Din Republica Moldova cine mai e??????????????

Din Republica Moldova cine mai e?????????????? | Autor: LiliaToma

Link direct la acest mesaj

LISTUTA MOLDOVENCELOR
1. Alinkav(Alina) – 05.03.1981, Chisinau, Studenta ASE,Contabilitate (Alexandru Andrei – 22.11.2003) - Drumul Taberei
2. Lucia B(Lucia) – 28.06.1980, Donduseni, UTM,CIM - Bahrain
3. LiliaToma(Lilia) – 06.08.1980, Bardar, r.Ialoveni, ASEM, REI si ASEB, REI(postuniversitare) (Amelia, 26.09.2004) - Berceni, Oltenitei
4. Ticka
(Cristina) – 16.10.1975, Chisinau,UT Iasi,Facultatea de Textile (Alexandra, 5 ani) - Baba Novac, Parcul IOR
5. MamaElei(Rodica) - 14.02.1978, Chisinau, UBB Cluj LMA (Paula Amelia, 02.09.2004)- Chisinau
6. Mamanati(Nati)- 29.10.1977, Chisinau; USM, ULIM - Chisinau
7. Ana_s - ????????? - Germania
8. Davina (Alina)- 25.11.1979, Vulcanesti (Deanna, 9.09.2004) - SUA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Hai moldovenecelor dati un semn!!!!Ca tare mi-e dor de o vorba moldoveneasca!
Sa va spun repejor despre mine.
M-am nascut in Bardar, 15 km de Chisinau.
Am facut ASE la Chisinau si ce m-am gindit , ia sa vin la postuniversitare la Bucuresti.
Am depus actele, am trecut.Bine, dar deja nu prea imi doream sa plec din Chisinau unde erau toti prietenii mei, parinti, frate, cumnata...
Ei, dar, daca tot am trecut, hai sa incerc.
Ploua groaznic cind am coborit din autobus la Filaret pe 1 octomrie 2002.Eu cu o geanta maare dupa mine, singura si fara nici o idee unde ar fi ASE-ul. Vad o statie de tramvai, ma duc acolo. O intreb pe o femeie de acolo cum ajung la ASE.Imi zice ca trebuie sa iau tramvaiul pina la metro.Dar imi trebuie bilet.Ups, de unde il iau( la Chisinau il cumperi in transport cind urci).
Femeii i se face mila de mine ca eram plouata si necajita si imi da unul.
Ajung la ASE, 10 minute negociez cu portarul in sfirsit las geanta la el( ca nu mi-a dat prin cap sa o las la gara la camera de pastrare.
Ma interesez si gasesc in sfirsit sala unde trebuie sa imi dea legitimatia de camin. Intru, cica ne pare rau azi nu va putem da, decanul nu e si nu are cine semna.
Cum asa? Unde ma duc? Ce fac?
Mai ies, mai revin, mai negociez, nimic.Din 10 in 10 minute alergam la un cafe internet si scriam sms si mailuri ca ma intorc acasa ca nu am unde sta pe noapte.
Ma mai intorc odata acolo, mai gasesc o fata care se confrunta cu aceeasi problema. Ce mai, e mai usor daca mai e cineva. Vorbim si ajungem la concluzia ca nu avem unde merge, nu ne ridicam de pe scaunele din sala pina nu ne dau camin, dormim acolo. Chiar ne uitam cum am putea sa le unim :)
Ups, alea se sperie fac ce fac si in sfirsit luam legitimatia de camin.
Cautam caminul. Intrebam, coborim cu o statie mai devreme( asta avea sa o aflam mai tirziu, atunci asa credeam ca trebuie) si o intindem pe jos cu gentile in spate si pe ploaie.
In camin, pai, e tirziu, administratoarea a plecat , daca nu e nimeni in camera unde aveti legitimatia, nu avem cum sa va dam cheie.
Urc cu sufletul la gura, nu e nimeni. Din disperare bat la vecini sa intreb daca au vazut pe cineva pe aici. Nu, nu au vazut pe nimeni, dar are un pat liber daca vreau pot dormi cu ea.
Ok, am rasuflat usurata, ma asez ma dezbrac ma usuc imi trag sufletul.Am unde dormi.
Fata cu care m-am intilnit si-a gasit niste colege in camera.E bine.
Pe urma zilele trec, merg la ore. Nu imi place in Bucuresti, vreau acasa.
Sigur, cum termin studiile ma intorc inapoi in Moldova.
Cam peste o luna, merg la o zi de nastere. Acolo cunosc mai multa lume, printre care si pe El.
Eu ii dau inainte cu smoircaiala, ca nu imi place Bucurestiul, ca macar sa stiu ce pot vedea frumos, ca nu am vazut nimic, etc, etc.
A doua zi, primesc un telefon: Hai sa-ti arat orasul daca vrei.
Am iesit, prima seara, a doua....
Ei, si Bucurestiul e maaare si cred ca mi-l arata si acum ,pentru ca studiile le-am terminat, dar acasa nu ma intorc decit in vizita..
Ne-am casatorit, avem o fetita si asa imi place Bucurestiul!!!!!
Doar parintii si unii dintre prieteni imi mai lipsesc uneori!!!
Voi ce aveti de spus? Moldovencelor, dati un semn!!!
P.S Cu fata pe care am intilnit-o in ziua in care am venit in Bucuresti suntem foarte bune prietene si acum


Lilia si printesa ei Amelia(26 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna Lilia,
Cred ca sunt prima din R. Moldova care raspund la mesajul tau. Eu sint casatorita cu un cetatean Roman din Constanta. Eu sunt din Chisinau si acum stau tot aici, dar in viitor o sa ma mut in Constanta sau mai bine zis in Eforie. Ca sa nu repet multe lucruri sau daca vreai sa afli cite ceva despre mine poti gasi mesajele mele pe forumul: "Sfat de la mamici din Constanta".
Sper sa ma obisnuesc si eu in Constanta (Eforie) asa cum te-ai obisnuit tu sa stai in Bucuresti. Doar ca mie mi-a placut Constanta de la bun inceput. Cred ca nu e greu sa te acomodezi sa locuiesti in alta parte daca ai aproape persoana iubita.
Sper sa se alature si alte moldovence la discutia noastra.
Sanatate si mult succes,
Nati si bebica ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna! Sunt si eu din Chisinau.
In Bucuresti locuiesc deja de 10 ani, am terminat scoala generala, liceul, si acum sunt la facultate(ASE). Sunt casatorita de 2 ani de zile si am un baietel de 1 an si 2 luni.
Astept sa mai povestim!

P.S.Nu mai apare nimeni pe aici??

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Ia vedetzi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12511" target="_blank">aici un subiect de la arhiva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Cat timp a trecut de atunci!!1 an si 4 luni???
Oricum putem sa continuam cu povestitul!!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

pai a trecut ceva timp, nu zic...dar ca sa completam listutza, sa verificam prezentza si sa ne convingem ca formam si noi un fel de diaspora :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

OOOfff fetelor, am citit eu arhiva aia , de care bineinteles nu stiam nimic pentru ca am dat un search si nu am gasit-o.
Dar m-a apucat un dor de casaaaa! Adica ce casa, ca acum aici e casa mea, de Chisinau unde mi-am petrecut multi ani( eu am zis ac sunt din Bardar, linga Chisinau) si de familia de acolo.
Asa frumos scriati acolo ca acum as pleca.
Din pacate pina la paste nu avem cum( va scriu eu altadata de ce ca acum ma trage la somn)
Dar voi fetelor, Alina, Ticka, ce ati mai facut intre timp, Alina ce ai avut pina la urma, ca am vazut ceva in subiectele tale de acum de fetita parca nu baietel, sau gresesc, sau mai ai si o fetita?
Danza, mai esti pe undeva? cum s-a rezolvat relatia cu sotul? Si celelalte ce mai fac ca sunt tare curioasa cum s-au schimbat lucrurile din 2003 de cind ati scris acolo.
va pup pina cind si hai sa incepem sa facem listuta, ce detalii punem in ea?
Eu propun: data nasterii, locul de unde venim fiecare si bebeii daca ii avem.Ce ziceti?

Lilia si printesa ei Amelia(26 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Fetele, am si eu o colega- la cursul dde germana- care este din R.Moldova! Asa ca maine o cooptez si ii spun ca trebuie NEAPARAT sa se "inscrie". A incercat acum cateva saptamani, dar nu se faceau inregistrari si a lasat-o balta, dar ii spun maine cand ne intalnim la scoala.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Lilia, eu am doar un baietel. Si din fericire n-am avut probleme!!!
Gianna, o asteptam pe prietena ta si compatriota noastra.
Incep eu cu datele mele, pentru litutza:05.03.1981, Chisinau, baietel Alexandru Andrei(22.11.2003).
Eu ultima data am fost in toamna, in octombrie. Am niste poze in album(de familie)facute in septembrie la Chisinau, am fost la o nunta.
Eu mi-am amanat 1 an de facultate, ptr crestere copilului.Eu sunt la zi, si n-am nici o posibilitate sa merg la cursuri, n-am cu cine lasa copilul.Dar incepand cu octombrie, voi continua. In februarie am examen la scoala de soferi, ca deja nu se mai poate. Depind foarte mult de sotul meu, mai departe de parc nu merg nicaieri cu carutz, dar sa-l iau in brate e un chin foarte mare, mai departe de un bloc, nu pot sa-l car pe Alex.
Noi stam in Drumul Taberei, voi??
Va viziteaza rudele?Ca la noi vin de anul nou, socrii mei, ca mama mea e aici, care din pacate ptr mine, lucreaza. Asa ca mai mult ne auzim la telefon.


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Neatza! Eu am o fetitza de 5 ani Alexandra. ca sunt din Chisinau, cred ca se stie deja :). si data nasterii e si ea pe undeva trecuta dar ca sa ushurez cautarea o si scriu :) - 16.10.75
La Chisinau nu ajung decat o data sau cel mult de 2 ori pe an. Dar cu putzin noroc uite ca suntem 5 colegi de clasa care ne-am stabilit in Bucuresti si suntem prieteni de mai bine de 12 ani. Deci la capitolul prieteni vechi si buni stam bine! (ptiu sa nu deochi )Si ca sa vezi cand ne-am mutat in bloc (stam in Baba Novac) am descoperit ca vecinul de la 10 e si el un fost coleg de liceu. In parc am mai intalnit si alti moldoveni stabilitzi aici, care stau si ei in blocurile vecine, asa ca pot sa declar ca avem o mini diaspora in Baba Novac :)))
La ambele servicii pe care le-am avut am avut si am colegi din RM, deci suntem multzi!!!!!!

Spor la listutza, Lilia!

Mergi la inceput