candida

candida | Autor: oana_dan2004

Link direct la acest mesaj

buna! am si eu o nelamurire:
cu ceva timp in urma dupa ce am luat antibiotice m-am trezit cu o candida de toata frumusetea pe care i-am dat-o ..normal si prietenului meu! Dupa diverse tratamente..si eu si el..in care se parea ca trecuse, a aparut iarasi! Este posibil ca prin sex oral aceasta sa fi ajuns in cavitatea bucala, de unde a fost iarasi luata?Stie cineva vreun tratament ...? multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Pentru candidda trebuie sa se trateze ambii parteneri. pastila pentru ambii parteneri se numeste Mycosyst. se ia pe gura, una tu una partenerul. e cam scumpa, ce-i drept, dar e doza unica, si eficienta. pentru tine, se mai ia un singur ovul, dar nu mai stiu exact cum se cheama... parka Lomexin? da am uitat... simplu si usor, insa cam costisitor. o pastila si un ovul te ajung cam 500.000 lei.


Ramonika si pisicile
O MINUNE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Da, LOMEXIN se cheama... sunt ovule vaginale.. De fapt numai unul, doza unica, cum ti-am zis.
Nu stiu de ce te-ai reinfectat. Esti sigura ca ati luat amamdoi tratamentul in acelasi timp si ati stat vreo 2 zile sa fii sigura ca isi face efectul?


Ramonika si pisicile
O MINUNE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_dan2004 spune:

mersi mult pt. raspuns! o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesandra spune:

Am ajuns sa citesc pe net despre candida in urma descoperirii unor probleme cu tiroida ( de fapt cu sistemul meu imunitar )... este incredibil cat de pacatoasa este. Se pare ca nu exista un tratament 100% eficient ( va recidiva mereu ), este o ciuperca care se extinde in tot corpul. Medicii ginecologi iti dau pastile care elimina efectul si nu cauza...o importanta deosebita o are si alimentatia.

Sfatul meu : fa multe cautari pe net ( mai ales in engleza ) si incearca sa intelegi bine ce este de fapt candida...din pacate medicii nu explica niciodata bine..iti dau doar o pastila si gata...

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_dan2004 spune:

am luat amandoi tratamentul, dar se pare ca eu am "stocat" ciuperca in cavitatea bucala...si de acola a luat-o el, apoi eu..circiut intern! pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesandra spune:

Sau chiar in intestinul subtire...imagineaza-ti mucegaiul ( care e tot o ciuperca ) cum se intinde peste tot...si cat de usor...asa este si cu candida..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by oana_dan2004

am luat amandoi tratamentul, dar se pare ca eu am "stocat" ciuperca in cavitatea bucala...si de acola a luat-o el, apoi eu..circiut intern! pa



Pai daca nu poti sta si tu cuminte fro 2-3 zile!


Ramonika si pisicile
O MINUNE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

intradevar candida se ia in momentul cand faci sex oral Ramonica are dreptate se ia o singura pastila in doza unica de mycosyst costa 320 000 mii lei o singura pastila se ia atat tu cat si partenerul ,altfel risti sa ei degeaba .aaaaaaa si vezi ca se face si vaccin contra candida la institutul cantacuzio dar il cumperi doar cu prescriptie medicala de la medicul de familie.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

si dc esti cuminte zilele alea tot reapare candida cand esti cu sistemul imunitar la pamant (stres boala), sau de la antibiotice...
e o ciuperca pe care o are o femeie din doua si care se manifesta cand gaseste cdt prielnice...

ai grija ca dc faci mai multe tratamente si nu trece inseamna ca a devenit imuna la unele din ele...

Eu si sotul ca pastile am luat o sg data Fasigyn (nu trebuie sa bei alcool vreo 48 de ore), 2 ovule de Lomexim (unu pe seara) si vreo trei zile m-am dat si eu si el cu Lomexim crema.
A doua zi dupa ovul am facut spalatura vaginala cu Femigin.

candida bucala e diferita de cea vagina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kylie spune:

Dar despre cea bucala? Nu mai stiu ce sa fac am incercat Pimafucin vreo 2 saptamani de chin in fiecare zi, cam de 3 ori, si NIMIC.

Mergi la inceput