cat mananca bebe la 10 luni jumate???

cat mananca bebe la 10 luni jumate??? | Autor: Klaus29

Link direct la acest mesaj

stiu ca sunt mamici aici cu copilasi de 10-11 luni asa ca asi vrea sa stiu ce mananca bebele lor si mai ales CAT mananca. Intrebarea nu e numai pt mamicile cu copii mici
De cate ori pe zi sa-i dau mancare solida? si cata? (pana bebele intoarce capul sau impinge lingurita cu limba?)si ce anume constipa?.

Claudia si bebe Andrei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pistachio spune:

eu sunt anita si sunt tot din craiova!alex,bb-ul meu are 11 luni si mananca de nu se poate!!dimineata mananca o farfurie de gris si un iaurtel,la pranz o farfurie de mancare(legume si carnita)iar pe la 17.30 mananca un iaurt cu un fruct(o banana sau o para..etc).seara la culcare la 8 mananca o sticla de lapte si doarme pana dimineata!ce mananca copilul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

Andrei nu e mancacitos deloc si il cam pacalesc cu mancarea, mai la televizor, mai la o reclama tot la televizor sau cu o jucarie in manuta ( ceva care sa ii distraga atentia de la mancare;de aceea nu prea stiu ce cantitati manca un bb de varsta lui mai ales ca nu prea ia in greutate ( 9,100 a avut la 9luni jumate 9,100 are si acum la 10luni jumate )si ii dau cat vreau eu dar sa nu fie prea mult sau prea putin......si cam cate mese pe zi.....5? 4? tinand cont ca manaca noaptea cate un biberon de lapte ( pe asta nu l-ar ratat niciodata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pistachio spune:

pai 3 mese si un biberon si cred ca cel mai bine e cand tii de un program(adica micul dejun intre 8.30 si noua...etc)iar intre mese nu-i da nimic pt ca atunci ii va fii foame si va manca.
eu asa am facut si alex ia in greutate 400-600 gr pe luna(acum are cam 10 kg 200)
incearca dar nu-l forta,daca vrea bine daca nu -nu!sigur la masa urmatoare va manca mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pistachio spune:

pai 3 mese si un biberon si cred ca cel mai bine e cand tii de un program(adica micul dejun intre 8.30 si noua...etc)iar intre mese nu-i da nimic pt ca atunci ii va fii foame si va manca.
eu asa am facut si alex ia in greutate 400-600 gr pe luna(acum are cam 10 kg 200)
incearca dar nu-l forta,daca vrea bine daca nu -nu!sigur la masa urmatoare va manca mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Practic, un bebe maninca exact cit vrea! Plus ca fiecare are felul lui, asa cum si noi mincam mai mult sau mai putin, nu pot minca toti la fel, la comanda.

Uite cantitatile recomandate de nutritionistii de la bledina:
* dimineata un bibe (210ml) de lapte fara cereale;
* la prinz 200 de grame de legume in care pui patru lingurite de carne (nu mai mult!) si un iaurt sau 100 ml de lapte;
* dupa masa (mesele se dau cam la patru ore distanta)130 de grame de fructe (fara biscuit) si 130 de ml de lapte;
* seara, 240ml de lapte cu cereale.
Fata mea are tot 10 luni jumate, dar nu maninca asa cum zic ei, in primul rind pt ca e alaptata si nu-i dau cereale. Apoi, ei nu-i plac fructele, si atunci ii pitesc un mar mic in brinza,la masa de fructe.In sfirsit, pt ca iaurt nu vrea, iar dupa piure nu mai vrea nici lapte, i-l dau cu o juma de ora mai tirziu. Daca tot nu vrea, nu i-l mai dau de loc.
Cu kilogramele, stai linistita, are exact cit trebuie, cind toti se lupta impotriva obezitatii, tu te lupti pt ea?

Gabi si Ioana

Mergi la inceput