Cum poate slabi 20kg in 2 saptamani?

Cum poate slabi 20kg in 2 saptamani? | Autor: Tanya

Link direct la acest mesaj

Mama trebuie sa suporte o operatie si i s-a spus sa slabeasca 20 de kg pana pe 24 ianuarie , cine are o idee despre cum ar putea face sa slabeasca macar 5kg pana atunci?

-

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Numai sub supraveghere strict medicala (adica internata) si clar ca sub observatia medicului care i-a pus asa ceva in vedere. Esti sigura ca nu mistocarea doctorul ala? Sa o indrume el la cineva, asa e cel mai bine.

scarmanus

Pisicile mele

Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

categoric trebuie indrumare si supravegere stricta din parte medicului. o pierdere brusca in greutate duce la dezechilibre majore, sa nu te joci cu viata ei.

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tynadiana spune:

Tanya, cu slabitul nu e asa usor s-ar putea sa aiba ceva probleme hormonale mama ta...Imi pare rau de dansa...
Nu iti recomand s-o supui unor cure de slabire bruste pt. ca sa nu aiba repercursiuni asupra sanatatii mai mari ca acum...
Ia-o treptat...viziteaza www.idieta.ro si cauta acolo ceva meniuru sanatoase asta ii trebuie dansei..
Sanatate multa!

TYNA SI DIANA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Tanya, nici daca ar sta nemancata si nu poate slabi 20 kg in 14 zile.
“Ceea ce s-a stricat in ani nu se poate repara in zile”, insa cate kilograme poate slabi daca renunta la carnea de porc, la prajeli, sosuri, maioneza, produse de patiserie si cofetarie si sa consume carne alba - pui fara piele si peste alb - fiert, pe gratar sau la cuptor, legume proaspete preparate salate, facute la abur sau gratinate - in cantitati nelimitate - mai putin cartofi, mazare, fasole uscata; lapte degresat, iaurt normal, kefir, branza de vaci ; fructe - mere, citrice, mai putin struguri si banane.
Sanatate multa mamei tale !

www.mioriticromanesc.home.ro" target="_blank">Azara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Cred ca doctorul ala e putin dus. Si eu zic ca nu se poate asa ceva, ba mai mult: daca 20 de kg trebuie date jos inaintea operatiei care sa nu aiba termen strict pe 24 ian, atunci asta se poate face numai sub supraveghere medicala. Un om sanatos si in flaorea varstei se nenoroceste slabind 20kg in 2 saptamani, daramite un om cu o problema de sanatate si trecut de prima tinerete.
Doctorul care a facut recomandarea trebuie sa argumenteze si sa ofere si o idee pentru rezolvarea problemei in conditii de siguranta, dar sa-si ia gandul ca va opera pe 24 ian. Altfel mi se pare total lipsit de profesionalism.
Multa sanatate mamei tale

Andreea 22 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

De cand i s-a spus sa slabeasca? Daca a fost anuntata din timp (3-4 luni), ar fi putut slabi pana acum. Dar asa, mai sunt 10 zile pana pe 24 ian...20 kile e imposibil, cred ca-ti dai si tu seama.

Carmen siIustin(5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

Multumesc mult pentru staturi fetelor, dar hai sa va spun mai pe larg despre ce este vorba desi inca imi este greu sa vorbesc despre asta, socul a fost foarte mare cand am aflat ce are.
In urma unei biopsii i s-au depistat fragmente tumorale maligne pe col... ea s-a dus ieri sa se interneze si doctora i-a zis ca inainte de operatie ii face 40 de sedinte de chimioterapie si ca sa vina in fiecare zi pentru asta. Ea i-a explicat ca nu poate face naveta zilnic pt ca are de mers pe jos 4 km pana la autobuz si 4 km inapoi spre casa si deci trebuie sa faca aceasta chimioterapie internata in spital asa ca ei au programat-o sa se interneze peste 2 sapt si pana atunci i-au zis sa slabeasca 20 kg,iar ea are probleme cu glanada tiroida, cu inima, cu diabetul etc etc. asa ca nu stiu ce regim sa ii recoman... poate voi fetele ma puteti ajuta.

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Tanya draga,

Oricat am vrea noi sa te ajutam, cred ca nu mai e de competenta noastra sa ne dam cu parerea si cu diete, e clar ca trebuie sa fie o dieta sub stricta supraveghere a unui medic, nicidecum dupa ureche, caci nu e vorba de acolo, 5-10 kilograme, iar situatia mamei tale se complica prin diabet, tiroida, inima, cu astea nu te joci, sa te sfatuiesti cu doctorita care o are in evidenta pe mama ta, sa o indrume ea sau daca se poate sa faca acolo la spital regimul. Oricum, numai cu internare si sub supraceghere medicala!
Curaj si sanatate!

scarmanus

Pisicile mele

Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Tanya,

Din cite stiu, chimioterapia e un tratament foarte agresiv: daca biata femeie se duce la chimioterapie dupa un tratament soc nu cred ca e bine deloc.

Eu am slabit 25 de kg in 3 saptamini, dar nu cred ca vrea cineva sa stie cum e. Am invatat sa ma tin din nou pe picioare.

Ia mai incearca sa vb. si cu alti medici.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Azi era la o emisiune pe realitatea despre obezi,supraponderali..ma rog..si medicu respectiv,care era nutritionist spunea clar "nu trebuie sa facem nu stiu ce dieta pt ca la cutare a mers"Fiecare om e special si are problemele lui de sanatate si o anumita greutate si inaltime.Nu poti da o dieta valabila pt toata lumea ci pt fiecare in parte in functie de multe variabile..Se fac niste analize..se studiaza persoana,bolile cu care se confrunta si apoi se da o dieta..
Si spunea ca sunt doar doua medicamente(n-a zis numele lor pt ca facea reclama)care sunt bune pt slabit insa si acestea se dau strict sub observatia medicului pt ca pot aparrea probleme mai grave apoi.
Singurul sfat este sa mearga la un medic nutritionist si sa vb despre asta.Imi pare rau pt mama ta.Ii doresc multa sanatate si putere.
Pupici cu lipici.

Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!

Mergi la inceput