Tusea la bebelusi

Tusea la bebelusi | Autor: Ele

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am si eu o fetitza de 2 luni si jumate si de ieri imi cam tuseste. Nu este pt prima oara, a mai avut cate o zi in care tusea mai mult dupa care cateva zile mai deloc. Acuma din nou tuseste...
Pediatra de cate ori a consultat-o nu avea nimic, iar astazi nu am mai dus-o la doctor.
Intrebarea mea este: In ce moment trebuie sa ma ingrijoreze aceasta tuse??

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Fetita nu a inceput cumva sa saliveze mai mult? Ca si piticul meu pe la 3 luni, cand l-au apucat durerile de gingii, saliva f. mult, se inneca cu saliva si tusea. L-am dus la doctor de mai multe ori si niciodata nu avea rosu in gat, singura explicatie fiind excesul de saliva. Si tusea doar ziua, noaptea nu, de asta nici nu mi-am facut probleme f. mari. Ca asta a tinut pana pe la 7 luni cand i-au iesit primii dintisori e partea a 2-a .
E bine oricum sa mai mergi odata la doctor sa se uite in gatutzul ei.

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Gicuta, pai intr-adevar saliveaza la greu. Noi ne amuzam cu balonasele care le face...dar deja ii dor gingiile???

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Daaaa... pot incepe sa saliveze la 2 luni 1/2 - 3... ba chiar sa ii doara si gingiile.
Al meu a inceput tot pe la 3 luni si ma si gandeam ce copil precoce am, ii ies dintucii asa devreme . Si i-am tot asteptat in fiecare zi... timp de vreo 4 luni .
Deci daca medicul iti spune ca nu are rosu in gat e f. posibil sa fie din cauza salivei. Urmareste si noaptea, daca tuseste. Daca nu, atunci e si mai posibil sa fie din cauza asta.
Multa sanatate la puiut si cat mai putine balonase

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Tusea poate fi asociata multor diagnostice.
De la crup la epiglotita pina la usoara iritatie faringiana pina mai departe in laringotraheobronsita.
Insa intensitatea si "sunetul" difera.
Cind apare aceasta tuse? Mai mult seara? Dupa o anumita activitate?
Are febra? Maninca la fel de bine ca inainte de aparitia tusei?

Multa sanatate,Aisha


Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Lori a avut de cateva ori o tuse seaca. Doctorita mi.a prescris un siropel si totul s/a terminat cu bine, in 2 sau 3 zile. Acum insa a inceput sa tuseasca, nu mi/am dat seama de ce, am crezut ca se ineaca cu saliva, nu am contactat doctorita si m/am trezit dupa trei zile ca tusa a devenit productiva, nasul curgea si a aparut si febra. A trecut o saptamana de chin pana ca lucrurile sa revina la normal asa incat, ca tot omul patit, recoman MARE grija la tuse, sa nu dea intr/o raceala zdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Aysha, tusea apare mai mult dimineata , este slaba tare , nu zgomotasa sau cu expectoratie. Noaptea nu tuseste si nici febra nu are. Dar de 3 zile imi da si laptic afara dupa aproape fiecare masa cate 2-3 guritze. Maine o duc la doctor ca sa ma linistesc.
Credeti ca aceste mici varaaturi , latpticul care il da afara poate fi din cauza mea??? Ca a inceput cu aceste varsaturi exact de cand am eu niste probleme si sunt SUPERSTRESATA. Ce parere aveti??


Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Danitin, multumesc de sfat chiar am de cand sa o duc maine la doctor. La mine a trecut 3 zile de cand cu tusea si nici nu s-a accentuat, nici febra nu a facut. Pur si simplu tuseste ca o pisicutza, sper sa nu fie nimik grav.
Multa sanatate fetitzei!

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Ela
incearca sa aierisesti mai des camera micutei.
Este posibil sa fie prea cald si/sau prea uscat in camera ei si sa aiba o usuara iritatie.
Apoi daca spui ca si varsa putin si saliveaza mai abundent,asta ar putea fi cauza. Adica,salivatia mai abundenta sa fie o reactie naturala inainte de voma.
Este posibil ca ceva care maninci tu sa nu-i priasca. Revizuieste-ti dieta si neaparat mergi la un pediatru.
Multa sanatate.

Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Ele, si puiul meu, de 5 luni tuseste uneori asa cum spui tu! Dimineatza mai ales si uneori si peste zi. Am fost si eu cu el de vreo 3 ori la medic sa-l asculte la plamani si sa-l vada in gatuletz si mi-a zis ca e ok. Eu am camera mai umeda, nu e aerul uscat, cald nu este, 20 gr, si de multe ori imi fac probleme sa nu fie racit...poate si saliva e de vina, ca si al meu saliveaza. Chiar ma gandeam sa intreb si eu in legatura cu acest subiect.



Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Eu tin vase cu apa pe calorifer dar in schimb in camera e cald ....rar reusim sa scadem sub 25 de grade. Asta e incalzirea lor, ca nu aveam centrala. Sa vedem astazi la doctor ce si cum.

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos

Mergi la inceput