restul nashul dupa botez, dar mi se pare cam mult si mi-e sa nu abuzez de nashi...voi cum ati procedat?
va multumesc

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu am boteazat in Octombrie anul trecut si taxa de biserica a fost tot 1.500.000 pe care am achitat-o noi nasi..si nu am simtit ca a abuzat cineva caci doar era datoria noastra de nasi sa facem asa.

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:


Taxele de botez si de cununie e normal sa le plateasca nasii.
Daca voi simtiti ca situatia voastra este mai speciala, asteaptati pana la momentul botezului si o sa va descurcati la fata locului, vedeti ce intentii au ei (nasii) si fiti pregatiti cu suma in caz de "blocare"...

Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Si eu la fel stiu, taxele la biserica le platesc nasii. De fiecare data cand am cununat si am botezat le-am platit noi. Si la nunta noastra le-au platit nasii. Eu cred ca se asteapta, dar cum zicea cineva mai sus, nu strica sa fiti pregatiti si voi.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

La botezul fetitei noastre noi am platit taxa oficiala de 300.000 lei, iar nasii au platit preotii, 1,5 mil. Corul l-am platit noi, pentru ca a fost dorinta noastra sa facem botez cu cor, am mai dat 1,5 mil.
In felul asta am participat cu totii, ca sa nu para mult nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Noi parinti copilului am facut rezervarea,DAR nu mi s-au cerut bani!
La botez a platit nasul toate cheltuielile cu biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Taxa de biserica o platesc nasii.Asta e datoria lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Nasii. Dar daca ei " nu stiu ", veniti si voi pregatiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

La noi au platit tot nasii, dar ei au fost si cei care s-au ocupat de rezervare...

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor, va multumesc la toate, asa am sa fac o sa fiu si eu pregatita in caz ca ei sunt"surprinsi de situatie"...duminica asta o sa ma duc sa fac rezervarea si sa platesc cei 250 000 lei.
data trecuta la baietzel, cu aprox 4 ani in urma am facut la biserica alba, pe calea victoriei fiindca am mers la restaurantul bucuresti si era vis a vis, acolo nu am dat nici o taxa de botez doar am facut programarea si dupa aceea s-au "descurcat' nashii cu preotul...cred ca nici acum nu or sa fie probleme dar asa-mi fac eu tot felul de griji si nu vreau sa supar pe nimeni.
va si va urez multa sanatate voua si bbeilor

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Noi am botezat in ianuarie, iar preotul ne-a cerut 2 mil si inca 500.000 lei la dascal. Cred ca depinde si de biserica. Am auzit ca la unele biserici din centru (Piata Unirii) taxa ar fi de 3 mil!!!

Mergi la inceput