Povestea nasterii mele

Povestea nasterii mele | Autor: roxi5000

Link direct la acest mesaj

E prima data cand scriu la forum dar nu e prima data cand accesez acest site , o fac de cand am ramas insarcinata . Am ceva emotii , dar sunt sigura ca or sa treaca . Sunt din Predeal Jud. Basov .Am ramas isarcinata aproximativ pe 23 februarie anul trecut . Inca din prima luna de sarcina m-a urmarit un doctor pe nume Ionel Aurel . Mergeam la control in fiecare luna , parea un doctor dragut . Am o gramada de prietene care mi l-au recomandat . Totul a decurs bine nu am avut nici un fel de probleme pe parursul sarcinii nici macar greturi . Imaginati-va ca eram in luna a sasea cand am mers pe jos pana la Cruce in Bucegi . Doctorul mi-a spus ca ar trebui sa nasc in data de 16 noiembrie dupa raportorul acela pe care se uita el . Dar cand mergeam la ecograf imi spunea ca s-ar putea sa se intample mai repede pentru ca Ana-Maria era gata sa iasa . Pe data de 8 noiembrie m-am dus la un control si mi-a zis sa merg pe 9 sa ma internez ca o sa-mi monteze el un balonas pentru dilatare seara o sa-mi faca un diazepam sa dorm si colul o sa se dilate pana la 5 cm in timpul noptii fara ca eu sa simt iar a doua zi o sa nasc repede si fara probleme .Predealul e un oras mic si bineanteles ca la Brasov urma sa nasc .Dupa ce am plecat de la doctor am sangerat si fiind la prima nastere m-am speriat si m-am dus inapoi la maternitate sa ma internez , ce daca era mai repede cu o zi decat imi spusese doctorul . M-am internat , dupa aceea nu am avut nici un fel de durere . Doctorul nici macar nu a trecut pe la mine sa vada daca sunt bine si sa ma consulte chiar el . Am incercat sa il sun pe numarul pe care mi-l daduse dar telefonul era vesnic inchis . A doua zi pe la 19 a venit sa imi monteze balonasul. Mi-a mai repetat inca o data cum o sa procedeze si mi-a zis ca e o procedura noua si pana acum nu s-a intamplat ca travaliul sa se declanseze mai repede decat 12 ore , dar daca se intampla mai repede o sa il sune medicul de garda si o sa vina numaidecat . La ora 22 a venit o asistenta si mi-a facut injectia de somn .Cam imediat dupa ce a plecat au inceput contractiile . M-am dus la sala de nasteri sa ma consulte sa vada daca intradevar era asa . M-am mutat cu toate catrafusele pentru ca trebuia sa nasc .Doctorul care era de garda m-a consultat si mi-a scos acel balonas ca oricum imi cazuse de la locul de unde mi-l montase ca travaliul se declansase natural . L-a sunat pe medicul meu care bineanteles ca a spus ca nu poate sa vina ca are ceva important de facut dar m-a asigurat ca o sa nasc cu el si totul o sa fie bine . Asa a si fost desi nasterea mea a durat vreo sapte ore jumate cand am vazut fetita parca totul a fost sters cu buretele , numai supararea mea pe medicul Ionel care nici macar in urmatoarele zile cat am mai stat in maternitate nu a venit sa ma vada .Decizia mea a fost sa raman in continuare in atentia doctorului cu care am nascut , doctorul Anastasiu care desi este tanar parerea mea este ca ii pasa de pacientele lui si se implica intradevar in ceea ce face . Asta e povestea mea . Sper ca v-a placut , am scris-o cam pe fuga ca trebuie sa ii dau de mancare fetitei .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Roxi sa-ti traiasca Ana Maria si sa-ti aduca numai bucurii. Spune-ne cat de mare a fost la nastere si cum e te-ai simtit tu. Felicitari mamico si pupici dulci bebiticei.

Liliana si Adeluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Roxi,important e ca tu si printesa ta Ana-Maria sunteti bine.Sa-ti aduca numai fericire si sa te bucuri de ea in fiecare clipa.
pupici

Felicia si Andreea (17.07)

http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Roxi,felicitari pentru bebleusa!Sa iti traiasca, sa creasca mare si sa iti aduca numai bucurii!

Clio si bebelusa din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!!!!!!!!!!!!!!!!

Anita si Rachella -17.o1.2004http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

sa va traiasca si sa va bucurati de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Felicitari pentru fetita, sa fie sanatoasa si norocoasa!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi5000 spune:

A avut 2,900, micuta dar recupereaza acum ca e o mancacioasa .Ma pot lauda cu ea ca doarme cate 10 ore pe noapte fara ca eu sa fi facut ceva .Gangureste de la o luna si e tare vioaie .Gata, m-am laudat destul dar stiti voi povestea cu cioara . Va pup si va multumesc pentru urarile de bine . Roxi

Mergi la inceput