Care peste e slab si cum se prepara pt bebelusi ?

Care peste e slab si cum se prepara pt bebelusi ? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce peste as putea cumpara care sa se potriveasca varstei de 6 luni (pediatra ne-a recomandat dar in marea viteaza am uitat sa cer detalii ca deh, asa e cand meergem la vaccin, aveam listuta cu intrebari insa asta am omis), si mai ales cum sa- prepar....la cuptor, la tigaie, sa-l fierb ???....sa fie de apa dulce, sa fie peste marin? la pescarie la noi se gasec pesti vii dar sunt grasi, crap de doua soiuri, mai sunt pastravii care-s mai slabi, iar restul sunt marunti si au la oase de nici eu nu ma dau la ei. La supermarket sunt pesti congelati marini si de apa dulce. Astept sfaturile voastre
merci
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Lia,
Cel mai accesibil peste pt. bebei este cel cu carne alba, in care intra salau, biban, etc.
Eu ii iuau piticului meu salau proaspat din Carrefour, il curat bine de solzi, intestine si alte alea, il fierb, si i-l servesc cu branza, sau iaurt, sau spanac, diferite combinatii. Dintr-un salau de dimensiuni medii imi ies aprox. 3 portii, dintre care 2 le pun in borcanase si le dau la congelator.
Exista si file de salau congelat pe la mai toate supermarketurile dar mi se pare ca au preturi mult prea mari

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

Noi am mers pe pastrav proaspat! E foarte bun! Dar am inceput cu pestele la 8 luni (la recomandare medicului)! La inceput fiert si amestecat in piureul de legume! Cand o sa mai cresteti va trimit o super reteta: budinca de peste! Excelenta si pentru bebe si pentru noi!

Va , mami Lili si Alexia - 1 anisor

Avem si poze
http://community.webshots.com/user/lili_ang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Si noi am inceput tot dupa 8 luni la recomandarea pediatrului. Peste alb, de preferat salaul, fiert si amestecat in piureul de legume. In cartile de bebelus se recomanda merluciul din categoria pestelui alb , dar eu nu l-am gasit decit preparat in borcanelele de la Hipp, acum poate o fi.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Danut de luni intra in luna a 7-a si are 9800 gr, a zis pediatra ca la greutatea lui are nevoie de proteina mai multa si ...nu stiu ce sa zic, cronologic are doar 6 luni pe care le va implini maine, insa ca aparitie fizica e cat un copilas de 9-10 luni. Asta nu cred ca e chiar un motiv sa manance deja sarmale...oricum merci mult pt sfaturi, am retinut deci merlucius, pastrav si salau fiert in prima faza. Oricum acum abia incepem cu outul, apoi ficatelul, asa ca pestele va mai astepta oleaca daca ziceti ca se da dupa 8 luni
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Lia, noua ne-a zis pediatra ca pestele poate fi dat fie fiert, fie fript la gratar si amestecat in piureul de legume.
Pofta mare bebelusului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Eu i-am cumparat azi file de cod, era si de merluciu (la Metro), voi lua data viitoare. Il voi fierbe si il voi amesteca in pireul de legume.
Lili, te rog, scrie acum reteta de budinca, baietelul meu are 9 luni, poate pot sa i-o fac deja, daca nu incerc pe noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Eu ii dau lui bebe, de la 6 luni, cod. Il cumpar congelat, il desfac in bucati potrivite si il dezghet doar cand il servesc. Cat despre modul de preparare> fiert si amestecat cu piure de legume si iaurt. Lui bebe ii place foarte mult si il mamanca cu pofta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

salau in principal, in niciun caz crap, sau alte natii de peste gras.
Eu ii dau rasol (fiert) cu putina sara, legume fierte alaturi si nitzica lamaie, sa nu Iii pice greu". E mare amator de peste.
Mamaie ii face si chiftelute de peste, sunt super.(biban)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

Eu i-am cumparat azi file de cod, era si de merluciu (la Metro), voi lua data viitoare. Il voi fierbe si il voi amesteca in pireul de legume.
Lili, te rog, scrie acum reteta de budinca, baietelul meu are 9 luni, poate pot sa i-o fac deja, daca nu incerc pe noi.



Va trimit acum reteta de budinca de peste! Fata mea a fost prima oara cand a acceptat pestele de cand am facut reteta asta prima oara! Amestecat in piureul de legume il refuza categoric! E super buna. Eu am facut-o cu pastrav! Cred ca mai fac una si pentru noi deoarece copilul nu a vrut sa ne lase si noua putin!
BUDINCA DE PESTE
Se fierbe pestele si se curata de oase. Se caleste in putin unt o ceapa mica si o rosie. Peste ele se pun bucatelele de peste, putin patrunjel, o foaie de dafin si se acopera cu lapte (putin, numai cat sa le acopere!). Si un praf de vegeta. Se mai lasa pe foc 3-4 minute. Dupa ce se ia de pe foc, se mai adauga in compozitie si putin cascaval ras care se topeste.
Separat se face un piure de cartofi cu lapte si unt.
Se pun intr-un vas jena intai compozitia cu peste si deasupra piureul de cartofi, iar motz deasupra iarasi niste cascaval ras. Se da foarte putin la cuptor si GATA!
Pofta buna!

Va , mami Lili si Alexia - 1 anisor

Avem si poze
http://community.webshots.com/user/lili_ang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

ce reteta gustoasa pare!

O sa incerc sa-i fierb putin peste lui Danut, la urma urmei daca mananca pui nu vad de ce n-ar manca si peste, nu ? I-am luat si carne de vita sa vad daca o accepta. Salaul e peste de apa dulce nu? am vazut azi congelat in Billa dar n-am luat inca, poate gasesc si macar pe jumatate viu pe undeva. Sper sa n-aiba oase ca pastravul cam are si nu vreau sa stau cu frica-n san ca nu l-am ales bine de oase

Mergi la inceput