Dar pentru botez

Dar pentru botez | Autor: otau

Link direct la acest mesaj

Trebuie sa ma duc la un botez. Cat se mai da in ziua de azi? Petrecerea va fi la un restaurant fara fite.

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cu fite-fara fite, trebuie sa afli cat e meniul la restaurantul respectiv, pentru ca, ca si la o nunta, ce dai trebuie sa acopere (si sa depaseasca) cat costa ce consumi. Deci daca esti cu perechea (deci 2 persoane), cred ca e normal sa dai echivalentul a 3 meniuri. Oricum, mai putin decat 2,5 meniuri sa zicem inseamna ca nu le dai practic nimic. Deci tu hotarasti, in functie de buget dar si de legatura ta cu cei ce fac botezul.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Si daca botezul se face acasa?Iar noi nu putem merge?Ce-as putea sa-i trimit?e vorba de cumnata mea,sotia fratelui mai mic al sotului.
Ei fac botezul in perioada cand noi plecam sa ne cununam.Trebuie sa-i trimit ceva,insa nu stiu ce.I-am dus acum cateva hainute si ceva cosmetice.Ce-as putea sa-i trimit atunci,mai ales ca nici nu mergem la masa?
Scuze daca intreb la un subiect deschis de altcineva,insa fiind tot vorba de botez si de cat sa dai,m-am gandit ca n-are rost sa mai deschid un subiect cu aceeasi problema.
Multumesc.


Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fiind cumnati, daca nu vrei sa-i dai bani (care raman la aprecierea ta ca suma, nu stiu cat, depinde de cat castigati...) poate te gandesti sa ii cumperi ceva. Un lantisor cu o cruciulita, sau doar cruciulita. Sau ceva mai practic, cum ar fi un scaun pentru hranit copilul mai tarziu, sau un carut sport daca are landou, sau niste jucarii mai dichisite si mai de firma... Copilul creste si fiind pentru botez poti sa iei ceva mai special. Daca nu dispui de bani prea multi, avand si tu nunta si deci alte cheltuieli, trimite-i niste hainute, sau o plapumioara (niciodata nu ai destule) si eventual un maimutoi...



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa121 spune:

la botezul copiilor mei cel m-ai mult m-am bucurat de "pampers", cosmetice, biberoane, tetine, cele de la ciccho sunt excelente,scumpe dar foarte bune.
un set de asternuturi ar fi bine venit(ma gandesc eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

3 milioane de pereche, atit am dat noi.

Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Mai in general dai cit sa acoperi meniul tau si inca ceva ca sa le mai ramina si lor,adica un meniu jumate-doua maxim.Cam asa se procedeaza peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Ca cuplu - sa acoperi 3 meniuri -.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect postat de Dana P, 02/12/2004, 17:20:29

Sunt matushica si se apropie botezul nepotzelului. Fiind primul nepot in familie imi este greu cu descurcatul in aceasta problema.
Ce se da la botez: bani sau cadou?
Voi ce a-ti primit la botezul copiilor vostrii? Ca sa ma pot si eu orienta ce sa ii iau/dau nepotzelului.



dana



raspuns postat de Moiraine7, 02/12/2004, 19:19:10

eu am botezat de curand si i-am luat si lucrusoare (a primit multe-multe hainute, de tot felul, si multe jucarele potrivite pt cele 2 luni ale lui) si ceva amintire (un medalion cu V de la Vladut), si le-am dat si niste banuti la restaurant (ca toata lumea, tacamu', etc...)

sa-ti traiasca nepotelul!



raspuns postat de cocolino, 03/12/2004, 12:17:10

Dana, parerea mea, ca matusica si separat si ca nasica, este sa vorbesti cu parintii bebeului si sa-i intrebi daca vor sa-i iei copilului ceva mai constitent,sau ceva de care au nevoie...De ex:un premergator,un leagan ,o tricicleta,etc. In nici un caz nu ii lua hainute,doar ca sa te achiti de "datorie" ,ptr ca hainute si jucarii vor primi...cu sacul... Sau si mai bine,ia un cadou simbolic ptr copil(o jucarie mica,sau o caciulita,sau o pereche de botosei..) si da-le un dar in bani la masa. Crede-ma ca mai bine ca parintii nu stie nimeni de ce nevoi are copilul...

Coca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect postat de deliak, 23/02/2005, 10:20:27

Peste doua saptamani sunt invitata la un botez, al fetitei unui coleg. Spuneti-mi si mie cat trebuie sa dau in plic si daca in afara de asta mai trebuie sa fac vreun cadou.
Este primul botez la care ma duc in calitate de invitat.Pana acum am mai fost nasa si am mai fost la botezul puiului meu,dar aici este cu totul alta treaba si oricum nu mai tin minte aproape nimic ,ca eram intoarsa peste cap,abia nascusem de trei saptamani si inca ma bantuiau depresiile.
Astept cu interes ajutor din partea voastra!! Va multumesc.

Mami a lui Darius(05.09.2003)



raspuns postat de roxy79ro, 23/02/2005, 12:13:15

draga mea eu chiar am fost acum cateva zile la un botez la niste prieteni.si eu am avut aceeashi dilema.am fost singura, pentru ca puiutzul meu nu e in tzara, shi am dat 1.000.000 shi nimic altceva.meniul a fost 500.000.acum ca a fost bine sau nu nu stiu.



raspuns postat de danamunti, 23/02/2005, 14:31:30

Mai noi cind am fost la botez la un prieten stiu ca am dat bani.Am dat sa acoperim meniurile noastre si sa le mai ramina si lor ceva in plus.Am mai fost la un botez care parintii l-au facut acasa(diverse motive) si acolo noi am luat cadou pt bebe(hainute,lenjerii pat).Acum cred ca depinde de fiecare.Sper ca v-am fost de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chloe spune:

Buna fetelor,

Am gasit acest forum din intamplare si ca multe dintre voi am devenit si eu dependenta. Sunteti minunate si ma bucur ca existati.
Am si eu nevoie de un sfat din partea voastra va rog. Peste putin timp ma voi duce in Romania sa botez un baietel. Este prima oara cand voi fi nasa. M-am documentat aici pe forum si am aflat despre obiceiuri, biserica,crezul,hainute noi ptr. bebe,etc. Intrebarea mea este cati bani trebuie sa dau la masa fetelor??? Petrecerea se va tine la un restaurant nu foarte simandicos din Bucuresti iar parintii bebeului imi sunt prieteni foarte buni.
Va multumesc si va astept cu sfaturi,
Chloe

Mergi la inceput