nas infundat

nas infundat | Autor: elilenus

Link direct la acest mesaj

Imi puteti spune cum ati rezolvat voi problema nasucului infundat? Ana are 2 luni si de vreo trei saptamani ne confruntam cu problema asta, se trezeste din cand in cand mai devreme din cauza asta si se foieste si plange. Ii dau ser fiziologic in nas si incerc cu pompita sa ii scot mucisorii dar asta e o solutie de moment nu rezolva problema. Ma putei ajuta? Alte simptome nu are.

elilenus,26 ani, DPN:24 noiembrie
Spitalul Cantacuzino, Dr. Dan Secara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Am patit si noi la fel.Deaia am si initiat un subiect aici pe forum acum ceva timp
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38490
La noi a mers super cu kalvol(se pune o fiola pe batista langa copil cand doarme).Dar citeste linkul ala si ai sa gasesti tot ce ai nevoie
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ceea ce functioneaza f. bine la nas infundat sunt aerosolii cu ser fiziologic, 5 min/3-4 ori/zi. Asta daca ai sau poti sa faci rost de un aparat ptr. aerosoli!

Raluca mama Ilincai de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Inca ceva, fiin o problema ce tine de doua saptamani, dupa cum spui, nu cumva este prea uscat aerul din camera??? Poate ar fi nevoie de mai multa umiditate...

Raluca mama Ilincai de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Nu-mi mai amintesc daca spary-ul cu apa de mare Miramar se poate da bebelusilor. Intreaba medicul, spray-ul asta a facut minuni la Catalina cu care am avut aceeasi problema.

Sanatate!


PS Si eu am nascut cu dr Secara. Intreaba-l pe Dr Craciun, este seful de la Neonato de la Cantacuzino. Este foarte de treaba, un medic excelent. A fost medicul Catalinei si ti-l recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Pentru decongestionarea cailor respiratorii mai poti sa incerci sa ii picuri pe asternut Karvol, este o solutie mentolata care desfunda nasul. Dar sa intrebi la farmacie, fata mea era un pic mai mare cand am folosit-o.

Este foarte probabil ca intr-adevar aerul din camera sa fie prea uscat. Am patit si noi asa si am cumparat un umidificator. Se gaseste pe la supermarketuri mari.



How I wish to dream again...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Cand suntem infundate noi aplicam urmatorul tratament..pe un betisor de ureche pun cateva picaturi de Pinosol...o solutie destul de uleioasa, insa ceva mai naturista..pe baza de pin, destul de mentolata...se gaseste in farmacii..apoi umectez nasucul cu betisorul...merge de fiecare data..

Carmen si bb Maya Alexia
Poze cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:

Buna fetelor cu bebelushi frumusei!

Cred ca e asa clasica chestia asta cu nasul infundat... la unii merge cu ceva, la altii cu altceva. Spre ex la noi - Mariuca are acum 1 an, si de cand s-a nascut am achizitionat toate picaturile posibile: ser fiz, Vibrocil, Ophtamesone, Pivalone, Pinosol, Nazomer, Karvol etc, si nimic n-a mers. Acum folosim Karvol ocazional...
Oricum pe timp rece cam asta e; vara n-a fost o problema.O asteptam deja!!!

Sanatate va dorim la puiutzi!

Gabriela si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creola132001 spune:

Cand baietelul meu avea nasucul infundat in primul rand aveam grija sa avem in camera o atmosfera umeda (o oala cu apa fiarta in care am pus 2-3 linguri sare). Ii curatam nasucul cu ser fiziologic sau cu sterimar (apa de mare care se pulverizeaza) si pompita. Avantajul sterimar-ului e ca ajunge si diminueaza mult mai bine mucii. Pentru secretii, am folosit Vibrocil si Pivalone.
Cand doarme este bine sa stea pe 2 perne, pe plan inclinat.
Multa sanatate!
Mariana siSilviu (06.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

quote:
Originally posted by creola132001

Cand baietelul meu avea nasucul infundat in primul rand aveam grija sa avem in camera o atmosfera umeda (o oala cu apa fiarta in care am pus 2-3 linguri sare). Ii curatam nasucul cu ser fiziologic sau cu sterimar (apa de mare care se pulverizeaza) si pompita. Avantajul sterimar-ului e ca ajunge si diminueaza mult mai bine mucii. Pentru secretii, am folosit Vibrocil si Pivalone.
Cand doarme este bine sa stea pe 2 perne, pe plan inclinat.
Multa sanatate!
Mariana siSilviu (06.08.2003)



Asta am folosit si noi si a dat rezultate bune. dar pivalone era cu neomicina. asta e cel mai bun pt vladut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

De 2 nopti m-a zapacit cum respira. Aseara a fost mai bine, dar totusi respira greu. Se aude ca undeva pe nas "misca ceva", dar totusi, din felul cum se aude aerul narile sunt uscate. I-am pus ser si nu iese nimic cu pompita, ba chiar cred ca mai rau am iritat-o. Am apa pe calorifer. Am pus karvol langa capul ei. I-am pus in nari cate 1 picatura de colargol (o chestie maro preparata in farmacie care cica pastreaza umiditatea). Ea trage insa aerul cu forta si in continuare se aude in profunzime undeva un muc care flencane. I-am cumparat si spray Humex ca il recomanda o mamica. Ii dau cu el, dar acolo scrie dupa sa o ridic si sa sterg nasul dar ce sa sterg ca nu iese nimic. Inainte parca mai stranuta si se mai elibera, acum rar desi am gadilat-o. Are si salteaua inclinata, degeaba. Mai rau e ca ea si asa imi vomita, iar acum cu atata ser si altele+chinul de a respira mai rau se agita si varsa iar mai mult. In rest nu are nimic, nu a facut febra, nu tuseste, doar ca a inceput sa respire pe gura. Ce sa fac? Cum Dumnezeu ii scot mucii aia, ca va spun ca am tras cu pompa numai aer desi se aude clar ca e ceva...



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput