Parinti ortodocsi, nasi catolici

Parinti ortodocsi, nasi catolici | Autor: an-k

Link direct la acest mesaj

bebelusa mea Bianca, se va naste si va creste intr-o tara catolica, al ei tata fiind catolic, si datorita faptului ca imi doresc pentru ea sa fie ca totii copii de aici, sa faca comuniunile cu colegii de scola etc, imi doresc sa o botez in Romania dar catolic,(sincer pentru mine si ortodocsii si catolicii sunt crestini, deci sunt la fel, credem cu totii in Iisus), dar acum vine adevarata problema:- nasii vor fii cel mai probabil fratele meu si prietena mea, iar amandoi sunt ortodocsi, credeti ca vor exista probleme adica sa nu o poata ei boteza pe copila? cam ce as putea face? voi ce ma sfatuiti?

anca DNP21martie
bb BIANCA ECATERINA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Noi am avut situatia invers. El catolis, eu ortodoxa, tara catolica (pana aici la fel) . Noi casatoriti catolic, am botezat copii la Bucuresti , dar ortodox. Nasii eu fost micsti ca sa zic asa: ortodox si catolic si o vrut preotul sa-i treaca asa. Acum nu stiu daca invers merge (cel mai bine intrebi la biserica unde vrei sa botezi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

multumesc pt raspuns
deci daca la voi a mers m-am mai linistit
pupicuti

anca DNP21martie
bb BIANCA ECATERINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Anca, cu siguranta merge...oricum, Biserica Catolica este mult mai deschisa la aceste lucruri decat cea Ortodoxa...

Oana si comoara 38+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

Buna,
Nu stiu cat te va ajuta ce-ti scriu, dar eu in vara am fost la o nunta de catolici la care nasii erau ortodocsi. Din ce am inteles catolicii accepta nasi de alte religii...ortodocsii nu accepta. S-ar putea sa se poata. Cel mai simplu ar fi sa intrebi pe cei in cauza: biserica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

Imi pare rau sa-ti spun dar nu se poate sa fie nasii ortodocsi. Singura posibilitate este sa gasesti si niste nasi catolici, adica sa aiba copilul 4 nasi. Noua ne-a cerut certificatul de botez al nasilor pentru a se convinge ca sunt catolici.

DANA si ALEXANDRU(28.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viktoria spune:

An-K o sarcina si nastere usoara. Si noi ne-am confruntat cu problema botezului la primul copil. Problema noastra a fost ca noi sintem amindoi ortodocsi si am vrut sa o botezam la catolici pe aceleasi motive enumerate de tine mai sus(comuniune, religie la scoala etc).
Nasa lui Doris e austriaca si deci catolica. In primu rind ne-au cerut cei de la biserica catolica de aiceea o adeverinta cum ca Episcopia Ortodoxa e de acord ca copilul nostru sa fie botezat la catolici. Si pt. ca am facuto in alt oras, adica nu unde locuim noi ci unde locuieste nasa inca o adeverinta de la preotul satului ca e de acord ca copilul sa fie botezat in alta localitate. Pe linga asta stii bine ca la catolici se face crucea altfel decit la ortodocsi si botezul este de asemenea mult mai diferit. La comuniune trebuie sa fie nasa sau nasul care de asemenea trebuie sa aiba aceeasi religie ca si copilul.
Asta e parerea mea si experienta prin care am trecut. Acuma in Februari asteptam al doilea copil si vrem din nou sa-l botezam la catolici, sint curioasa daca trebuie sa trecem prin aceeasi procedura.
Nu stiu cum e in Romania insa iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

multumesc pentru raspunsuri
fiind tatal catolic banuiesc ca n-o sa-mi ceara nimic, dar eu in Romania nu cunosc pe nimeni catolic cu care sa fim in ultra relatii, asa incat sa ne boteze fetita, sper sa nu trebuiasca sa fac, botezul aici, aici voi face nunta in toamna, si deja imi facusem planuri despre botezul din Romania, , eu ce fac pana la urma?

anca DNP21martie
bb BIANCA ECATERINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Am si eu o problema in stilul asta.Noi ,mirii,suntem ortodocsi iar nasii sunt catolici,oare vor fii probleme?Nasa a fost de religie ortodoxa dar dupa casatorie a trecut la catolici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

am rezolvat-o, a fost prietena mea la biserica si a intrebat, nu e nici o problema, ea a si stabilit data stiind perioada in care voi fii in tara, asa ca pe 30iulie imi voi boteza bebita, la o Biserica Catolica din Bucuresti
in aceeasi perioada trebuie sa-mi caut si rochia de mireasa ca pe 3 septembrie am si nunta, sunt asa de fericita, tot ce mai imi doresc din tot sufletul, e ca bebita mea sa fie sanatoasa

am intrat in saptamana39
Anca si Bianca din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Dilema"
postat de Danelutza, 11/04/2005, 16:36:42


Am ca sa zic asha o problema si am nevoie de ajutorul vostru.
Eu sint ortodoxa, sotzul catolic, in curind bebelusha noastra vine pe lume si nu sintem hotaritzi in ce religie s-o botezam. As vrea la ortodoxi ca poate primi impartashanie incepind de la botez. Dar... cum aici sint majoritatea catolici, sotzul spune ca atunci cind vor face prima impartashanie totzi copiii de virsta ei, va vrea si ea si nefiind catolica probabil ca nu va putea participa la toate manifestarile care se fac la biserica catolica.
Pentru mine, nu exista aproape nici o diferentza intre aceste doua religii, singura mea dorintza e sa fie impartasitza inca de la botez.
Voi ce ma sfatuitzi, nu ar fi mai bine sa vorbesc cu preotzii de la amindoua bisericile si sa ajungem la o concluzie ?!
Sau cele care atzi fost in situatzia mea, cum atzi rezolvat ?!
Va multzumesc anticipat pentru raspunsuri.

Daniela



raspuns postat de Alina, 11/04/2005, 16:50:06

Daneluta,
Si la noi cam la fel:eu ortodoxa,sotul catolic.Ne-am casatorit religios in biserica ortodoxa dar am avut si un preot catolic.
Fetita am botezat-o ortodox si sunt convinsa ca nu va avea niciodata nici o problema din cauza asta.Sotul meu zice ca doar daca ar vrea sa invete in scoli patronate de biserica poate nu ar avea prioritate dar nu e cazul.Acum merge la o gradinita catolica si nu am avut nici un fel de probleme doar ca vine Iepurasul de doua ori ...dar oricum noi sarbatorim ambele dati.
Stiu ca poate trece la catolici daca va vrea si chiar am asa un caz in familie.

Nastere usoara it doresc!



Alina



raspuns postat de anamaria, 11/04/2005, 16:53:27

din cate stiu eu, botezul ortodox este recunoscut de biserica catolica!
prietena mea este ortodoxa, traieste in Franta, sotul este catolic. au botezat baietelul in Ro, ortodox, pt ca cei de acolo au zis ca recunosc acest botez, doar ca au avut nevoie de certificatul de botez, stampilat si parafat!
cred ca ar trebui sa intrebi preotul catolic, cum sa procedezi. daca ai boteza copilul ortodox, va putea participa la prima comuniune si alte chestii catolice, sau trebe musai botaezata catolic???
eu sunt ortodoxa, dar apreciez foarte mult religia catolica, si inclin sa cred ca, in situatia ta, as boteza copilul catolic.

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003



raspuns postat de Inger alb, 11/04/2005, 17:36:19

Asa am fost si eu in dilema ca tine. Bine sotul nu este catolic dar, tot cu Isus.

Socrul meu este preot, si gandul lui a fost sa fie ortodox ca nu va fi nici o problema.

Si daca tot trebuie sa ajungem in RO pt. ca avem nunta pe 20 august de ce nu si botezul baiatului!

Pana la urma ne-am hotarat baiatul va fi ortodox pe 6 august

Trebuie sa faci dupa cum simnte inimioara ta ! Oricum doar, o religie va putea avea

SUCCES!



raspuns postat de aschiutza, 11/04/2005, 17:38:29

Cind m-am castaorit (in biserica protestanta), preotul meu ortodox mi-a cerut la dezlegare sa-i promit ca voi boteza copii otodoxi (asta a propos de acceptare , depinde de preot ). Eu nu i-am promis, din mai multe motive. Primul nu puteam eu sa promit si in numele sotului (el nu era prezent), pe urma in zona mea cu chiu cu vai gasesc o biserica ortodoxa, in schimb cu zecile protestante, exista cursuri pt copii unde invata despre religie, dar la protestanti, iar in scoala va avea posibilitatea fie catolic, fie protestant sa invete.

Eu ma rog sa dea cel de sus sa fie credincios. Acu daca ne vom hotari pt una sau pt alta, e de mai mica importanta. Sunt atitia botezati, care nici macar nu cred!

Eu am discutat cu sotul: egal in ce religie va fii botezat, copilul va merge cu noi la ambele biserici, cind va fi suficient de mare isi va putea alege el religia care ii va fi pe suflet.

Un singur lucru va sfatuiesc sa nu faceti daca veti avea mai multi copii. Sa ii botezati in religii diferite.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

Mergi la inceput