Ce se face la grupa pregatitoare ?

Ce se face la grupa pregatitoare ? | Autor: nefertari

Link direct la acest mesaj

Sunt foarte nelamurita . L-am intrebat pe baiatul meu(5 ani 6 luni) ce fac ei la gradi. Raspunsul m-a nemultumit total .In afara de matematica si zgait la desene animate ,altceva se pare ca nu se mai face acolo .
Oricum voi intreba educatoarea ,insa vreau sa am o orientare - cam ce se face in alte gradinite ?

Eu,el(Alex-5ani)si ea(Adela-DPN 11.05.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

Fetita mea e la pregatitoare si fac matematica, scriere - au invat citeva litere si scriu cuvinte, despart in silabe si alte asemenea,citesc propozitii scurte gen alea din Abecedar, mai au lectii despre natura, societate si chestii de genul asta. Presupun ca asta e pregatirea pentru scoala. In rest, fac engleza, calculator, desen - asta pentru ca e gradi particulara.
Cei pe care ii vedeam anul trecut la pregatitoare erau foarte avansati - faceau dictari, socoteli cu numere de doua cifre.. noi n-am ajuns inca acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Au activitati matematice care includ multimi, identificare si sortare dupa forma, culoare, dimensiune, operatii simple cu numere mici.
Despart in silabe, identifica prima si ultima litera, identifica sunetele dintr-un cuvant si il scriu cu liniute, invata tipurile de propozitii si semnele de punctuatie asociate, invata despre sinonime, antonime si omonime si mai spre sfarsit vor invata si literele (oficial, ei deja le stiu defap, fetita mea a inceput deja sa citeasca si sa scrie cuvinte, in special cu litere mari de tipar - asta fiindca au atras-o foarte mult si ne-a intrebat mereu ce si cum).
Au tot soiul de lectii de cunoastere a mediului. Au invatat despre plante, animale, anotimpuri si chiar sistemul solar cu planete cu tot.
Fac muzica, inclusiv un fel de initiere pian, folosind o orga.
Fac limba engleza zilnic, au ajuns deja la nivel conversational.
Fac lectii de dans, de pictura si alte activitati plastice.
Astea ultimele se intampla fiindca e o gradinita particulara, dar primele se fac peste tot.

Roxana, Mariuca (5 ani si jumatate) si bebe din burtica 26 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

la particulara fac aproape tot ce se face in clasa I, scris, citit, silabe, propozitii,adunari si scaderi pana la 20 plus cunoasterea mediului si restul de activitati. la cea de stat nu cred ca-i invata sa scrie, chiar sunt si eu curioasa daca stie careva care este programa la pregatitoare la gradinitele de stat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Alexa, ar fi super dacai ai face rost...eu zic ca pana la urma depinde de gradinita si educatoare...eu am avut unul din copii la o particulara la care a invatat de toate, ii sunt tare recunoscatoare educatoarei de acolo pentru ca in clasa I n-am avut nici o bataie de cap. Pe cel de-al doilea il am la o gradinita de stat, dar nu chiar si, desi inca nu-i la pregatitoare, mi-au spus clar ca nu-i invata sa scrie...da-mi si mie te rog un PM cu numele gradinitei despre care vorbesti
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Alexa, Ioana are dreptate, depinde de educatoare. Poti sa dai peste una buna si la stat si la particulare, la fel cum poti sa dai de una slab pregatita la stat sau la pregatitoare.
Revenind la subiect, la gradinita lui Alex, grupa pregatitoare, copiii au aceleeasi activitati ca cele descrise de rrox3, plus karate. Alex are teme in fiecare weekend. Saracul, mi-e si mila de el, face tot felul de liniute si bastonase, scrie cifre, litere de tipar. A invatat singur sa scrie cu litere de tipar (ne-a intrebat pe noi) si acum incepe sa si citeasca. Sincer, mie mi se pare chinuiala inutila, le fura din copilarie. O sa se plictiseasca sigur in clasa a-ntaia! Chiar sunt curioasa sa vad programa, dar daca asta prevede programa, ma intreb ce-o fi fost in mintea celor care au facut-o. La scoala ce-or sa mai faca? Fac asta numai ca sa ii fie invatatoarei mai usor? Nu prea e corect...Si, de curiozitate, cineva care are copilul la o gradinita, in ultimul an, din afara tarii, ne poate spune ce fac copiii acolo, ce actrivitati au? Multumesc frumos!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

quote:
Originally posted by alexa

La grupa pregatitoare fac fișe matematice, identificare culori, poziții spațiale, forme geometrice, formare de mulțimi, numere, cifre, etc...
Despart in silabe, recunoasterea literelor, nu ii invata sa scrie.
Activitati de cunoasterea mediului(in toamna au pus muraturi si au facut compot).
Optionale:limba engleza, muzica, dans, aerobic, calculator.
Si multe altele care imi scapa acum, daca imi reamintesc, revin.



Asa ceva s-a facut si la noi anul trecut, in orice caz era mult mai complexa materia din grupa preg. decat cea din clasa I.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:


N-am precizat - Alex e la gradi de stat . Anul trecut a fost la Braila - unde am fost foarte ,foarte multumita .
Cand citesc raspunsurile voastre ma trec fiori !!!! Deja mi-a
incoltit gandul sa-i schimb gradinita .
La inceput am crezut ca e copilul puturos insa am discutat cu educatoarea si revin la primul mesaj - matematica se face bine , cunoasterea mediului - bine . In ceea ce priveste scris- citit nu se face nimic - cand am intrebat educatoarea mi-a replicat ca nu e in programa dar ca ea s-a gandit sa faca niste ore speciale (care implica bani in plus ) . OARE ASA SA FIE ??

Eu,el(Alex-5ani)si ea(Adela-DPN 11.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by nefertari


N-am precizat - Alex e la gradi de stat . Anul trecut a fost la Braila - unde am fost foarte ,foarte multumita .
Cand citesc raspunsurile voastre ma trec fiori !!!! Deja mi-a
incoltit gandul sa-i schimb gradinita .
La inceput am crezut ca e copilul puturos insa am discutat cu educatoarea si revin la primul mesaj - matematica se face bine , cunoasterea mediului - bine . In ceea ce priveste scris- citit nu se face nimic - cand am intrebat educatoarea mi-a replicat ca nu e in programa dar ca ea s-a gandit sa faca niste ore speciale (care implica bani in plus ) . OARE ASA SA FIE ??

Eu,el(Alex-5ani)si ea(Adela-DPN 11.05.2005)



nu categoric. nu este normal sa faca niste ore suplimentare care ar implica bani in plus.

intr-adevar in programa asa scrie negru pe alb f. clar ....la grupa pregatitoare, rectific grupa mare mai nou ( nu mai au voie sa isi zica nici macar pregatitoare)nu au voie sa faca pregatiri pt. clasa 1....dar la noi la gradinita doamnele fac cu ei, si nu pt. ca le-ar obliga cineva sau ar avea cine stie ce venituri suplimentare de pe urma aceste activitati " extra- gradinita" (daca ma pot exprima asa.
li se pare normal ca odata ce au facut pana acum (atatia amar de ani) sa faca si de acum in colo......

deci ca sa revin la intrebarea ta . nu este normal sa perceapa taxe pt ca opregateste intr-un fel copilasii pt. scoala.


Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

La grupa pregatitoare unde este Vladut, copiii invata sa scrie. Au ajuns la litera i mare de mana. Au caiete tip 1 si se chinuie sa faca litere.

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Totusi , imi poate spune cineva unde gasesc o programa de gradinita ? Vreau sa vad si eu , ca Toma .


Multumesc !

Eu,el(Alex-5ani)si ea(Adela-DPN 11.05.2005)

Mergi la inceput