Dl. Goe

Dl. Goe | Autor: craciunitza

Link direct la acest mesaj

Pentru cele care nu ma cunosc trebuie sa subliniez faptul ca sunt o persoana severa. Vreau sa cred ca datorita acestui defect interpretez unele situatii in mod exagerat.

Cunoastem, eu si sotul, o familie care isi aduce copilul de 14 ani peste tot pe unde ne intalnim. La restaurant, la disco, la terasa, nu conteaza. Prima data cand ne-am intalnit la restaurant pur si simplu mi s-a facut rau, copilul a tinut mortis sa ne arate aparatul dentar, sa ne spuna ce mult a costat iar dupa masa a inceput sa se scobeasca cu degetul in gura, toate astea sub privirile admirative ale mamei si sub observatiile de forma ale tatalui.
Am plecat de la acea intalnire cu o durere groaznica de cap, de discutat nu am putut discuta pentru ca cel mic era ochi si urechi si nici de mancat nu mi-a ars. Am zis ca e o intamplare.
Dar nu, povestea s-a repetat.
La una din intalniri am luat si noi copiii nostri, am crezut ca in felul acesta o sa-i asezam pe cei mici la alta masa si vom sta in liniste. Planul acesta a mers dar noi nu suntem adeptii acestei situatii si nu luam copiii cu noi mereu.
Vi se pare un comportament normal sa porti copilul cu tine peste tot?
Vi se pare normal sa povestesti razand ce replici "destepte" spune copilul?
Vi se pare normal sa-l incurajezi a se comporta egal cu oamenii mari?

Nu certati copiii cand viseaza!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

daca sunt de acord cu tine in principiu inseamna ca sunt severa?

nici noi nu caram copila dupa noi peste tot. nici nu ar vrea ea, s-ar plictisi.

am avut si eu surpriza ca sotul unei amice (tipul este psiholog) sa-mi povesteasca cu mare incantare ce a spus fiul sau (avea vreo 8-9 ani) unui invitat englez al firmei unde lucreaza - omul incerca sa fie dragut si sa-i faca conversatie copilului, care copil si-a demonstrat cunostintele de limba engleza injurandu-l. plus ca numai la romani am mai auzit sa-ti duci copilul la serviciu ca nu ai bona.

fie-mea mai incearca si ea cateodata sa se bage in seama cand am conversatii cu adulti, dar este pusa asa usurel cu blandete la locul ei.

faceti si voi ca in anglia - aici se precizeaza fara nici o suparare daca este adunare cu/fara odrasle.

vecinii mei pleaca la o nunta in martie si ne lasa noua copilul 2-3 zile. am fost si noi la nunti fara fetitza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Aceasta familie are stabilita clar regula ca isi aduc si copilul cu ei, peste tot. Nu exista cale de negociere. Deocamdata am intrerupt legatura cu ei, nu avea sens sa ne chinuim in a intretine o prietenie bazata pe lucruri atat de diferite.

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Uneori este nesimtire ,am patit si eu asa ceva am mers la restaurant cu o verisoara de-a sotului nu ne vazusem de atatia ani a venit cu baietelul ei care avea pe vremea accea 11 ani sau asa ceva toate bune si frumoase pana aici ,pustul se aseaza in fatza mea si incepe sa verse piperul pe masa ,am inceput sa stranut de n ori, si ce ma frustra cel mai tare ca maicasa nu ii facea obsertavtie , nu am nimic cu copii am si eu doi unul chiar de acceasi varsta si ii iau cu mine mai peste tot dar macar ii invat bunele maniere si cum sa se poarte intr-o societate. Asta chiar ca era ca domnul Goe dar si parinti sunt vinovati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

1. E lipsa de respect pentru voi, sau persoanele cu care se intalnesc la restaurant
2. Nu e bine nici pentru copil sa stea ca magarul intre oi intre adulti asistand la discutii care-l depasesc si poate la ore nepotrivite.
3. La 14 ani nici macar nu mai e chiar copil, nu necesita bona, cu siguranta i-ar palce mai mult sa stea pe internet sau sa se joace cu prietenii.
Copilul ala nu vocifereaza, nu se revolta, nu se opune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Cum ajung subiectele astea uitate, in actualitate? :)
Totusi e bine, vad diferenta, cum am evoluat, daca mi s-ar intampla acum asa ceva m-as ridica mintenas de la masa si i-as lasa cu odrasla, sa se distreze intre ei.
Si pentru ei evolutia a fost interesanta, ma intalnesc destul de des cu odrasla, se uita in ochisorii mei si nu ma saluta
Dl Goe, asa cum bine am zis!

KUKI, copilul ala este acum in clasa a IX-a si maica-sa sta cu el acasa, asa e crescut, cred ca i se pare normal, e singur la parinti si i se fac toate poftele.


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Pacat pentru mama ca nu realizeaza ca ii face rau... Sau poate ea se agata de el, pentru ca este singura realizare...
Faptul ca este singur la parinti nu are nici o relevanta... pentru ca si eu am un singur copil , care are acum 5 ani, dar cand ne-am dus la nunta l-am lasat cu buni, cand nu a fost disponibila buni l-am lasat cu bona, care a venit si sambata...
Depinde de parinti...
Iar la 14 ani mi imi place sa cred ca voi fi in stare sa-mi las copilul sa-si faca un alt program fata de al meu pentru cateva ore...
Ai incercat sa vorbesti cu mama (pentru ca mi se pare ca ea este cea care hotaraste) si sa-i explici ca la varsta asta copilul are nevoie si de independenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Mamica lui este o persoana care traieste intr-un univers paralel, cand vine vorba de copilul ei este si mai aeriana, nu poti schimba o persoana de 50 de ani. Si nici nu am incercat.

Toate ne iubim copiii si ii vedem ingerasi, niciuna nu digeram usor criticile la adresa copiilor nostri, dar o limita trebuie sa existe.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Craciunitza, noi ne ducem peste tot cu cei trei copii. Dar, stiu sa se tina la masa si daca momentul e prielnic, ii autorizam sa se uite pe geam, sa se ridice de la masa, sa se joace cu alti copilasi de la o masa vecina. Asta face parte din educatia lor din societate (ii mai certam daca nu spun multumesc cind li se aduce farfuria, daca nu saluta cind plecam si asa mai departe).

Dar, nu mergem cu ei in baruri, cluburi, discoteci, restaurante dupa spectacole si alte chestii care nu sunt de virsta lor.

Plecam toti 5 in vacanta, urcam cu ei pe munte, vizitam monumente, ii ducem la concerte care sunt la ore convenabile. In romania toata lumea se mira ca-i luam in concediu cu noi si ca nu-i lasam la bunici.
In tete-à-tete cu sotul suntem destul de rar, dar nu ne pare rau.

Acu' ceea ce descrii tu, e tipic comportament de d-l Goe si mai era un personaj de acelasi calibru : un pusti care fuma si punea dulceata in shoshonii invitatilor.



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Mik , pe "fratele" d-lui Goe il chema Ionel

Craciunitza , sa stii ca si eu sunt severa si autoritara...dar copiii mei sunt cei mai politicosi si bine crescuti dintre toti copiii din cercul nostru de cunostinte ! Si asta nu o spun eu , ci altii! Si nu sunt "roboti" sau mai stiu eu cum...sunt niste copii veseli , glumeti , dar stiu ce sa faca si ce nu , ce le e permis si ce nu...Si inca mai exersam !

Si da , si noi ii luam cu noi de multe ori , dar nu si-au atras niciodata asupra lor priviri sau ganduri dezaprobatoare !









"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput