Ceaiul de anason ATENTIE !

Ceaiul de anason ATENTIE ! | Autor: Alesia

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,

Am gasit pe internet un articol relativ recent aparut (cateva luni) despre posibilele efecte negative ale ceaiului de anason. Partea care m-a convins este faptul ca in State a fost lansat avertismentul in mod oficial. Cititi va rog articolul!

Nov. 12,, 2004 -- A soothing cup of herbal tea with star anise has traditionally been heralded as an easy way to calm a colicky baby. But before your child takes a sip, consider this. Contaminants in the herbal tea can cause dangerous neurological problems in infants.

In recent years, mounting evidence has indicated cross-contamination between Chinese star anise (llicium verum), which is considered generally safe for consumption, and the closely related species Japanese star anise (Illicium anistatum). The Japanese version of star anise contains potent nerve toxins.

Physicians reporting in the journal Pediatrics treated seven babies, aged 2 to 12 months, with signs of star anise poisoning over a two-year study period. Symptoms of toxicity in these infants included jitteriness, vomiting, irritability, jerky movements, and seizures.

All infants had received at-home herbal tea with star anise at least once, although the doses may have varied in all cases from one star to six anise stars boiled in water, and given to the infants as little as once per day to as much as four times per day.

Analysis of samples of the anise star herbs used to make the herbal tea showed toxic compounds, some at very high levels.

None of the infants had abnormal labs of electroencephalograms (brain waves) and all of the infants experienced complete recovery within 48 hours of treatment.

Barbara M. Garcia Pena, MD, MPH, and co-authors say the toxicities found in the infants could be due to an overdose of Chinese star anise (which at high doses can be toxic to the nervous system), contamination with the Japanese star anise, or a combination of the two.

"Star anise tea should no longer be given to infants because of its potential danger in this population," the authors conclude in the journal report.

On Sept. 10, 2003, the U.S. Food and Drug Administration warned consumers not to buy herbal teas brewed from star anise. The statement read: "It has come to FDA's attention that brewed "teas" containing star anise have been associated with illnesses affecting about 40 individuals, including approximately 15 infants."

Star anise tea is also marketed under the name Anise Estella.

http://my.webmd.com/content/article/97/104005.htm

Salutari de la
Alesia si bebe Rares

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si ceaiul Baby Drink e toxic in cazul asta ? contine printre altele si anason (anise), care insa in prospectul romanesc nu e tradus...oare de ce? sunt trecute toate celelalte 4 componente (musestel, menta, lemn dulce si cimbru iar anasonul nu e scris in versiunea romana, doar in cea engleza....ce sa cred?
voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Foarte proasta!(parerea) Eu raman convinsa ca "cea mai buna bautura este apa de izvor" chiar daca ma repet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Doamne pai eu i-am dat de la nastere Baby Drink din asta....ce sa fac acum? mi-am stricat copilul cu mana mea adica ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivonica spune:

Eeee,hai sa nu ne speriem de tot,mai ales ca bb-i n-au baut numai ceai,ceai ceai!Nu contest concluziile studiului prezentat,dimpotriva,pot sa spun ca dupa o perioada in care am baut mai mult ceai de anason ma pocnea o durerea de cap si dupa o jumatate de cana!Am renuntat,evident.Dar nu cumva si siropelele pentru(impotriva)colicilor contin anason?Si produsele pentru cresterea lactatiei?Si cate si mai cate,de nu mai stii ce sa dai copiilor...Alea au coloranti,alea au conservanti,alea au nitriti,alea au fluor,alea au anason...si lista ramane deschisa.
In orice caz,bine ca am aflat si noi,de-am pus anasonul pe lista neagra.Oricum,imi amintesc ca am vazut si la televizor ca se recomanda folosirea produselor naturiste numai dupa sfatul medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

ATENTIE!!!

Am analizat mai atenta articolul in care se arata ca anasonul este otravitor pentru copilasi!

Daca cititi mai atente, constatati ca acele mame au fiert de fapt capsulele intregi in care se afla semintele de anason! Acele capsul se prezinta in forma unor stelute de mare de culoare castanie.

Scriu asta dupa ce am cautat indelung pe internet informatii despre anason si efectele sale.la adresa de mai jos pot fi gasite informatii conform carora numai frunzele anasonului sunt otravitoare, si nu orice tip de planta, ci doar versiunea japoneza!

Anasonul, dupa cum am mai citit, este des intrebuintat in bucataria asiatica.

Consultati si voi adresa asta; vreau sa vad ce parere aveti si voi despre asta!!!


www.gewuerzlexikon.de/sternanis.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Alesia, ai putea sa si traduci?
Citat din regulament:
11. Limba mesajelor pe acest forum este romana.
In mod exceptional se pot folosi citate intr-o limba straina, cu conditia sa fie acompaniate si de traducere. Nu agreem publicarea mesajelor sau glumelor in alta limba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

e vorba doar de anason sau si de semintele de fenicul?

cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si 7 luni)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

eu nu am avut rabdare sa citesc articolul, nu ma descurc asa bine in engleza, dar eu am baut muuuult ceai de anason, pentru lactatie, la copil nu i-am dat... acuma daca zice-ti ca nu-i bun... nu mai beau

http://photos.yahoo.com/ana_77net

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alesia spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Alesia, ai putea sa si traduci?
Citat din regulament:
11. Limba mesajelor pe acest forum este romana.
In mod exceptional se pot folosi citate intr-o limba straina, cu conditia sa fie acompaniate si de traducere. Nu agreem publicarea mesajelor sau glumelor in alta limba.





Otilia,

Nu eu am scris acel text in engleza. Puteam sa postez doar link-ul, dar am zis ca ar fi mai la indemana tuturor sa copiez si articolul. Stiu si eu... unora li se poate incarca pagina mai greu, etc. Daca tu crezi de cuviinta, modifica mesajul meu si lasa doar link-ul.

Alesia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Acu daca ati baut voi ceai de anason ca sa va creasca lactatia nu o fi foc, si daca copilul a baut si el ceai de anason, nu o fi foc ca doar nu a baut in cantitati uriase. Eu vad ca sunt tot felul de ide noi mai nou in legatura cu alaptatul cu cresterea lactatiei si etc.

ZIc si eu acum ceva care s-ar putea sa supere enorm , ca am eu talentul asta, imi cer scuze inainte ca e mai bine. Ideea mea este asa: Da pe noi mama de cenu ne-=a crescut cu anason, si cu baby drink? Cand aveam colici ne dadea ceai de fincen fara zahar fara nimic in el, si ne treceau si colici si urletele. Cand nu mai avea lactatie baga o bere bruna si pafffffffff venea laptele si cand s-o terminat tzatza a acceptat si a trecut pe praf. Si iaca ca aci suntem sanatosi.
Zicea cineva aici APA DE IZVOR E CEA MAI BUNA.

Hai nuintrati in panica ca nu o fi chiar asa de grav, gandesc eu. Aia care au inventat baby drink-ul ala nu or fi ei asa de tampiti, si daca e putin anason acolo nu o fi rau, or stii savantii cate ceva.

Inca o data daca am dat iar cu bata in balta imi cer scuze.
Dar poate v-a trecut sperietura cu anasonul bata-l vina.


ralucule si Tristan (7 oct 2004)
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput