Ochisori care curg si urdori la bebe

Ochisori care curg si urdori la bebe | Autor: lighty

Link direct la acest mesaj

buna dragele mele,
pun si eu o intrebare si sper sa imi spuneti si mie cum sa imi ajut puiul. Este un bebe de 4 saptamani care a avut la un ochisor mai intai o secretie, apoi si la celalalt, l-am sters cu ser fiziologic de cateva ori pe zi dar acum la unul din ochisori face urdori foarte mult, aproape ca dupa ce se trezeste dupa un somnic chiar si de 1 ora are atat de mult ca nu il mai poate deschide. Ce sa fac? cine a mai trecut prin asta, cum ati rezolvat va rog?
Mai aduc o completare, oare o fi de la apa de baie , pt ca ii curge apa cu sampon pe fata cand il spal pe cap, sau de la raceala sau....sau....
am o garmada de indoieli



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Sterge-l cu un tampon imbibat in ceai negru.Il poti gasi la farmacie/Plafar.Este cel mai bun!

'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html" target="_blank"> BotezPrimele luniAlbum2
Sfarleaza
Bubu Plimbaret

Gabriela si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Afectiunea se numeste dacriostenoza si daca se transforma in infrctie e dacriocistita. Trece spontan in cateva luni si e destul de frecventa la sugari.Daca persista, contacteaza un oftalmolog de copii pentru tratament, insa tratamentul e mai complicat, nu se rezolva doar cu picaturi in ochi. E bine ca de obicei trece de la sine.
Ce poti sa faci e sa intretii zona foarte curata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Eu spun ca e mai bine sa mergi la un oftalmolog.
De multe ori secretia aceea de care spui reprezinta o infectie,nu neapat de mare amploare,dar care trebuie tratata.
Sau la fel de bine poate avea glanda lacrimara blocata fie din cauza unui corp strain fie poate fi alergic la ceva.
Cind spun corp strain nu te gindi la....macarele,poate fi si un fir de praf.
Spala ochisorii copilului cu apa calduta si nu-l lasa sa se atinga.Spala-te bine pe miini si fai usor masaj la ochisori in partea dinspre nas.
Dar ca sa elimini posibilitatea conjuctivitei,fie de intensitate medie sau crescuta,mergi la un oftalmolog,nu la pediatru.

Cu sinceritate,Aisha

"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Maximilian a avut aceeasi problema la un ochisor...o secretie albicioasa si i se faceau urdori...cum zici tu, de nu-si putea deschide ochisorul cand se trezea. Eu am citit ca este vorba despre o imperforare a canalului lacrimal si ca se remediaza de la sine...dar cum nu mai trecea am fost la pediatru si l-a apasat tare la coada interioara a ochisorului(dinspre nas)...mi-a spus ca o sa-l doara tare...a inceput sa tipe...de mama focului...i-a iesit o cantitate mai mare de lichid albicios ca un fel de puroi....si de atunci nu am mai avut probleme.
NU INCERCA ASA CEVA ACASA!!!
Du-te la pediatru si vezi ce o sa zica...daca el considera ca este ceva mai grav, probabil ca o sa te trimita la oftalmolog!
Sanatate multa si pupici!
Maximilian siAlina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ascult-o pe Alimax ca are dreptate. Cum spune si Antonia, e vorba de imperforare a canalului lacrimar prin care se scurg lacrimile, secretiile stagneaza si se pot infecta. Trebuie mers la pediatru care te poate indruma spre oftalmolog, de obicei se rezolva de la sine in cateva luni de la nastere, dar zona trebuie mentinuta curata cu ser fiziologic, iar infectiile atent tratate cu coliruri si unguiente recomandate de pediatru.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da, si noi am avut aceeasi problema...Emmei i-a curs un ochisor pana la varsta de 5 luni. Am fost cu ea la oftalmolog si ne-a recomandat masaj in coltul intern al ochiului, de 3 ori pe zi...In 3 saptamani i s-a desfundat canalul.
Stai linistita, este o problema cu care se confrunta multi bb! Trebuie sa te duci la un oftalmolog.

Multa sanatate!

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx
http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_B spune:

Si noi am avut aceeasi problema, canalul lacrimal infundat. Doctorul mi-a recomandat sa o spal cu apa caldutza si sa ii fac masaj (in nici un caz ceai de musetel cum am fost eu tentata sa fac!!!). De spalat o spalam si de 10 ori pe zi, dar masaj nu puteam sa-i fac ca nu statea. A durat vreo 2 luni pina cind cineva mi-a spus ca daca alaptez sa ii pun cite o picatura de lapte de sin in ochisori, dimineata si seara. Stiu ca era un sfat babesc, dar de necaz l-am aplicat si in 3 zile i s-au curatat ochisorii incredibil.
Multa sanatate !!!

Lili si Bianca (10 Mai)http://community.webshots.com/user/biancutza_mamarutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

Eu cu Richy am avut problema asta de cand s-a nascut pana pe la 2 luni, l-am spalat cu ceai de musetel zilnic iar pediatra mi-a dat o crema, sincer nu stiu cum se numeste, e o crema speciala pt copii, dupa ce il spalam ii puneam si ceva picaturi in ochi si apoi crema respectiva.Si noua ne-a zis pediatra ca odata cu trecerea timpului daca persista trebuie dus la medic, zicea ceva de defundarea glandelor lacrimare, dar am asteptat pentru ca imi era mila de el sa il duc sa ii faca nu stiu ce si a trecut.Vorbeste cu pediatrul sa iti prescrie ceva si asteapta pentru ca e posibil sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lighty spune:

multumesc mult pentru sfaturi!
am inteles deci ca este destul de frecventa treaba asta si daca la voi s-a rezolvat trebuie sa fie si la noi bine. Problema este ca acum au aparut urdori si la celalalt ochisor.
o sa incep cu laptic in ochisor sa vad ce iese
va pe toate si mergem mai departe


Mergi la inceput