Masina de uscat rufe

Masina de uscat rufe | Autor: craita

Link direct la acest mesaj

Exista vreo diferenta intre uscatoarele de rufe? Dar intre o masina de uscat rufe si una de spalat cu uscare? Mi s-a spus ca ar fi o problema, ca scoti rufele foarte botite si ai probleme la calcat, dar in SUA de exemplu, am vazut ca toata lumea foloseste asa ceva. La noi nu se comercializeaza acelasi tip de masini, sau care este explicatia? Eu tare mi-as dori una de uscat rufe, dar nu stiu ce sa caut.

, mama Craitei si Crinei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

masinile de spalat cu uscator incorporat care se gasesc pe pitata din .ro nu-s chestii pe care eu le-as recomanda...
practic, nici masina de spalat si nici uscatorul nu-s performante, se bate prea mult moneda pe combinatia spalat-uscat insa nu sunt performante la nici un capitol...
pe de alta parte, uscatoarele separtate, nu-s chiar economice, papa la curent de te ustura...
e drept ca in situatia in care chiar nu ai unde usca rufele sau nu vrei sa le usuci in mod conventional considerentul asta nu mai conteaza...
uite de exemplu asta,( http://www.altex.ro/produse.php?domeniu=Electrocasnice%20Mari&gama=Uscatoare%20de%20rufe&subgama=NA ) papa 4 kw/ ora...pe langa consum, iti va trebui o priza sanatoasa in care sa-l infigi sa se adape...
bafta!


...if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Pot sa explic in cazul meu. Nu stiu cum sunt cele din Romania ca n-am avut acolo.
Le-am scos botite cand le-am lasat prea mult in uscator, de azi pe maine de exemplu si mai depinde si de setarile facute. De exemplu, eu inainte puneam pe "heavy dry" si la invartea fo' ora jumate de le lua nevoia, parca nici sa le impaturesc nu mai puteam. Acum pun pe 50-55 min si e perfect.


Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

pe ale mele le scoate semicalcate...tot la 60 minute le pun si eu la permanent press...mie mi se pare o chestie bestiala masina asta de uscat rufe...intr-o ora jumate ai terminat si cu spalatul si apoi si cu uscatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rovki spune:

Eu cred ca sint grozave masinile astea,le
pui o ora si totul e rezolvat.Mie nu-mi ies
sifonate.Mai lipseste o masina de impaturit
haine si problema-i in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Si eu sunt foarte multumita de cum le scot de la uscat. Sunt calde, le impachetez usor si chiar nu mai e nevoie de calcat(cu mici exceptii desigur). Daca nu le impachetez cit sunt calde, intr-adevar se botesc si arata jalnic. Asa ca o jumatate de ora spalatul si o ora uscatul si ...gata treaba.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craita spune:

multumesc la toata lumea, dar v-as ruga poate imi spuneti si ce model de masina aveti voi, ca sa vad daca se gasesc si la noi in tara. Eu nu sunt prea multumita nici de masina mea de spalat, un Indesit. Vechea masina, romaneasca de altfel, spala mult mai bine. Asta este, nu ma pricep sa le aleg, deci as prefera sa merg la fix.
Mersi dante01, o sa ma uit pe site-ul Altex-ului.
Astept raspunsul vostru.

, mama Craitei si Crinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Craita,mama mea mi-a pus aceeasi intrebare si am mers prin magazinele din Romania vara trecuta(Altex,Domo-aveau uscatoare ).Nu sunt multumita nici eu de masina de spalat cu uscator pentru ca sifoneaza f.tare si nu poti usca decat 2kg rufe(nu este loc in cuva pt rufe,nu se invart bine,cuva- ca la masinile obisnuite de sp. are capacitate de 5kg rufe uscate).Uscatorul are cuva mai mare si iti incap toate hainele( cand ai spalat la capacitate maxima la masina spalat).Am vazut 2 tipuri de uscatoare:cu furtun de evacuare care nu se racordeaza(ies aburi calzi-uscatorul trebuie sa fie asezat intr-o camera f bine ventilata,l-am incercat si sunt f multumita de acest tip) si cu furtun de evacuare care se racordaeza la scurgere(se elimina apa)-este mult mai scump decat primul si nu l-am incercat.
Nu este indicat sa usuci lenjeria delicata la uscator(ex: matase,sintetice-lycra,lana.etc).
Nu as vrea sa iti recomand o marca anume pt ca sunt in necunostinta de cauza(nu am incercat prea multe firme).
Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

eu am de vreo 6 ani o masina de spalat cu uscator marca electrolux luata de la domo. eu in apartament nu as avea loc de 2 masini. recunosc ca uscatorul nu-l folosesc decat iarna iar vara doar pentru lenjerii, ca tare mi-e urat sa intind ditamai lenjeria de pat. pana acum nu am de ce sa ma plang, masina merge struna. asa cum au spus si fetele, rufele ies cam sifonate daca le tin prea mult la uscat. eu sint foarte multumita de masina

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

un singur dezavantaj daca iei 2 in 1, adica masina spalat si masina uscat incorpotate: daca se stica uscatorul: ori ramai numai cu masina de spalat ori schimbi tot complexul.....iar daca este invers la fel!...deci daca spatiul iti permite atunci separat.

eu tocmai luni mi-am comandat si tocmai din cauza spatiului plecasem la cumparaturi pe ideea 2 in 1...dar cand mi-au amintit la mag. de acest dezavantaj....m-am razgandit....deci am comadata separat.

pe toate femeile care le-am intrebat aici de uscator...caci nici eu nu eram hotarata daca sa iau sau nu l-au laudat si cica nu mai calca lenjeriile mai deloc sau se calca muuuuuuult mai usor
, ...de asta ma voi convinge singura dupa ce voi proba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Hey, ce fain! Noi azi am primit masina de uscat, de dimineata si acum 5 minute am incarcat prima tura. Asteptam rezultatul!!! Sper sa fie ca lumea! Noi am luat cu mecanism de condensare a aerului cald, emai scumpa dar mai ok pt. noi. Desi avem masinile de spalat ca si vecinii in incaperea speciala la subsol si nu ne deranjeaza aerul, poate o sa schimbam apart. si la cel nou poate nu o sa fie cu incapere speciala asa ca... Am auzit de la cineva ca rufele ar avea un miros aiurea dupa uscare. La voi cum e?

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput