Copil "avansat".Unde sa-l duc?

Copil "avansat".Unde sa-l duc? | Autor: Vistiana

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu are 4 ani jumate,stie sa scrie si sa citeasca in romana si in engleza,vorbeste bine engleza,e foarte talentat la desen si muzica,are o cultura generala f bogata si in general gandeste foarte logic,matur.Asa se lauda modesta mamica a lui David...ca daca n-ar fi fost modesta s-ar mai fi laudat mult si bine...Ce sa fac, nu ma pot abtine sa nu ma mandresc cu el desi imi dau seama ca trebuie sa ma temperez ca sa nu mi-i complexez pe ceilalti doi ca cea mica e dragalasa dar nu pare precoce(David la 1 an si 3 luni vorbea de toate si mai ales intelegea foarte multe si-i veneau niste idei de ne statea mintea-n loc)
Avem insa o mare problema:nici o gradinita nu-i destul de buna pentru el.Peste tot programa e depasita si nu ca vreau sa fie academician la 6 ani dar vreau sa mearga in ritmul lui firesc,nu sa lancezeasca,sa piarda timpul...Pe el l-au interesat literele la 1 an si 10 luni de-atunci le stie,formele geom.(incl.romb,trapez hexagon,pentagon ) l-au pasionat la 1 an si opt luni.Acum il pasioneaza arta,geografie,istorie,preistorie,bilologie.
L-am dat la gradinita britanica,am zis ca se lucreaza cu ei individual si o sa aiba ce-nvata.Teapa!Platim cat NUUU face.Vrem sa-l mutam,dar UNDE?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Am citit mesajul tau inca de cand l-ai postat, si vad ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda.
Cred ca era de asteptat, pentru ca din ce spui tu, nivelul lui David este cu mult peste al copiilor de varsta lui, poate chiar peste nivelul si interesele copiilor de clasa a 4-a.
Spun asa, pentru ca am cunoscut si eu un mic geniu ca al tau. Acum este clasa a 10-a, dar la fel cum spui tu, de mic era interesat de arta, istoria, calculator, etc.... In clasa a 5-a vorbea fluent engleza. Sora lui era prietena mea, mai mare decat pici cu 12 ani. Mi k-a adus sa-l invat franceza. La vremea respectiva eram profesoara la un liceu de mare renume din Constanta. crede-ma pe cuvant, copilul ala era un burete! Intr-un an jumate ajunsesem sa ii explic fineturi care se studiau in clasa a 9-a! In clasa a 6-a s-a dus si el la olimpiada de franceza, cu copiii de clasa a 8-a si a luat premiu. Ce carti citea, nu-ti mai povestesc.
Era clasa a 3-a cand mi-a cerut Marile Sperante, iar daca il vedeai cum interpreta ceea ce citea... cadeai pe spate.
La istorie ne batea pe toti! Mai stiu copii de Stefancel Mare, el iti vorbea de vechiul Egipt, de familiile regale din europa sau de revolutiile din Europa occidentala din nu 'sh ce secol cu aceeasi usurinta!
A fost fascinat de tot ce incepuse sa apara - erau pe atunci la primele aparitii Arborele Lumii si Mari Pictori. Stia orice l-ai fi intrebat de acolo

Scuza-mi marea paranteza. Vreoiam sa spun pe scurt ca inteleg perfect ce inseamna sa ai un copil a carui inteligenta este mult epste medie. Eu cred ca NU ai unde sa-l duci. Cred ca ceea ce cauti tu se poate numai inscriindu-l la diverse cursuri / cluburi, ocupandu-va voi de el. Niciodata nu vei gasi o gradinita unde sa fie copii asemeni lui... Nu vei avea ce face.
Insa iti pun aceeasi intrebare care mi se punea si mie cand povesteam cunostintelor despre acest baietel - si te rog mult sa nu mi-o iei in nume de rau: el are prieteni? Se joaca? Pustiul de care spun eu era izolat, neinteles, si nu prea stie ce a fost copilaria. Nu ai ce sa-i faci, el se simtea bine asa. Nu cred ca a fost vina parintilor, in nici un caz! Dar aveti grija, sa nu se izoleze.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Vistiana, sa iti traiasca baiatul. Ai si motive sa te mandresti cu el. Eu imi aduc aminte de povestile despre el de cand cautai gradinita pentru el - cred sunt deja aproape 2 ani de atunci.
Am asteptat si eu sa vad ce raspunsuri primesti - si la acest subiect si la celalalt subiect, despre micul Picasso.
Ca si Anca, cred ca nu exista un loc in care sa il duci, si nici nu cred ca o sa gasesti o gradinita cu pedagogi potriviti pentru baietelul tau. Parerea mea este ca o solutie ar fi sa ii gasesti un profesor - eventual pensionar, caruia sa ii placa sa lucreze cu copiii - care sa ii dezvolte aptitudinile pentru desen sau un profesor care sa il ajute sa studieze un domeniu din istorie (de ex. preistorie) sau biologie (de ex. padurile tropicale) - de preferat informatii care nu se vor face la scoala, ca sa nu fie deja prea plictisit atunci cand va merge la scoala.
Succes si sa cresteti mari si destepti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Socio pedagogic discutand orice persoana urmeaza anumite trepte ale cunoasterii si educatiei. Probabil sunt exceptii individuale privind un anumit nivel de cunoastere si/sau asimilare cu un grad probabil mai ridicat decat media insa in mod natural sau tocmai pt ca sunt exceptii probabile nu se pot generaliza de asa maniera incat sa se constituie institutii sau forme de organizare speciale. Mai mult decat atat in timp s-a observat ca avantajele individuale la un moment dat s-au aplatizat ulterior, ceilalti venind din urma cum s-ar spune astfel incat exceptiile s-au transformat in normalitati ca sa ma exprim asa. Statistic discutand aceste exceptii in linii mari au ramas oarecum in top de generatie dar fara a putea spune ca s-au transformat in rupturi.
Un alt element important care deja s-a specificat intr-unul din raspunsurile de mai sus este reprezentata de asimilarea de informatii care sa difere in raport cu cele care vor veni prin metodele de invatamant prescolar sau scolar, este o observatie extrem de importanta pentru ca in caz contrar asimilarea acestor informatii anterior duce la atingerea superficiala a nivelului de cunoastere iar mai apoi prin aparenta cunoastere duce la refuzul(plictisul) acceptarii informatiei corecte si mai ales integre la momentul oportun (pre si scolar) aparenta cunoastere trasformandu-se in superficialitate cu efecte major-negative ulterior.

Parere de fost profesor.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Dpdv artistic la varsta asta e prematura o indrumare stricta, trebuie sa se manifeste liber! Asta stiu prea bine.
O fundatie care se ocupa de copii supradotati e Henri Coanda, mai exista si Colegiul Pro, dar cred ca e prea mic deocamdata.
eu zic sa vedeti ce il intereseaza si sa il stimulati prin joaca acum, de la 5 ani si ceva zic ei ca trebuie un cadru organizat.Asta in cazul in care vreti muzica, la desen se merge cu libertatea inca multi ani, pt. ca orice interventie e si mai delicata, stiu tot din experienta!Asa zic majoritatea pictorilor pe care ii cunosc.
Singur va progresa cat ii trebuie acuma, nu fii ingrijorata, acum primeaza imaginatia , deci nu va regresa.pericolul regresiei la supradotati se pune mai ales la pubertate si adolescenta, dar pana atunci mai aveti!
Pup genialul!
stii acum eu scriu o opera care se numeste...David?

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Multam pt raspunsuri! Scuzati-mi absenta,am fost putin ocupata sa nasc si sa alaptez!
Ne-am hotarat sa-l mutam pe David la alta gradi.Faceam sacrificiul sa-l tinem la gr britanica(taxa e enorma,7000E/an)in speranta ca merita,ca se ocupa de fiecare la nivelul lui fiind 2 educ. la 10 copii,dar nu vine cu nimic nou de-acolo.Singura chestie e ca-i place si se simte bine.Dar cred ca am putea obtine asta si cu mai putini bani,nu-i asa?Plus de asta mancarea acolo e groaznica si o platim separat 80E iar David imi spune ca de-abia daca o atinge si sta nemancat de la 9 la 3!
Si de fapt,m-am dezmeticit si eu:nu institutia e importanta ci educatoarea.Asa ca pana la urma si la stat(totusi un pic mai selecta sa nu fie prea multi copii needucati pe-acolo)daca e o tipa cu pasiune face mai multa treaba.Puteti sa-mi recomandati ceva(stat sau particulara)?
Va pup!
PS:David e un copil extrem de vesel si prietenos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Vistiana, inteleg ca acum esti de 3xmamica ?! Wow! Felicitari! Sa iti traiasca bb, sa fie sanatos si sa va faca fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

www.copiisupradotati.ro
ia legatura cu florin colceag

Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cruis spune:


Vistiana,
Ai o mare responsabilitate, va fi o aventura...
Asa cum ti-a punctat si Raluca, "boala" fiului tau s-ar putea sa aiba si un nume "copil supradotat". Un parinte e cel mai adesea corect in simtaminte in legatura cu asta.

Din pacate nu pot sa-ti dau nici un fel de sfaturi in legatura cu ce-ti poate oferi sistemul educational din Romania, dar e un diagnostic recunoscut aici in America de Nord, in lumea civilizata in general. Datorita problemelor si suferintelor carora acesti copii le pot cadea prada in anii de scoala datorita faptului ca sint obligati sa invete se se "lase" ajunsi din urma, dovedite stiintific, aici exista clase de gifted in care ei invata impreuna cu alti copii cu abilitati similare, la nivelul lor, de la profesori care au pregatire speciala. Asta ca sa nu mai fie "singurei", "ciudati" asa cum cineva spunea mai devreme. Acestia sint copii cu nevoi speciale, in aceeasi masura in care sint si copiii cu deficiente, dar la polul opus. Sper din tot sufletul ca intr-un viitor apropiat, Romania sa-i ingrijeasca mai bine, este pierderea tuturor.

Ceea ce poti face pentru el, iti recomand ca mama a doi copii "gifted" (9 si 13), in primul rind este sa te educi pe tine insati in legatura cu ce exact inseamna asta. S-au scris munti de carti, dar nu stiu ce aveti voi disponibil acolo. Oricum, acces internet sa pare ca ai, nu stiu daca vorbesti engleza, dar daca da, atunci http://www.gifteddevelopment.com/welcome.html este un bun inceput. De asemenea, foloseste un search pe internet pentru expresia "gifted child" si vei fi surprinsa... Este un baietel special, deosebit si trebuie sa-i acorzi aceeasi atentie speciala pe care i-ai acorda-o daca ar avea nevoi speciale. Stimuleaza-l, sustine-l in interesele si curiozitatile lui si lupta pentru el.

Orice copil are dreptul de a-i fi oferita sansa de a-si atinge potentialul LUI maxim in procesul de educatie, si asta ar trebui sa fie valabil indiferent daca are dificultati auditorii, verbale sau iq iesit din comun (la nivelul de jos sau de sus). Pina pe la 9-10 ani e ok, poti sa te ocupi tu de el, mai ales ca in Ro e program scurt… Nivelul lui pare mult peste gradinita, asa ca nu cred ca conteaza ce gradinita face, ar putea sa nici nu mearga deloc. Singurul lucru pozitiv e socializarea, deci aproape ORICE gradinita e ok. Cu cit mai putine liniute, bastonase si cu cit mai multa joaca, cu atit mai bine. Poate ar putea merge la scoala cu un an mai repede? Foloseste economiile din extravagante gradinite pentru activitati extra-scolare, excursii educationale, mergeti la biblioteca, gaseste-i persoane cu care poate sa aiba conversatii avansate...

Cel mai important, nu te lasa influentata de cadre didactice comode si preistorice care iti vor spune ca, e ok, l-a apucat mai repede decit pe ceilalti, dar ceilalti il vor ajunge din urma, deci nu trebuie acomodat. Asta numai in cazul in care se va plictisi de moarte si vor reusi sa-l dreseze sa se "prosteasca" intentionat ca sa se potriveasca in tipare! Oh, si nu te mira prea mult daca nu vei gasi prea adesea compasiune pentru "problema" ta… Este datoria ta sa lupti pt el!

Un alt sfat pe care vreau sa ti-l dau, nu-l compara cu fratii lui. Fiecare copil e deosedit in felul lui. Statistic, un mic procent din copiii supradotati se manifesta ca si al tau, deci e foarte usor sa identifici si sa ajuti, o mare parte din ei invata sa citeasca abia la virsta scolii, "semnele" pot fi cu totul diferite, numai un psiholog e in masura…

Scuze pentru lungul mesaj...

Felicitari pentru extinderea familiei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cruis spune:

P.S. ...cred ca Raluca se refera la http://www.supradotati.ro...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, merci pt catalogare am receptionat ideea. No comments!

Un fost profesor comod si preistoric.



Parere personala.

Mergi la inceput