Pipi putin -e semn de infectie la 5 luni?

Pipi putin -e semn de infectie la 5 luni? | Autor: ana3

Link direct la acest mesaj

Fiica mea de 5 luni de vreo cateva zile (am observat eu) face cam putin pipi. Dupa o masa de 200 ml lapte (seara) dimineata nici 100 ml de lichid nu e in pampers(am facut testul punand intr-un pampers nou 100 ml de apa).Iar noptea se trezesste( de vreo 2 saptamani) cam la 2 ore dupa masa cu crampe.Isi ridica piciorusele si plange (mai dergraba urla).Am crezut ca o fi de la colici , dar nu facea asa la colici, si de unde colici la 5 luni??? In ultima vreme a luat cam multe antibiotice(suspensii) caci are un streptococ patogen capatat in maternitate. Sa aiba vreo influenta???
Infectie la 5 luni? sa aiba ceva la rinichi?
Fetelor astept un raspuns ca nu stiu ce sa fac.Eu sunt de-aia cu vizite f dese la medic si cred ca s-a plictisit sa ma tot vada.
Ana si Maria Teodora

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Ana Maria,
un doctor nu are voie sa se plictiseasca. Si daca totusi ti se pare cauta altul.
O cauza foarte frecventa cu dureri sau senzatie de usturime,la fetite poate fi inflamarea zonei din jurul orificiului de deschidere in exterior al uretrei. Nu de putine ori se intimpla in urma contactului cu materii fecale.
Insa,aici, va trebui sa mergi REPEDE la doctor. O mostra de urina este esentiala.
Pentru a-i usura senzatia de discomfort,aseaz-o cu funduletul intr-un ligean cu apa calduta in care poti pune o jumatate de cana de bicarbonat de sodiu. nu o tine mai mult de 10 minute. Apoi usuca cu mare grija zona.
Nu ai specificat daca puiul tau face si febra. Si de asemenea daca urina ti se pare schimbata. (consistenta,culoare,prezenta altor materii,etc).
Ca sa elimini posibilitatea unei infectii de tract urinar trebuie sa mergi grabnic la medic.
Multa sanatate.

Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Daca face pipi asa putin poate fi semn de deshidratare. Ii dai destule lichide, n-o imbraci prea gros noaptea? Nu-i prea cald in camera unde doarme?

Infectiile urinare la bebelusi sunt frecvente din cauza scutecelor, iar manifestarile dintre cele mai variate si de multe ori chiar atipice (ciudate, iesite din comun).

Du-te la doctor, nu-l lasa sa se plictiseasca, vorba Ayshei, o urocultura iti va spune exact cum stati.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Eu zic sa te duci la doctor sa vezi ce-ti spune. Dupa mine ar fi mai degraba o deshidratare. Cam in felul asta s-a manifestat la copilul meu.
El, dupa ce s-a nascut, nu a facut pipi 24 de ore. Dupa ce am inceput sa-i maresc doza de lichide a inceput sa faca mai bine.
Cand am ajuns cu el la urgenta pe motiv ca nu mi-a facut pipi deloc timp de 12 ore (a doua zi dupa ce am ajuns acasa), raspunsul a fost deshidratare (inca nu-mi venise laptele). Am stat o noapte in spital cu el pus pe IV. Nu a mai avut de atunci probleme cu urina.
Daca ar fi infectie urinara banuiesc ca ar face febra, urina ar mirosi ciudat, ar arata semne de discomfort cand urineaza, etc.
Acum eu nu stiu daca urina putina e semnalment de infectie.
Eu as tinde mai degraba catre deshidratare. Cel putin noi asa am patit.
Sanatate multa puiutei,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput