Amigdalita - tratament

Amigdalita - tratament | Autor: mihaela.c

Link direct la acest mesaj

Am facut o amigdalita tare urata cu o punga mare de puroi in gat (nu sunt puncte albe, cum am auzit ca se mai intampla ci chiar o pata mare, mare alba). Am inceput un tratament OSPEN ieri, azi am trecut pe penicilina injectabila (mi-au zis ca ospenul e prea slab pt. ce am eu), dar nu vad inca nici un fel de rezultate. Am niste dureri atat de acute ca nu mai pot gandi, nu mai am nici rabdare cu copilul, de barbat nici nu mai zic...
Am primit mai multe sfaturi ca as putea sa incerc sa sparg punga de puroi prin frecare cu sare. Am incercat da mi s-a parut atat de dureros ca n-am reusit sa duc procedura pana la capat si acum zona e si mai iritata. Aveti cumva ceva cunostinte/idei despre ce as putea face? Simt ca ma urc pe pereti, n-am dormit de 3 nopti decat intermitent, am facut si febra aproape 40, sunt la pamant.
Mihaela


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu zic ca ai amigdalita acuta si nu cronica.Cea cronica stiu ca-i de mai multe feluri si atunci intervine trat.chirurgical.
La cea acuta-febra,dureri la deglutitie,faringele este rosu,amigdalele sunt marite in volum si acoperite cu puncte albe de puroi.
Ai facut exudatul faringian?
Trebe sa faci gargara cu ceai de musetel caldut sau permanganat de potasiu
faringosept.fenosept,strepsils
antibiotice,in cazul streptococului beta hemolitic,are eficacitate numai penicilina G
lichide multe
repaus la pat
-daca puseele sunt frecvente se recomanda extirparea amigdalelor.
Sper sa te fi lamurit cat de cat.Si inca un sfat : NU SPARGE PUNGILE DE PUROI!!!(nu te juca cu focu ca te arzi..cam asta ti-as spune..in cazul in care vrei sa faci una ca asta.)
Te pupic dulcic.


Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Hmmm..acu am citit mai bine,eu intelesem ca ai puncte albe de puroi,nu ca nu le ai..
Inseamna ca-i mai grav decat credeam eu..si din cate stiu eu se ajunge la extirparea lor.Stiu asta ca acum 2 ani tot asa a patit si fratele meu.Si culmea..dupa aproape 1 an de tratamente cu antibiotice..si mai rau,ii ziceau ca de fapt are ceva la plamani,nu la amigdale,a venit in Buc si si-a facut operatie de extirpare ca nu se mai putea..
Oricum nu sparge punga de puroi,risti o infectie mare de tot.Asta asa din cate ma pricep eu.Poate sunt si medici pe site si stiu mai bine.
Pupici si-mi pare rau de situatia ta.

Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Nu stiu ce ai putea lua mai "bun" pentru amigdalita purulenta,eu stiu ca penicilina e "sfanta" in aceasta afectiune.Eu zic sa continui cu injectiile si vezi maine.
Ce doza de penicilina iei pe zi?

Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana 20 spune:

Am avut aceeasi problema acum citiva ani si m-au umplut de injectii(penicilina si gentamicina parca) si de atunci fac mereu rosu in git si puroi.Chiar acum 2 sapt. am facut rosu in git si cu o punga mare de puroi care s-a dus de la sine dupa 3 zile. Deci eu ma badijonam si de 3 ori pe noapte cu albastru de metil si imi puneam cartofi feliati stropiti cu spirt in jurul gitului si dormeam asa cu ei.Pentru temp iei un antitermic dar daca ai febra asa de mare ai nevoie de un antibiotic puternic. Eu nu mai fac febra dar nici antibioticele nu isi mai fac efectul
Sfatul meu e sa iti faci un exudat faringian iar pentru imbunatairea starii ia paracetamol si pune-ti cartofi cu spirt pentru ca metoda chiar are efect.
sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

nu se dau antibiotice pt febra.Ia niste algocalmin.


Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Ia-ti un spray Bioparox si da-te de 3 ori pe zi cate 2 pufuri. Sterilizeaza si amorteste un pic gatul. Si pastilele de supt Tantum verde ajuta, iar daca vrei poti face gargara cu extract de galbenele(de la plafar)sau Tantum verde solutie
Insanatosire grabnica!

Sa vezi ca sa prevezi, sa prevezi ca sa previi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Toata viata am suferit din cauza amigdalelor -dar nu am renuntat la ele - sac !
SA-ti impartasesc : zeama de lamaie cat cuprinde , cu foarte putina miere (calmeaza iritatia )
- pentru puroi poti incerca sa sugi ATENTIE - SA SUGI NU SA INGHITI - penicilina V (daca suporti - e f. scarboasa dar cu efect garantat )- e mai buna decat orice Strepsils si Tantum (era cel putin in cazul meu ) .Tot pentru puroi - albastru de metil aplicat direct pe amigdale (daca inghiti somoiogul de vata sa nu te sperii - vei avea urina albastra vreo 2 zile ) .
Eu curatam puroiul de fiecare data - din cate stiu procedura se aplica si la ORL .
In plus - ceai de musetel si tei la greu - fara zahar ,daca suporti !

Am scapat de probleme acum vreo 5 ani cu tratament intensiv - gentamicina + Medocef .

Sanatate !



Eu,el(Alex-5ani)si ea(Adela-DPN 11.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Pentru cei din Bucuresti, policlinica Apimedica, ORL. Dupa un tratament de doua luni numai pe baza de produse apicole ( polen, propolis etc) sotul meu a scapat de amigdalita pe care o facea o data la 2 luni (timp de 8 ani la rand).

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nefertari are dreptate: o cefalosporina cu genta ar fi mai potrivit decit penicilina G. Nu de alta, dar germenii astia sint dati dracului si sint cam rezistenti in ultima vreme la penicilina.
Apoi, nu sparge punga cu puroi sub nici o forma (cine ti-a zis enormitatea asta?!? )
Ai fost la un consult ORL, sa nu cumva sa faci abces amigdalian! Daca poti face si cefalosporina injectabil, ar fi minunat! Medocef e ok, mai poti face si Rocephin, sint mai multe. Stiu ca-s scumpe, dar poate-ti da o compensata medicul de familie. Ia neaparat si Nurofen si Efferalgan (ambele de cite 3 ori/zi!) si Algocalmin fiola daca faci febra cu toate astea (numai cind e febra mare).
Si NU fa spalaturi sau gargara cu musetel, este un excelent mediu de cultura pentru microbi (valabil si pt. ochi, urechi etc.)
Multa sanatate si ia-o in serios, cauta doctorul care o ia in serios, e o infectie puternica din ce povestesti tu!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

http://community.webshots.com/user/sfrangu

http://community.webshots.com/user/smaranditalf

http://community.webshots.com/user/andreilf10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Doctorul orl-ist mi-a recomandat . Acum vreo 2 ani mi-au chinuit si baiatul vreo 2 ore sa-i curete amigdalele de puroi .

Explica-mi te rog , de ce e contraindicat ?

Aici ,Medocef-ul e greu de gasit - unii farmacisti nici n-au auzit de el , iar in majoritatea farmaciilor in care am intrebat mi s-a raspuns ca se aduce doar la comanda .

Eu,el(Alex-5ani)si ea(Adela-DPN 11.05.2005)

Mergi la inceput