Mamici si viitoare mamici de gemeni! (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ione spune:

La multi ani, pentru ieri. Sa aveti o primavara frumoasa.

Sa va mearga din plin.

Ionela, Maria & Elena 26 mai 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 17lory spune:

Buna!
Sunt si eu o viitoare mamica de gemeni.
Avem 26 de saptamani si 3 zile. DPN = 28.07.2005
La 4D (facut la SANADOR) reiesit ca avem in burtica un baietel si o fetita.
+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Lori, bine ai venit printre noi si sa ai parte de sarcina usoara in continuare ! Vad ca ai parcurs deja o mare parte din drum. Cum te simti ?

Maria sapt.36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 17lory spune:

Buna Maria!
Scuze ca nu ti-am raspuns zilele astea. Am crezut ca toate fetele de pe forum sunt deja mame de gemeni si nu am cu cine sa discut despre perioada cand esti insarcinata.
Vad ca sunteti destul de mari, asa as vrea si eu sa ajung macar la 36 de sapt.
Ma simt bine, in ciuda faptului ca majoritatea gravidelor sunt constipate noi suntem pe invers. Nu stiu de ce, poate din cauza vitaminelor Materna.In rest am multa energie, as vrea dar nu prea am voie sa ma plimb intruna.
Tu ai urmat vreun tratament de ai ajuns cu bine la 36, in sensul ca eu deja am o burtica destul de mare si totusi mi-e mila de bebici ca nu mai au loc.
Tu unde nasti, noi o sa fim la Giulesti.
Nu prea le am cu scrisul, poate ca am prea multe de zis deodata.
Ma bucur ca mi-ai scris si ca te-am gasit.
Te pupic, Lorena si cei doi Bocanila si Bamby .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

In sfarsit am aparut si eu. Nici nu mai stiu daca v-am anuntat sau nu despre nasterea baietilor mei, dar sunt cam bulversata de perioada de acomodare.
Pe 27 aprilie s-au nascut Alexander Paul 2440 g, 43 cm, ora 21,22 si
Philip Christian 1880 g, 42 cm, ora 21,23. Am nascut cu cezariana si in mod cam inopinat (termenul era 20 mai) pt. ca Philip dadea semne nu prea bune.
La nastere s-a vazut ca avea cordonul ombilical in jurul gatului si in jurul piciorului, lucru care l-a pus in pericol si l-a impiedicat sa mai creasca.
Suntem foarte fericiti ca sunt sanatosi, draguti si pana acum cuminti. Am stat destul de mult la spital pt. ca am vrut sa ma asigur ca, copiilor le merge bine, sunt totusi mici si fragili.
Mananca la fiecare 3 1/2 ore.
Nu-i alaptez direct la san, ci folosesc o pompa de san si apoi le dau cu biberonul iar in completare le dau si lapte praf special pt varsta lor. Am incercat sa-i alaptez dar nu aveau destula putere sa suga si adormeau fara sa fi mancat. In plus, interesul mare era si este sa creasca in greutate cat mai repede (sapt. trecuta aveau Alexander 2700 g si Philip 2200 g). Imi fac procese de constiinta ca nu-i alaptez si am de gand sa incerc cand vor trece de 3 kg. Oare e ceva rau in asta ?

Va pup,
Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Felicitari,Sa va traiasca bebelusii, Alexander si Philp, si tu Maria sa fii fericita alaturi de ei.Parerea mea, Maria, este sa incerci totusi sa-i pui la piept sa suga. O sa-ti fie si tie mai usor.
Incercare usoara.

Ionela,Maria & Elena 26 mai 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gweno spune:

Felicitari sa iti traiasca si sa fie sanatosi sa aiba noroc in viata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Maria, FELICITARI!!
Sa va traiasca si sa fie sanatosi!

Referitor la alaptat - nici ai mei n-au fost f. harnici la san si am folosit si eu pompa. Fa cum crezi tu ca e mai bine pt. tine si pt. ei. Vorba Ionelei, incearca sa-i pui la san, acum au mai crescut, poate au putere sa suga mai bine si iti va fi mai usor.


Simona si gemenii Mia & Lucas (25 Martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craita spune:

Maria, felicitari! Sa fie sanatosi si tu sa ai multa putere, rabdare si sanatate!
Ione, ti-am trimis un mesaj privat, dar nu am gasit raspuns, cred ca esti foarte ocupata.
Poate ma ajuta totusi cineva sa imi spuna si mie cum faceti cu culcatul noaptea, ca ale mele nu mai vor decit cu mine sa adoarma si peste noapte urla si cite 1 ora sau 2 daca se trezesc si eu nu sunt cu ele. Iar toate 3 in pat pe caldura asta ne chinuim groaznic.
Ca intotdeauna scriu cind am nevoie de ceva. Imi cer scuze, totdeauna (de cind am nascut) m-am plins de diverse chestii. De multe ori m-am simtit depasita si apoi au trecut acele probleme, care acum mi se par minore, si au aparut altele. Voi toate pareti mai "tari" ca mine...
Nu am scapat inca de scenele de gelozie si plinsete din cauza asta, dar am inteles ca asta este, cel putin pentru inca vreun an doi cind vor pricepe mai multe, dar acum cu chestia asta cu somnul, nu ma prea mai tin nici nervii si nici picioarele, ca lucrez zilnic...
De ieri le dau cammomilla, homeopat, dar inca n-am de unde sa stiu daca o sa aiba efect...
Seara ma ajuta mama sa o culce pe Craita, care e mai intelegatoare, iar eu o adormeam pe Crina, dar acum nu mai vor decit la mine. Nici macar nu avut curajul sa incerc sa le las singure sa adoarma, ca ar urla de m-ar da afara din bloc...Cel putin asa cred...
Au inca patuturile cu grilaj de jur imprejur, dar de vreo luna de cind au fost bolnave, Crina ajunge invariabil la un moment dat noaptea in patul meu, pentru ca urla de o scoala si pe Craita, iar cu amindoua urlind e si mai tare...
Iar mai nou, urla oricum in timpul noptii, ori una ori alta si nu reusesc sa inteleg ce au sau ce vor. Chiar dusul la mine in pat nu le mai linisteste. Le-am facut analize la caca, nu au nimic, maselute au iesite pe jumatate, dar stiu ca durerile mari sunt inainte sa sparga... Nu mai stiu. Daca as avea o casa mai mare as face comanda la un pat triplu si m-as culca cu ele, cu toate ca tot m-ar calari toata noaptea, dar macar ar dormi ele.
Voi cum faceti?

, mama Craitei si Crinei

Mergi la inceput