vitamine pentru pofta de mancare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

de la ce varsta se poate da multisanostol? se ia doar cu reteta sau e "la liber"?

Diana si bebe Ianis (14.09.2004)
http://www.babiesonline.com/babies/i/ianis
Poze: http://photos.yahoo.com/dianarus78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanaa spune:

Eu l-am luat fara reteta si dupa aceea l-am aratat pediatrei si mi-a spus ca e foarte bun dar sa ii dau doar 2,5 ml nu 5 cat scrie in prospect. L-am gasit la SensiBlu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_tiganila spune:

Fetelor,va multumesc pentru sfaturi si o sa incerc cu Multisanosol.
Mai rau decat acum nu se poate!Va tin la curent.
pupici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_sonyei spune:

Mie mi-a prescris dr pentru mandra mea Pickovit de la 2 luni cate 2,5 ml... dar nu s-au vazut rezultate decat dupa vreo luna si jumatate de la prima lingurita luata pe gurita... acum se bucura cand vede lingurita si o linge pe toata si a inceput sa pape bine... si lapte si suc si supica si piure de legume... iar Pickovit-ul de da pe reteta gratuita la bebelusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_gia spune:

Nu as vrea sa te dezamagesc, dar iti spun ce am incercat eu pentru Alex, aproape fara rezultat. Lipsa poftei de mincare a inceput aproape la 10 luni...acum are 1 an si 7 luni.
Lista ar fi : Vidaylin, Pikovit (cind avea aproape 1 an), Sirop B Complex, Multisanostol si Multisanosvit cu fier, Vi-sol, X siropuri naturiste. Am exasperat-o pe pediatra cu intrebarile, pina la urma am renuntat sa-i mai cer sfatul. Tot ce citeam pe forum ca da rezultat, incercam... rezultat...aproape 0. Ma mai amagesc cu ideea ca macar isi ia din vitamine ce are nevoie.
Pentru ca refuza tot ce inseamna legume si carne, ii amestec in biberon (masa de prinz) ceva de genul: lapte - e singurul care- place, cereale (Hero, Nestle), putine legume si carnita. Cu mare atentie, daca simte cumva gustul carnii, nu maninca nimic. Sucul de fructe il dau cam pe la 11 dimineata cind adoarme (treaz nu vrea nicicum sa bea, eventual doar daca il dau cu seringa de la Nurofen ) si il mixez din cind in cind cu un galbenus de ou fiert tare [xx].
Daca n-as fi la serviciu si ar trebui sa-i dau zi de zi mincarea de prinz, cred ca m-as umfla de calmante. Saraca mama...nu stie ce sa-i mai faca!
Singura chestie folositoare cred ca sunt...nervi de otel!
Bafta

Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_gia spune:

Oricum, Multisanostol mi s-a parut cel mai bun (ca si compozitie), Cind i-am spus pediatrei ca n-a avut efect, mi-a zis ca acest sirop e cel mai bun, deci...
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_tiganila spune:

Buna,fetelor!Nu am gasit vit recomandate de voi,dar pediatra mi-a recomandat Sana-Sol si azi sunt fericita.Mi-a mancat din nou fructele de dimineata si a baut si sucut.Inca astept cu teama masa de pranz dar sper sa fie mai bine.Poate ma linistesc si eu,ca m-am saturat de nervi si zile urate.
Va pup si mersi inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

oana, nu ne-ai descris care este stilul de viata al copilului tau... isi petrece parte din timp in aer liber, cum doarme, cat doarme, ce alimentatie are, etc
cu tot respectul, prea v-ati inghesuit sa-i prescrieti vitamine, poate nici nu are nevoie de ele, poate are nevoie doar de anumite schimbari in viata lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaVig spune:

Al meu are 2 ani si 4 luni nu vrea sa manance cel putin acasa. La camin educatoarea zice ca mananca. Cateodata ma enervez si tip la el dar n-are rost. In P nu se recomanda nici un fel de vitamine atata timp cat are greutate normala ei zic ca de foame nu o sa moara. Si asa si este. O sa-i treaca perioada asta dupa 3 ani, pana atunci rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Eu cred Oana ca de la prea multe vitamine ati obtinut efectul contrar, adica copilul e "ghiftuit" artificial, organismul lui le-a asimilat si nu mai are nevoie de cele din mancare, ca e deja plin. Nu mi se pare deloc o idee buna treaba asta sa-i dai "tot ce ai citit pe forum", copilul nu e o masinarie de inghitit vitamine. Poate ca nu iese afara destul sau nu are destula activitate (gen alergat in premergator, jucat in aer liber) si atunci nu simte nevoia de mancare pentru ca n-a consumat din rezerve. Ori poate ca ai trecut in partea cealalta si ii dai putin si f des si atunci copilul nu mai apuca sa aiba foame mare, sa manance normal o masa. Sau, se intampla cand il "stresezi" cu mancarea, sa refuze "activitatea" in sine si nu mancarea din castron pentru ca l-ai agasat sa manance si el vrea sa iti faca in ciuda. Am auzit de destui parinti, bunici, care alearga prin toata casa cu mancarea dupa bb, se joaca, canta, etc. doar-doar o sa manance copilul. Iar copilul se distreaza de minune sa-i "chinuie" incat totul devine o lupta care se lasa cu nervi zdrobiti (de obicei, parintii sunt cei care sufera).
Eu primisem un sfat de la dra lui Adi care mi-a fost de folos si cand el nu mai manca nimic din cauza bolii. Adica, i-am pus mancarea pe masa, n-a mancat in urmatoarele minute si se joaca, i se ia mancarea si nu i se mai da decat apa pana la ora urmatoare de masa. Si la masa urmatoare copilul va manca, pt ca nu are nimic in stomac si are nevoie chiar si de putina mancare. Si asa se continua pana se restabileste programul. Dar, asta nu inseamna ca daca n-a mancat mancarea gatita sa i se dea (cum am vazut bunici facand) sticks-uri, bomboane, croissante, ciocolata, etc. ca "e nemancat copilul! "
Pentru ca tocmai asa se formeaza prostul obicei de a nu manca mancare la masa.
Eu aici am incercat sa-ti dau niste sfaturi, sper ca nu te-ai suparat. Aceste lucruri le-am aplicat si eu si mi-au folosit f mult. De aceea m-am gandit sa-ti arat si o alta varianta care te poate ajuta, in afara suplimentelor vitaminice.
Cu drag, multi la bb si tie !

Ana si Adita 1.11.2002

Mergi la inceput