Cum se calculeaza lunile de sarcina?

Cum se calculeaza lunile de sarcina? | Autor: Ile

Link direct la acest mesaj

Am si eu o nelamurire:cum se calculeaza in ce luna esti? Se tine cont de saptamanile de la ultima menstruatie,sau de cate saptamani sunt de la concepti? Sunt nelamurita ,pt ca in carti iti calculeaza i mod diferit lunile de sarcina. Ex: sunt in 24 sapt de la UM,22 de la conceptie. In cate luni sunt practic? Va rog, sa-mi explicati si mie!Sper ca nu m-am facut de ras f tare! Merci Ile24sapt

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Buna, Ile!
E destul de derutant, e adevarat.
Cu saptamanile ai inteles bine, se calculeaza de la u.m., nu de la conceptie. La 40 saptamani de la u.m. se considera ca ai ajuns la termen. Cu lunile, eu am o metoda mult mai simpla. Stii cu siguranta ce d.p.n. ai si o poti lua de la coada la cap cu calculatul. De exemplu d.p.n.-ul meu e 18 aprilie si atunci e clar ca intre 18 ianuarie si 18 februarie sunt in luna a 7-a. Asta e metoda mea, cartile si medicii merg in general pe saptamani, e mult mai exact.
Numai bine!

Roxana, Mariuca (5 ani si jumatate) si bebe din burtica s. 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Eu consider cam 13 saptamani echivalent cu 3 luni, deci 26 echivalent cu 6 luni. Tu esti in 24, deci cam 5 luni si jumatate.

Sarcina usoara in continuare si un bebe mare si sanatos!


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Buna!
Ile,uite metoda de calcul:sunt 52 de sapt intr-un an.Daca se impart 52 la 12luni,rezultatul este 4.33(52/12=4.33).Pentru ca aici se ia salariul saptamanal,asta e metoda folosita sa aflam salariul lunar(suma in cauza multiplicata cu 4.33).
Asa ca poti socoti in cate luni esti in felul urmator:
-tu esti in 24 sapt,24 impartit la 4.33=5.5(24/4.33=5.5),inseamna ca tu esti in 5 luni si jumatate.
Sper ca te-am lamurit!

Mergi la inceput