Nasterea in Iasi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adorotheea spune:

Ioana iti multumesc pt urari...crede-ma ca uneori stau, ma gandesc si inca nu-mi vine sa cred ca am un copilas minunat si pe deasupra din moment in moment va veni si al doilea!

In legatura cu medicii...asa e sper sa isi primeasca pedeapsa cereascacei care o merita, iar cei buni sa aibe parte de binecuvantari...

Sfatul meu: inainte de a va hotari sa mergeti la un medic anume, incercati sa va informati fff bine si sa vedeti ce faima are!!! Daca as fi facut si eu asta as fi scapat de multe necazuri.

Eu abia dupa aceasta experienta am auzit din toata partile ce faima "buna" are dr. Iancu.

Multa sanatate
Dorotheea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adorotheea spune:

Camelia,

iata si informatiile:

-o consultatie la d-na dr. Grigore: 300.000 lei
-o echografie de sarcina 1-20 saptamani 400.000 lei
-o echografie de sarcina 21-40 saptamani 500.000 lei.

Dorotheea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Dorotheea, povestea ta este impresionanta, sa-ti traiasca flacaul si nastere usoara pentru cel din burtica. Dr. Carauleanu a fost medicul mamei mele, a scapat-o de un fibrom mare.
Cenia, eu am nascut in martie 2003 si sept. 2004 la Cuza-Voda si am fost multumita si de tratamen1tul la sectia de gravide, dar mai ales de ingrijirea de la reanimare (am facut cezariana) si de la lehuze-nou nascuti. Asistentele de la nou nascuti au fost tare dragute, m-au invatat multe (si eu le-am bombardat cu intrebari), mai ales la primul copil. Bani am dat la asistente, dar nu exagerat si erau bine tratate si cele care nu prea dadeau. Medicul meu a fost dr. Tarnoveanu, eram pacienta ei de cativa ani, si intotdeauna s-a purtat ireprosabil, atat ca medic cat si ca om.
Sanatate si nastere usoara.
Vali si bebelusele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Dorothea, imi pare rau de experienta pe care ai fost nevoita sa o traiesti din cauza dr. Iancu! Si eu am fost pacienta dumneaei, dar nu ptr sarcina, dar oricum mama mea mi-a povestit ca are un stil mai ciudat, cu ea s-a nascut fratele meu acum 20 de ani. Iar dr. Carauleanu mi-a fost recomandata de cineva apropiat. Daca mai stateam in Iasi sigur la ea mergeam cu sarcina!
E adevarat ca Elena Doamna e cam de evitat... In ceea ce priveste Cuza-Voda ( acolo m-am nascut eu) il recomand pe doctorul Mihaila (am fost pacienta lui si mi s-a parut super ok), si pe doctorita Cipilan. Parerea mea e sa ii evitati pe profesori si doctori cu renume ptr ca sunt f aglomerati, si nu prea au timp. La ei consultatia dureaza maxim 5, 10 minute si atunci stau cu telefonul la ureche!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Chiar nu ai de ce sa-ti faci griji, eu am nascut (ti-am mai spus) cu dr. Mihalceanu, este nemaipomenita! Uite, pe mine m-au apucat contractiile la 9 seara si mi-a aranjat apele astfel incit sa fiu preluata de doctorul de garda care s-a ocupat de mine pina a venit ea. Conteaza cel mai mult medicul la care esti si desi este o tipa foarte ocupata nu te lasa de izbeliste cind ai nevoie de ea. este normal sa-ti fie teama dar, crede-ma, chiar esti pe miini bune. Daca vrei sa stii si alte lucruri, nu ezita sa-mi trimiti mesaj. sarcina usoara!

quote:
Originally posted by alipiticot

Buna mamicilor!
si eu sunt din Iasi si chiar as dori daca aveti ceva informatii sa ne mai ajutati si pe noi,care nu prea am stat prin spital.Eu voi naste in februarie,prin cezariana si....mi e frica.
Din pacate nu stiu nici preturi,nici medici buni sau f buni....
Eu voi naste cu Dr Mihalceanu Elena.
Stie cineva ceva de ea?Nu prea stiu nimic dar la ea am facut echo morfologica si ...asta e.am avut o experienta nu prea placuta cu Dr Carauleanu,care poate e bun medic dar la citit echo....nu si am luat 4 luni degeaba utrogestan si gravibinon....si dadeam 300 mii pe o echo cu tot cu consultaie care din pacate dura 7 min,la ea la cabinet,ca mereu era plin si se grabea...asa ca nu mi aexplicat prea multe.
Sincer cel mai mult am fost ajutata de forum de cele citite aici,am aflat mii de informatii necesare.
Asa ca daca mai sunt mamici cu sfaturi si eu astept cu bucurie!
La multi ani si o seara buna!

alipticot 34 sapt
Dr Mihalceanu Cuza Voda
DPN 15-20 febr 2005
poze



Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

Stie cineva daca se fac anestezii epidurale in Iasi? Eventual la Cuza Voda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

In Iasi nu se fac epidurale pt nasterea naturala. Mare pacat!
Intrebati dr ce fel de anestezie o sa foloseasca. Este f important sa stiti acest lucru.
La CV se foloseste des anestezia in coloana pt cezariana. La ED se foloseste cea generala si locala.Eu am facut locala cu potentare intravenoasa(injectie in vena pt amortire si in burta; am ramas treaza pe parcursul interventiei).
Un sfat pt gravide: discutati din timp cu dr despre cum veti naste, intrebati-l daca va fi cu voi in sala, si daca nu va fi plecat in concediu in acea perioada; asigurati-va ca in cel din urma caz, va va indruma spre alt dr.
Dr mea spunea asa: e datoria mea morala fata de pacienta sa fiu prezenta in momentul nasterii, caci timp de 9 luni ea a platit consultatie la mine si mai ales, se bazeaza pe mine. bine ar fi daca toti dr ar gindi la fel!


mamica lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Buna tuturor! Nu stiti ce ma bucur ca am intrat azi pe subiectul asta! Sunt insarcinata in sapt.17 aprox. si sambata am facut programare la dr. Mihaela Grigore, pt o consultatie, eco morfologie fetala, ce se poate face, eu nefiind din Iasi. Si am avut ceva probleme, sangerare si am stat o luna acasa in medical. Voiam o a doua parere si mi-a fost recomandata de cineva. Aveam insa emotii ca nu stiam nimic de ea, si eu initial, voiam sa merg la dr. Iliev. Asa s-a intamplat pana la urma sa ma programez la ea. Dar citind azi ce ati scris voi aici, incep sa ma bucur si abia astept sa mergem sambata la Iasi.


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna seara!
Si eu tot cu dr. Mihalceanu de la Cuza Voda am nascut si am super multumita de ea.
De la inceput m-am dus la ea, am facut toate ecografiile cu ea (5) si 2 consultatii. Eu am preferat sa ma duc la Medsana (250.000 consultatia si 250.000 ecografia) pt. ca nu am avut timp sa stau prin maternitate pentru consultatie.
Eu am nascut natural, fara anestezie la 4 a.m. M-a prelut seara la 9 dr. de garda, dar la nasterea propriu-zisa a venit de acasa (chiar daca in noaptea precedenta fusese de garda). M-a ajutat foarte mult la nastere, nici macar nu am avut nevoie de cusaturi dupa.
Este ocupa, este adevarat, dar este si foarte amabila si poti avea incredere in ea.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.webshots.com/user/a_mironeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Eu am nascut in martie 2004 la Cuza Voda o minunatie de baiat! Am fost pacienta Dr. Onofriescu si pot spune pe buna dreptate ca el (si sora mea) au salvat viata piticului meu dupa ce o doctorita de la Elena DOamna (si profesoara pe deasupra) hotarase ca trebuie sa fac avort, sa imi tratez nush ce infectie (care s-a dovedit a fi o vaginita banala) si dupa aia sa ma gandesc la copil .
Cred ca nu sunt suficiente cuvinte pt. a exprima cat de multumita am fost (si sunt) de tratamentul de care am beneficiat din partea Dl. Onofriescu. Am ales sa merg la el la cabinet pt. ecografii si controalele de rutina si de fiecare data imi explica exact ce se vede pe ecografie, care-s degetelele, care-i "jucarica" , la un moment dat i s-a vazut si fetisoara bine de tot (si acum ma mai uit la caseta video cu inregistrarea), imi explica ce-i cu diametrul cranian, cu lungimea femurului, raportul dintre ele, deci tot ce aveam nevoie sa stiu pt. a sta linistita ca am sa am un copil sanatos.
In plus imi daduse nr. lui de mobil si mi=a spus ca-l pot deranja la orice ora.
O singura data am apelat de urgenta la el, ca mi se paruse mie ceva in neregula: m-a internat imediat la CV, in 15 minute imi facuse si ecografie si control si totul era OK. Ma speriasem eu degeaba.
Dupa ultimul control, cand am si fost programata pt. cezariana, mi-a spus sa-mi fac bagajelul, si daca cumva se declanseaza nasterea inainte de termen sa nu-mi fac probleme, deoarece copilul e deja suficient de dezvoltat si il pot naste linistita si inainte de data programata, si sa-l sun imediat, zi-noapte, ca el ajunge la spital in max. 20 minute si pana atunci are cine sa se ocupe de mine.
Nu a fost cazul. Am mers pe picioarele mele la spital, la ora 13.45 am nascut, am fost o pacienta super dificila dar toata lumea s-a purtat ireprosabil cu mine, iar a doua zi am fost mutata cu bebeul meu intr-o rezerva de 2 persoane si am putut sa-l tin in brate cat de mult am vrut eu.
Am nascut joi si trebuia sa ma externeze luni, dar duminica noapte am facut febra f. mare de la furia laptelui asa ca m-a mai tinut o zi in spital. Atunci il uram , desi stiam ca o face spre binele meu, dar eu asa mult voiam sa ma vad acasa.
Am fost la el la cabinet si pt. controlul post natal si nu mi-a mai luat nici un ban si inainte de a pleca din Iasi, cam la 3 luni dupa ce am nascut, am mai fost la un control de rutina si iar nu m-a taxat.
Cam la 3 zile dupa ce am nascut mi-am adus aminte si de plic . Eu i-am dat 150 de dolari.
In rest nu mai stiu cat am dat ca de fapt a dat sora-mea. Eu eram anesteziata .
Iar la asistentele piticului le-am dat cam 100.000 de caciula, dar NUMAI dupa ce am vazut cat de frumos se poarta cu el si cat de mamoase sunt. Cu vreo 2 chiar ma imprietenisem .
Hmmmmm... acum imi aduc aminte cu atat de multa placere de zilele alea din maternitate

Sa traim bine!

Mergi la inceput