luxatie de sold?

luxatie de sold? | Autor: ema_monica

Link direct la acest mesaj

azi am fost la un medic pediatru care suspecteaza ca fetita mea are luxatie de sold......
exista cineva care din nefericire a avut aceasta probl cu copilasul? ce tratament exista? se rezolva? cum? eventual si o recomandare de medic ortoped....
sunt disperata si in ceata sa zic asa pentru ca nu stiu nimic, iar un sfat de la cineva trecut prin asa ceva mi-ar fi de mare ajutor....
multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns renisor spune:

Cit timp are fetita ta? Cum de ai ajuns la ortoped? Aici in germania pe la 3 luni( aprox) fiecare bebe face un control la ortoped ca sa vada daca muschii de la solduri sunt bine dezvoltati.Si noua ne-a zis ca este o mica problema dar nu este grav.Timp de doua saptamini i-am pus fiicei mele doua pampersuri pt ca picioarele sa stea putin mai desfacute.Dupa aceea cind am fost la control a fost totul ok.
Copilul tau are dureri?Da mai multe informatii.
Sper ca totul e ok.


renata & vanessa

http://community.webshots.com/user/bizau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema_monica spune:

fetita mea are 6 luni si jumatate...iar constatarea a facut-o noul medic pediatru (cel de pana acum nu a zis nimic?!?!?!)
inca nu am fost la ortoped. saptamana viitoare am programare si la radiografie si la ortoped....
in ceea ce priveste durerile....pana acum nici un semn.poti sa faci orice cu piciorusele ei ca nu zice nimic, chiar ii place ...
dar mi=a aratat si mie doctorul ca intinzandu-i piciorusele se observa ca are mai multe cute pe unul.observasem si eu asta dar am zis ca o fi legat de distribuirea sunculitelor in functie de miscarea pe care o face ea singurica....nu stiu, nu ma ingrijorasem....de unde sa ma gandesc eu la asa ceva...
cam asta e tot ce stiu acum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema_monica spune:

fetita mea are 6 luni si jumatate...iar constatarea a facut-o noul medic pediatru (cel de pana acum nu a zis nimic?!?!?!)
inca nu am fost la ortoped. saptamana viitoare am programare si la radiografie si la ortoped....
in ceea ce priveste durerile....pana acum nici un semn.poti sa faci orice cu piciorusele ei ca nu zice nimic, chiar ii place ...
dar mi=a aratat si mie doctorul ca intinzandu-i piciorusele se observa ca are mai multe cute pe unul.observasem si eu asta dar am zis ca o fi legat de distribuirea sunculitelor in functie de miscarea pe care o face ea singurica....nu stiu, nu ma ingrijorasem....de unde sa ma gandesc eu la asa ceva...
cam asta e tot ce stiu acum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renisor spune:

Dupa parerea mea o luxatie este dureroasa.Noi cind am facut controlul la ortoped amasura docttrul cu un fel de liniar si erau diferente intre cele doua picioare. a zis ca se mai intimpla sa nu-mi fac probleme.Dupa cum ti-am mai scris timp de doua saptamini am pus doua .Adica unul normal si celalat l-am pus doar asa intre picioare dupa care am incheiat Body.Asa statea cu picioarele mai despartite.
Poate e aceeasi chestie.dar te sfatuiesc sa mergi la doi pediatrii.Si eu cind am fost mica am fost suspectata de asa ceva.Primul doctor la care au fost parintii mei a vrut sa-mi puna niste hamuri speciale.Noroc ca au cerut parerea altui ortoped si acela le-a interzis parintilor mei sa-mi puna hamuri.Si uite ca sunt sanatoasa ,nu am nimic.
Aici se mai gasesc in comert niste chiloti speciali care sunt foarte bombati si lati in partea de jos.Puteam sa-i folosesc si pe aceea dar de ce sa mai cheltui bani pe ei cind poti pune 2 pampers.
Sper sa fie doar aceeasi chestie si sa nu fie ceva grav.Toate cele bune.Tine-ma la curent dupa ce mergi la ortoped.

renata & vanessa

http://community.webshots.com/user/bizau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

A fost si la noi poveste lunga. Mai intai pe la 8 luni l-am pus in premergator desi am tot auzit sfaturi ca nu e bine sa pui copilul in premergator pana nu se ridica singur in picioare.Apoi, la aceeasi varsta i s-a descoperit displazie de sold. Dar ceea ce e mai grav e ca pana atunci nu i se facuse un control la picioruse. Nu stiu daca in maternitate i s-a facut. Asa ca nu stiu daca aceasta displazie a fost congenitala sau cauzata de nastere sau de punerea in premergator. Asa ca am fost la un medic ortoped la Grigore Alexandrescu si ni s-a recomandat sa nu il mai lasam sub nici o forma in picioare, sa il fortzam sa mearga deabusilea si sa ii punem 2 pampersi. Ne-am chinuit 2 luni timp in care a invatzat sa mearga deabusilea si de cate ori se ridica il luam in bratze sau inventam ceva sa il tinem jos. DAr dupa 2 luni nu prea s-a mai putut si efectiv l-am mai si lasat in picioare cate putin. Cum sa il mai putem fortza sa stea doar jos? La 1 an cand i s-a facut radiografia, a fost totul ok si de atunci a putut incepe sa mearga. A mers singur abia la 1 an si o luna.Din pacate nu imi mai amintesc numele doamnei doctor. Daca vrei, o sa caut in actele copilului, poate gasesc.Asa ca nu pot decat sa iti urez sanatate multa si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

emma, metoda asta de a diagnotica luxatia de sold dupa numarul cutelor este la fel de invechita ca si proba suptului, de exemplu. aceeasi probelma a avut-o si eu cu anastasia, fata mea care are acum 1 an si doua luni. tot pe la aceasi virsta ca si fata ta a fost suspectata de doctorita de displazie de sold pe baza cutelor care nu erau egale. am fost la ecograf (oricum m-as fi dus si fara sa fie suspecta, pentru ca stiam ca este bine sa faci o ecografie la sold pe la 5 - 6 luni) si nu avea nimic. sfatul meu este sa-i faci ecografie si nu radiografie. e pacat sa iradiezi copilul la 5 luni.

ella

http://www.community.webshots.com/user/elyante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

ideea asta cu cutele distribuite inegal pe ambele picioare = probleme la sold, e foarte veche si nu e adevarata.
Deci 95% copilul tau nu are nimic.
Pentru linistea ta, mergi al un medic totusi, dar o sa vezi ca nu-i nimic.


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Ema nu e cazul sa te panichezi.La 6 luni se poate rezolva luxatia asta fie cu un pamers peste...fie( daca unghiul este cu mult mai mic de 60grade)cu un aparat ortopedic.
Subscriu tot ce a postat Renisor.La 3 luni am facut si noi controlul asta...piciorusul stang era cu problema ...trebuiau rectificate 2 grade....am stat 2 saptamani cu un al 2-lea pampers...si s-a rezolcat.Si acum, Andreea nu are cutele simetrice la picioruse.Citisem si io despre cutele astea ca tr. sa fie egale...dar cel mai bine aparatul poate spune daca este sau nu o luxatie de sold.
Am intrebat atunci pediatru ce urmari avea daca nu rezolvam chestia asta...a spus ca se poate disloca femurul si sa ai dureri de sold...dar asta dupa ani multi de viata..30-40 de ani.
Asa ca o sa fie bine pana la urma...o sa se rectifice in cel mai rau caz, cum am mai spus cu un aparat care intradevar este putin cam incomod pentru bebelus.
Numai bine!

Felicia si Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Avem si noi o poveste de genul asta. Carina-mandarina care are acum 2 ani si 4 luni a fost diagnosticata cu tal-valgus cam pe la 2 luni. A facut masaj, iar la 4 luni a fost suspectata de displazie de sold. A facut radiografia si a purtat ham Pawlick, cam tot 2 luni. A facut din nou radiografie si am terminat cu hamul. Mai mergem de 2 ori pe an la control, dar Carina e ok acum, merge, alearga. Ortopedul la care mergem este Albert Stanciu de la Spitalul Grigore Alexandrescu.Sfatul meu este sa ai incredere in ortoped si sa faci exact ce spune chiar daca ti se pare ca e traumatizant pentru copii.
Multa sanatate!
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Un dr. foarte bun este dr. Pesamosca de la Marie Curie. Eu iti recomand un consult la dumnealui, mai ales ca esti din Bucuresti. Chiar daca fetita are luxatie de sold se poate indrepta este bine ca a fost descoperita ... cu cat mai repede cu atat mai bine. Pentru linistea ta fa o programare la dr. Pesamosca.

Mergi la inceput