Cata apa bea un copil la 6-7 luni ?

Cata apa bea un copil la 6-7 luni ? | Autor: anemona

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, am o mare nelamurire.
Eu mi-am hranit fetita natural pana pe la 5 luni si ceva. Nu a fost nevoie sa-i dau apa sau ceai, conform sfatului medicului i-am dat numai san.
Acum incepand diversificarea mi s-a parut normal sa ii pregatesc si un biberon cu apa/ceai (prefer apa) in cazul in care ii este sete dupa mesele cu altceva decat lapte sau intre mese.
Intrebarile mele ar fi:
-cata apa/ceai bea un bebe la 6-7 luni?
-cat de des ar trebui sa bea apa?
Tendinta mea este ca atunci cand ii e sete s-o pun la san, dar ma gandesc, n-ar fi mai normal sa ii dau apa si sa las sanul exclusiv pentru momentul mesei de san? (mai am inca 3 mese de san)
Eu am permanent un biberon cu apa/ceai si o tot incerc cand ma gandesc ca i-ar fi sete, dar mare lucru nu prea bea din el. Daca bea 30 ml pe zi e lucru mare. E obisnuita la san si il prefera.
Voi cum procedati, cele care ati fost/sunteti in situatia asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Draga anemona,

O sa se obisnuiasca treptat si cu apa, eu cred ca pentru inceput bea destul tinand cont si de faptul ca suntem in perioada iernii cand ne este mai putin sete.
Poti sa incerci sa-i dai si suc de morcovi sau suc de portocale, eventual amestecate impreuna.

Sanatate bebelusei,

Carmelica si puiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

Evident ca prefera sanul! N-ar trebui sa-ti faci asa multe griji! Din cand in cand o incerci cu biberonul! Daca ii e sete, va bea ea! Eu i-am dat fetitei mai putin apa sau ceai si mai mult sucuri de fructe facute in casa si diluate putin cu apa plata! Asta la inceput! Acum nu le mai diluam deloc! Si bea unu sau doua biberoane de 250 ml pe zi! Rar, accepta si apa sau ceai, dar rar de tot!

Va , mami Lili si Alexia - 1 anisor

Avem si poze
http://community.webshots.com/user/lili_ang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Copilul meu are 9 luni si nu bea apa deloc, doar lapte de la san si suc.
Mai departe iti citez ce scrie in "mami special alimentatie" din 2003: " Cand ii dau apa? Teoretic, pana la 1 an, niciodata.Supa,laptele, sucul ii sunt suficiente. E chiar indicat sa suplinesti fiecare masa cu lapte, iar in lipsa laptelui, cu suc de fructe proaspat. Daca nu ai la indemana nici lapte, nici suc, atunci abia ii poti da sa bea putina apa fiarta si racita sau apa plata(microbiologic pura, avizata pt. sugari de Ministerul Sanatatii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Doamne Teodora ce mi-ai luat o piatra de pe inima, eu tot il necajeam cu apa pe bietul copil plus ca mi s-a mai pus o pata de doua zile MI SE PARE CA FACE PISU MAI PUTIN, ADICA NU MAI UMPLE PAMPERSII CA DE OBICEI, desi si azi a baut 60 ml ceai, si 590 ml lapte....nu stiu ce sa zic...bea prea putine lichide? la masa de pranz mananca doar pireu de legume cu carne, iar la gustarea de la ora 10 mar cu branza dulce. Faptul ca face mai putin pisu e un semn ca bea putine lichide?
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Da, Lia, si eu o necajeam cu biberonul de apa si ea saraca nu vroia. Uneori il tinea in gura ca pe suzeta, cred ca numai ca sa-i faca pe plac nebunei de maica-sa , si nu tragea deloc.
Inseamna ca trebuie sa ma bazez pe san inca ceva vreme de acum incolo. Mi-a fost teama sa nu se deshidrateze copilul.
Suc ii fac la masa de la 11:00, dar bea un suc mai gros (intre suc si piure) cu branza calcica in biberon, cam 125 ml cu totul. Iar supa de la urmatoarea masa e tot un piure de fapt, desi contine cam 100 ml zeama de supa si restul pana la 150-170 legume si carne si ce mai pun. Dar ma gandeam ca neband lichid efectiv ii va fi sete si ei, ca eu beau apa si dupa ciorba, asa sete imi este la masa.
Multumim frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Lia, iti scriu din acelasi numar din "mami", referitor la lichide dupa inceperea diversificarii:" pentru ca bebelusul sa nu se sature si sa refuze hrana preparata, de care are mare nevoie, e bine sa primeasca suplimentul de lapte la sfarsitul mesei, iar cantitatea totala de lapte sa nu depaseasca 600 ml." Deci bebelusul tau primeste suficiente lichide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Ar trebui sa ii dai si biberon cu lapte.
Iti va fi mai bine odata ca te v-a ajuta sa o intarci mai repede apoi laptele mamei nu mai este suficient la vista asta si trei deja obisnuita cu biberonul va bea lapte si dupa ce ai intarcat-o (asta e o problema si multe mamici se pling ca dupa ce nu mai sug la sin copilul nu ia biberonul si nu mai bea lapte).

La 7 luni puiul meu bea in afara de sin 2 biberoane de lapte formula.
Sucul il faceam in casa portocale morcovi si mere si avea portie de 100 ml ceea ce e destul de mult dar macar 60 ml tot trebuie sa bea.

Acum la un an si 5 luni bea zilnic sucul de la o portocala si suc de lamiie facut cu apa, supa, 300 ml ceai si 600 ml lapte (asta ca sa iti faci o idee).

Copii mici daca se poate e bine sa bea multe lichide deoarece ei se deshidrateaza mai usor.

Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Rodica, cum ai reusit sa-i dai acele doua biberoane de lapte? ca si la noi...e tare dificil cu biberonul.Pe langa ca refuza hrana solida, lichide...inafara de san NIMIC, nu vrea nici copletare seara desii ii este foame, laptele meu nu-i ajunge., Seara am muls cam 50 ml de la un san...
Nici al meu nu bea lichide multe, adica ceai, suc, doar san. Si as vrea si eu sa-l invatz cu ele si inca nu am reusit! de doua saptamanai! Stefan are 5 luni si o saptamana si l-am alaptat excluziv pana la 5 luni

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput