Cum iese guma de mestecat de pe haine?

Cum iese guma de mestecat de pe haine? | Autor: lavi02

Link direct la acest mesaj

Am avut ghinionul ieri sa ma asez pe un scaun pe care un binevoitor a lipit o guma de mestecat. Pantalonii s-au murdarit mai putin si i-am curatat eu cumva, dar camasa e mai rau si e si neagra.

Stiti vreo solutie?

Multumesc,
Lavinia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Iei sugativa sau hartie igienica, o pui pe guma de mestecat, dupa care pui fierul incins. Guma e topita si absorbita in (de preferinta) sugativa.

Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Pui o foiaie de hartie curata peste locul patat si dai pe deasupra foii cu fierul incins. Guma se lipeste pe hirtie.


http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Baga articolul de imbracaminte cel putin o zi intreaga in congelator. Guma va deveni faramicioasa si o poti razui usor. Imediat dupa razuire, baga la spatat si iese tot.

Metoda incercata si reincercata cu doi baieti tare iubitori de gume


PS - Eu stiam ca ceara iese cu fierul de calcat.


Anamaria mama la Nick (6)& Alex (4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Eu stiu ca se baga haina in frigider si guma se intareste si se dezlipeste usor.

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

dk tot le stiti voi pe toate spuneti-mi si mie cum sa scot de pe tricouri diverse pete cum ar fi:pete de rugina, pete de fond de ten(chiar am creat un subiect pe tema asta dar nu mi-a raspuns nimeni)precum si pete de deodorant solid(fir-ar masa...)
!!!!!!!!!!!!!!!
si sa nu spuneti sa dau cu vanish decit dk ati incercat voi si ati reusit, altfel n-are rost, as vrea solutii care functioneaza.
cu adinci multumiri,
M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

nu pune fierul de calcat ca rezultat: dezastru incearca varianta cu frigiderul: se faramiteaza
sau mai e o metoda... cu foarfeca

petele de rugina ies cu solutie de acid oxalic (cauta la un laborator de chimie) dar atentie unde il depozitezi, este si otrava puternica (asa cum sunt multe dintre substantele organice), mai bine arunci restul dupa folosire sa nu dea copii peste el sa zica ca e sare

petele de cerneala ies cu lapte, se pune zona cu pata intr-un pahar cu lapte 1 ora

petele de mina de pix ies cu alcool medicinal dar, atentie, daca materialul este alb, ar fi mai bine sa folositi alcool alimentar sau chiar vodka, pentru ca exista riscul sa se pateze in bleu de la colorantul bleu din spirtul medicinal

petele de deodorant solid ar trebui sa iasa usor cu detergent, nu-mi explic ce deodorant.. coroziv ai! eu zic sa schimbi deodorantul..

la fond de ten nu ma pricep, oricum imi vine greu sa cred ca iese cu ceva, asta gandindu-ma ce compusi minunati de fixare pe tegumente contin produsele de genul asta

ce pete mai ai?

sangele iese cu apa rece rece si sapun, cu atat mai bine cu cat este mai prospat, in niciun caz nu trebuie sa treaca prin apa calda, pentru ca se produc neste schimbari ireversibile, si pe urma poti sa dai cu apa rece pana mori ca tot nu iese! dar cred ca la capitolul asta cu sangele stiti deja..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

am o mama foarte priceputa la capitolul acesta, asa ca va pot cita din intelepciunea ei:guma de mestecat numai varianta cu congelatorul, cea cu fierul de calcat se aplica la ceara, la guma strica sigur - iti spun din experienta unui pantalon de fis care a fost cit un salariu bun si a tinut cit minimul pe economie. Petele de rugina se scot cu succes cu sare de lamaie, daca pata este mai veche, trebuie se insisti mai mult.Umezesti pata si aplici direct sare de lamaie, tii pina se topeste, speli, iar pui. E uneori munca de chinez batrin, dar rezultatele sunt bune.

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

revin pentru petele de deodorant solid, dar sa stii ca nu mai ies.Cel putin de pe hainele colorate, pentru ca nu pateaza, ci sterg culoarea, cel putin antiperspirantele tip roll-on sunt ucigatoare. Foloseste ceva clear, sau haine deschise la culoare unde nu se vad efectele atit de tare.

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Va multumesc pt raspunsuri. imi cer scuze ca n-am postat la sectiunea potrivita.

Cred ca am sa incerc varianta cu congelatorul. Pe cea cu foarfeca o las ca ultima solutie

Mi-ati salvat o camasa! Era pregatita pt gunoi, v-am intrebat intr-o doara! Ce bun e forumul asta!

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Eu am guma de mestecat pe canapea. Stie careva un frigider destul de mare in care sa incapa toata canapeaua ?

Mergi la inceput