Somn agitat.Foiala permanenta

Somn agitat.Foiala permanenta | Autor: Ana_Alx

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Un pic mai jos am vazut alt subiect legat de somn.Insa era vorba de somnul din timpul zilei.Nici a mea nu se omoara cu somnul ziua...Doarme de la 9.30 -10.30 si apoi de la 14-15.30.Deci in total cam 2 -3 ore de somn pe zi.Seara se culca la ora 21-21.30.
Insa problema mea este urmatoarea: fetita are 9 luni si pana pe la 7 luni jumate NU am avut probleme legate de somnul de noapte.Dormea super bine.Insa acum are un somn noaptea de ma baga in sperieti: se foieste in continuu ca atunci cand parca nu ai somn si nu iti gasesti pozitia...Asa face si ea: se intoarce in continuu de pe o parte pe alta,se foieste,se freaca la ochi...Si asta le face totusi cu ochii inchisi.Daca nu pui un pic mana pe ea sa o linisteti incepe sa planga.Ce are?Voi ati patit asta ?In timpul zilei nu pare sa o doara ceva,e foarte jucausa si activa,iar cand doarme ziua tot cam asa face ca si noaptea,insa parca nu chiar asa rau si de des...
Ce o avea?
Ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ENYA spune:

Poate ar fi indicata o analiza coproparazitologica ?

Amalia si Vladi ( 4 ani si 6 luni )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Vezi daca nu cumva ii este prea cald sau prea frig, daca nu o jeneaza cumva vreo hainuta. Incearca sa ii schimbi locul pentru o noapte. Fetita mea se foieste cand ii este prea cald asa ca doarme langa mine, ea dezvelita iar eu infasurata in plapuma. Daca o invelesc si pe ea se foieste de ma da jos din pat.
Mananca cumva multa ciocolata peste zi?
Fa-i un examen coproparazitologic.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Si iesirea dintisorilor poate fi un motiv de fataiala in somn. Luca asa se manifesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Mai vin si eu cu o sugestie. Adi al meu se fataia cumplit pe toate partile pana sa-i cumpar sac de dormit. El doarme singur in camera de la 6 luni si am descoperit abia cand a venit soacra-mea sa doarma. In cazul nostru se pare ca era vorba de faptul ca e un copil foarte activ, dra lui ne-a zis ca: poate l-a impresionat ceva peste zi,poate a fost prea agitat inainte de culcare, poate ii ies dintii, poate ii e rece/cald, poate ii e sete dupa masa, poate are viermisori.
Noi am exclus pe rand fiecare varianta si am descoperit ca ii trebuia ceva care sa-i tina cald si sa nu se poata descoperi. Asa ca i-am luat sac si de atunci nu se mai invarte (atunci se pare ca se tot intorcea cu capul la picioare si de pe o parte pe alta).
Acum uneori nici nu se misca pana dimineata, il gasesc in aceeasi pozitie.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Si eu am patit asa cu daria.Era foarte agitata se rostogolea in tot patul se scarpina , desi era cu ochii inchisi, scarpinatul ma pus pe ganduri mai ales ca incepusera sa ii iasa niste pete mici rosii, am fost la dr. si m-a dat tratament pt. ca micuta avea o alergie, asta era cauza.Sper la voi sa nu fie asa ceva.

Va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

parerea mea e sa o duci la un consult la dr, ca sa elimini cauze 'medicale'... ce pot sa-ti spun este ca beietii mei amndoi dorm agitat, se foiesc, tudor se intoarce cu capul la picioare- face o roata in patut, il gasesc in cele mai ciudate pozitii; doarme in sac de dormit. probabil il dor dintii, cel putin asa a parut, mai agitat in perioadele cu 1-2 luni inainte sa apara dintii, dr poate confirma dupa cum arata gingiile.

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Si baiatul meu are un somn agitat de la 6 luni. Pana atunci nici nu-l simteam noaptea. Am crezut ca vina o poarta aparitia dintilor, dar nu a fost asa. Apoi din vina mea a inceput sa bea noaptea ceai. M-am gandit ca poate ii este sete. Nici asta nu era motivul. L-am mai luat cu mine in pat, dar la fel. am schimbat si camera, dar de pomana. Doarme la fel de agitat, adica cu ochii inchisi se foieste si apoi incepe sa planga. Am descoperit pana la urma motivul. pierde suzeta in timpul somnului. Am incercat sa-l culc fara ea. Mi-a reusit, dar noaptea tot isi aduce aminte de ea. Asa ca somnul meu e impartit in cateva reprize.

Alexandru si mama (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Si al meu doarme foarte agitat si inca nu am descoperit de ce. Il gasesc in tot felul de pozitii si e tot timpul dezvelit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Si Tudor face exact la fel de cateva nopti, dar tocmai ii ies dintisorii de jos. Primii.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Aceeasi problema s-a mai discutat si la un alt subiect : www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39896" target="_blank">Cat de linistiti dorm noaptea copiii vostri?
Am mutat aici toate postarile de acolo, sa va fie de ajutor!

Somn usor!
Q

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Lory_k
Subiect: Cat de linistiti dorm noaptea copiii vostri?
Trimis la: 09/01/2005 10:31:29
Mesaj:


luiEste pt. prima data cand deschid si eu aici un subiect de discutie pt. ca am o problema foarte arzatoare in legatura cu copilul meu care are 1 an si 3 luni.Despre ce este vorba?Nu doarme linistit noaptea!Adica,in primul rand nu mai vrea sa doarma in camera lui doar cu mine si bineinteles cu sotul fapt care nu ar fi o super problema.Problema este ca in momentul in care l-am bagat la culcare in patul nostru incepe show-ul! Sare in pat,se arunca pe spate,trebuie sa ne ferim tot timpul ca nu cumva sa luam un picior in gura,etc.Foarte greu adoarme si se misca tot timpul!Se mai confrunta cineva cu problema asta? Ce ma sfatuiti sa fac? Lory_k luiAlin Cristian

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ancuta06
Raspuns la: 09/01/2005 10:56:53
Mesaj:

Da, m-am confruntat eu! Asa a facut si piticul nostru, se trezea noaptea si il luam la noi in pat, ca altfel urla. Se juca putin, pana la urma adormea si il mutam la loc. Asta de cateva ori pe noapte. Nu mai vroia sa adoarma la el in pat, ci doar cu noi. Cum am procedat? Inca suntem in curs de rezolvare a problemei. Nu il mai iau deloc in pat la noi, cand e ora de culcare il duc la el in patut si ies. A plans odata o ora, la culcare, apoi s-a trezit pe la 1 noaptea, am fost la el, l-am mangaiar, nu vroia sa stea la el in pat,asa ca am iesit, a plans cam 10 minute, apoi a adormit. Da, este greu, dar alta solutie nu am. Ne-a terorizat noptile 3 saptamani.

Acum nu se mai trezeste noaptea, dar problema a ramas la culcare. ieri a plans cel mai putin, adica 15 minute. Sper sa se obisnuiasca cat mai repede, ca nu mai suport sa-l aud plangand. Mi se rupe inima, dar cum am mai spus, e singura solutie, cel putin la noi.

Succes!

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ancuta06
Raspuns la: 09/01/2005 10:59:16
Mesaj:

Ahh, ce-am vrut sa mai spun, la noi, inceputul problemelor a coincis cu mersul la cresa, o zi pe saptamana. Dupa 2 saptamani am intrat in vacanta....dar maine incep din nou scoala, si va trebui sa-l duc 3 zile/saptamana. o sa fie iarasi greu, stiu asta, dar se va obisnui pana la urma.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: carmenutza
Raspuns la: 10/01/2005 00:18:04
Mesaj:

ohh..si la noi cam tot asa..Maya are 1 an juma' si doarme cam asa...adoarme la ea in camera pe canapea, dupa ce adoarme o mutam in patutul ei...tot la ea in camera..singura...doarme bine pana pe la 4-5 dimineata cand se trezeste si atunci o luam cu noi in pat...si se foieste, se intoarce, ..de cele mai mult ori o gasim cu capul la picioarele noastre...sau "perpendiculara" intre noi...pe mine ma iarta..dar lui Razvan i-a tras de cateva ori niste picioare in fata....nu cred ca avem prea multe de facut..eu tot sper ca in curand ca veni si ziua in care va dormi in patutul ei pana dimineata.....

Carmen si bb Maya Alexia
Poze cu Maya


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Cristina_C
Raspuns la: 10/01/2005 03:31:25
Mesaj:

Pana la 10 luni, cat a supt, copilul meu se trezea de doua si chiar de trei ori pe noapte, dar adormea repede la loc. Se mai linistea si cu suzeta. Insa de la 1 an si pana acum, la 2, Robert si-a reglat somnul, in sensul ca reuseste sa doarma linistit o noapte intreaga, asta insemnand 10-12 ore. Exceptiile sunt atunci cand il supara ceva, ori dintii, ori o raceala, sau cand viseaza urat. Atunci se trezeste, dar nu rezista mai mult de o ora si adoarme la loc. Dar vrea sa aprindem toate luminile, sa mearga la jucarii, si cu greu il conving sa renunte, ca doar n-o sa facem din noapte zi.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Lory_k
Raspuns la: 10/01/2005 10:20:31
Mesaj:

Vad ca nu sunt singura care se confrunta cu aceasta problema!La fel ca si voi am experiment o gramada de chestii dar pana la urma am obosit si am renuntat.Nu am altceva de facut decat sa o iau de la capat si sa mai tin legatura cu voi ca poate asa ma mai invatati cate ceva si poate am sa reusesc.Va pup pe toate si astept in continuare sfaturile voastre Lory_kluiAlin Cristian


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Rodica P
Raspuns la: 10/01/2005 11:45:29
Mesaj:

Si eu am cam aceeasi problema. Stefan are aproape 1 an si 5 luni.
De adormit il adorm leganat pe picioare apoi il pun in patut. Patutul e in camera noastra.
Dar se trezeste de citeva ori pe noapte si miriie. Daca nu il iau imediat plinge si chiar daca il iau atunci nu se linisteste si adoarme foarte greu.
Si se mai trezeste o data intre 2 si 4 noaptea si maninca un biberon de lapte.
Noaptea trecuta s-a trezit doar de 3 ori dar de obicei se trezeste pina la 7-8 ori.

Sfatul meu e sa incearci sa il duci in patutul lui dupa ce adoarme.

Rodica si Stefan-Daniel
poze 0-1 an
poze
Craciun
-----------------------------------------------------------
Daca vrei sa fii iubit, iubeste!




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: sm
Raspuns la: 10/01/2005 13:18:48
Mesaj:

Incepand de la 16 luni copii au cosmaruri noaptea, pt cosmaruri in homeopatie cel mai recomandat este STramonium 9Ch cate 3 pastilute pe zi si noaptea in cazul in care se trezeste. Inainte de culcare cand baietelul meu nu reusea sa se indoarma ii puneam muzica balade sau chiar colinzi.
Toate cele bune
Mariana



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: sm
Raspuns la: 11/01/2005 07:19:12
Mesaj:

Mai multe informatii despre homeopatie pute-ti gasi in articolul:
http://www.eva.ro/sanatate/articol438.html

unii copii sunt mai sensibili si vor fi mai agitati cand este luna plina (in ianuarie luna plina a fost in 10)




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: serenity
Raspuns la: 11/01/2005 11:13:32
Mesaj:

Ca sa nu avem probleme cu somnul nu mergem la patut pana cand nu i se face somn ( stiu ca unele mamici aplica teoria culcatului devreme , dar am preferat un somn odihnitor unui culcat fortat si cu plansete ) . Joaca multa in aer proaspat , o camera bine aerisita inainte de culcare , o mica veioza care sa ii dea siguranta si nu in ultimul rand rugaciunea catre Doamne, Doamne si ingeras , apoi povestea de noapte buna , toate duc la un somn profund , deloc agitat .Ar fi foarte bine daca si la pofta de mancare ar merge atat de bine cum merge cu dormitul !

Mic album


Alexandra , mamica lui Mihaita

************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )



--------------------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput