M-am hotarat........adoptie(partea a-9-a)

M-am hotarat........adoptie(partea a-9-a) | Autor: liliana csaki

Link direct la acest mesaj

Spor la treaba fetele!!!
Aveti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38142" target="_blank">aici partea precedenta.

Pozele noastre
Poze noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Micha, tu ai dreptate, stiu f. bine pt. ca am fost in aceasta situatie si-am zis "fie ce-o fi". A fost bine dar nu lipsit de emotii. Exista in continuare si plasament de urgenta si plasament simplu cu diferenta ca acum sunt masuri pe care le incuviinteaza instanta. Chiar daca DPC-ul ia masura plasamentului de urgenta ei trebuie sa sesizeze instanta si aceasta se pronunta.
Cu privire la incercarea de integrare in familia largita, tot DPC-ul face demersuri, in fata instantei se ia inca o data consimtamantul parintilor naturali, chestie care personal mi se pare a fi o aberatie, inclusiv din pct. de vedere juridic. Ii ceri sa consimta la ceva ce nu mai are. Odata ce a dat declaratie in fata notarului, au trecut si cele 30 de zile sau e decazuta din drepturile parintesti, clar nu le mai are(aceste drepturi), atunci cum o mai intrebi daca e de acord? In fine, e tara tuturor posibilitatilor iar legea asta am senzatia ca e un colaj din legi ale tarilor europene, pe care insa nu s-au mai sinchisit sa le puna cap la cap, trebuia atunci repede scos ceva, si-au facut-o.
Acum, intorcandu-ne la oile noastre, terenul e mult prea nou si plin de necunoscute, de asta am si zis ca ar fi mai indicat sa vezi intai cu cei de la DPC. Inainte macar existau situatii de precedent, chiar daca nu erai sigur de o chestie, stiai cumva care o sa fie traseul.
Iti tin pumnii!

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Aissa ai dreptate, sunt in stand by, dar zau daca ma mai stresez. Am o asistenta care nu se prea agita. Eu ii povesteam ce am mai auzit de la voi sau de la asistenta de la Brasov(de unde am luat-o pe Otilia) si ea o tinea pe a ei- ca nu au primit decat o hartie prin care li se spune sa nu trimita nici un dosar. Asadar dosarul meu se afla pe biroul ei si asteapta sosirea unei noi hartii
Noi intre timp am inceput pregatirile pentru ziua cea mare, 27 februarie , cand Otilia implineste 1 an. Caut o tinuta deosebita si nu gasesc nimic care sa-mi placa . Inca nu ne-am hotarat ce fotografie ii vom pune pe tort, cati invitati vom avea....
Sunt convinsa ca nu se poate intampla nimic rau, Otilia este a noastra si nimeni si nimic nu poate schimba asta. Si daca totusi.... scandalul cu Mutu e nimic in comparatie cu scandalul ce-l vom starni noi

Asa ca, hai sa ne bucuram de copilasii pe care ni i-a trimis Dumnezeu sa ne lumineze vietile si sufletele!


carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

si o pentru optimismul tau.
Asa e, ai dreptate ca nu avem de ce ne mai stresa noi, copiii ii avem deja asa ca ce a fost greu a trecut. Si asa cum spui, scnadalul ala a fost mic fata de ce am face noi. Eu una ma bag la desi nu cred ca va fi cazul.
Pana una alta, cauta-i fetei cea mai fumoasa tinuta , fa-i fetei cea mai frumoasa poza posibila si punei-o pe tort si sa petreceti cea mai frumoasa zi in liniste.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Adica sarbatorim in februarie?
Adica mancam tort?
Abia astept sa vedem poze!! Cine urmeaza?
In alta ordine de idei, n-am priceput cum de tocmai Rozi a "incasat-o". Din cate inteleg, e gripa (?). Rozi, cateva picaturi de tinctura de levantica pe gulerul de la pijama s-ar putea sa-ti faca foarte bine.
In rest, multa sanatate de la noi.
Forumul sufera fara tine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Pai bine Rozi din astea-mi esti???Te simti mai bine??Pai atunci hai aici pe la noi cu bebe cu tot.Sa fii fata buna si sa te faci bine cat mai repede ok? Ca avem nevoie de optimismul tau si de ganguritul lui Victoras!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Mai fetelor, ma faceti sa rosesc! Si parca, parca ma simt mai bine , atat cat sa va scriu cateva cuvinte

Sa va spun ca Printul Marait (nu stiu cum sa scriu, vine de la "a marai", cum face catelu') se rostogoleste de pe spate pe burta (nu stiu daca s-a mai laudat cu asta, daca da, scuze ), ar sta liiiiiiinistit in fund daca l-am lasa (adica se apuca de degetele tale si se ridica in fundulet), iar cand il tii de subtiori se impinge in picioare de parca ar lua-o din loc, apoi nu mai rezista si face un joc de bazin de mama-mama! (cred ca intr-o viata anterioara a fost dansatoare din buric ), a invatat sa adoarma in patut, intr-adevar, dar numai cu asistenta de specialitate. Mai nou rade la mine doar daca ma uit la el zambind, parca asteapta sa ma reped la el sa-l pup, rade in hohote - cu sughituri chiar! - cand il iau in brate si ma uit la el, anticipand jocul. Ma topesc privindu-l, cred ca Mihai e nitel gelos de comunicarea asta dintre mine si bb.

I-a crescut parul, mai mult in varful capului, unde cred c-o sa-i fac un mot cat de curand, si o cheliuta in spatele capului, ca da din cap ca , decat ca pe orizontala

Am si eu o intrebare pentru cele/cei care au vazut mai multi copii in centre, in orfelinate: oare toti copiii, cand se trezesc (la orice ora) si vad o fata cunoscuta, zambesc cu gura pana la urechi? Sau suntem noi binecuvantati cu iubirea lor? Eu prefer sa cred ultima varianta, adica nu numai eu sa-l iubesc pe bb, dar si el sa ma iubeasca pe mine. Ce credeti, cer prea mult?

Aaaa, era sa uit: cumpar urechi de iepure de plus, ca pe ale celui pe care il are aproape ca le-a mancat!

Va pup cu mult drag, ma duc sa-mi iau pastilele.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha spune:

Ieri am auzit fara sa vreau o discutie in autobuz intre doua doamne,
una dintre ele lucra probabil la o sectie din maternitate probabil la nou-nascuti din cite am inteles eu.Respectiva doamna explica celeilalte ca are un program foarte incarcat in ultimul timp datorita
unei "legi noi" in ceea ce priveste mamele care isi abandoneaza copii in maternitate.Se pare ca se intocmeste un fel de dosar suplimentar chiar acolo in maternitate pentru acesti bebelusi ,un dosar care trebuie sa contina cit mai multe date despre mama care il naste iar culegerea aceasta de date o facea chiar doamna respectiva desi mai avea "destule pe cap".Oricum am mai inteles din discutia lor ca sunt o multime de bebelusi parasiti in spital de la inceputul anului pina acum chiar se intreba doamna respectiva ce vor face mititeii acum "cu legea asta noua"?
Bineinteles ca discutia intre cele doua doamne a deviat spre alte subiecte si am reusit si eu sa cobor din autobuz altfel as fi stat sa ascult chiar daca ajungeam la capat de linie.
Voi merge saptamina aceasta la DPC,pina acum am tot aminat deoarece este acolo o asistenta sociala foarte draguta care pina in ianuarie a
fost in concediu de maternitate si m-am gindit sa-i las timp sa se familiarizeze cu noile proceduri si apoi sa o bombardez cu toate intrebarile si neclaritatile mele.
Voi ce mai faceti ? Ce noutati mai aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:


Sa dai cu capul nu alta. Am vazut la stiri acum un caz. O familie de italieni au de 5 ani in ingrijire 2 copii din Romania, asteptau sa se finalizeze actele (nu stiu de ce a durat atat, poate asa era la international). Copiii erau la momentul incredintarii anorexici si cu probleme motorii... Cei doi i-au luat, i-au crescut si ingrijit, acum sunt la scoala speciala, vorbesc italiana si nu stiu romaneste... Si italienii sunt somati sa-i aduca inapoi in Romania ca nu-i mai pot adopta.
Saracul barbat, era in Romania si a zis ca apeleaza si la arma daca e nevoie si copiii nu-i da. Pe buna dreptate, zau asa, pai daca e de 5 ani la ei, astia vor acum sa dea copiii peste cap total????




Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Hai sa vin si eu cu o veste buna!!!! Am primit citatia de prezentare la tribunal pentru data de 10 februarie. Speram ca totul sa decurga asa cum ne asteptasm noi si sa se definitiveze totul.
Va pupam

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

rozi nu-mi vine sa cred ca au trecut 6 luni de cand ne-am vazut si erai.. aspiranta! pup dulce fata si baietul

Mergi la inceput