meniu bebe 7 luni

meniu bebe 7 luni | Autor: miha_em

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. Ma lovesc de acceasi problema: mancarea. Cat lapte trebuie sa manance bebica mea de aproape 7 luni si cata mancare solida? Mi-e frica ca nu mananca suficient lapte si nici mancare. Am observat ca a inceput sa imi slabeasca si nu prea mai mananca decat fortata.
Ce program de masa aveau/au bebii vostrii? Cam ce le dati sa manance dimineata, pranz, seara si cat?

Stiu ca e un subiect tabu dar am nevoie de sfaturile voastre. Multumesc mult si

Sarbatori Fericite!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Fetita mea mananca da la 5~6 luni aproape aceeasi cantitate de mancare.
Dimineata- lapte cu cereale 180-250ml
ora 10- suc de fructe-cocteil
ora13-14-ciorba, branza, mancarica, ...ce vreau eu dar una si doar 180ml(ii dau 180 ca e cam grasa tu poti 250)
ora 16-17-18(depinde cand cere) un iaurt cu fructe(iaurt simplu si adaog eu fructele) sau tot suc de fructe depinde cat de consistenta a fost masa de pranz

La 21 ii dau lapte cu cereale.
Ti-am spus ce fac eu cu fetita mea.




paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Sarbatori fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_tiganila spune:

Buna!Si noi am avut o perioada proasta pe la ceeasi varsta,dar am reusit sa o depasim cu multa rabdare,chiar daca eu eram stresat ca el crestea si nu se prea ingrasa.
dinimeata manca biberon de 210 mi de lapte
la 11 mar ras cu biscuiti,cu babana,portocala si suc
la pranz mancarica si ciorbita(din mancarea noastra mai nesarata si fara prajala,pentru ca Vlad se saturase de mancarea lui) si 120mi lapte
la 17 iaurt sau branza topita cu painica sau macaroane cu branza si 120ml lapte
la 21 250 cereale(alt tip in fiecare zi)
uneori mai mancam si noaptea 150 ml lapte
Nu suntem gras dar suntem vioi si sanatos si asta este cel mai important.
Te pupam Oana si Vladut!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skatter spune:

Buna fetelor,
Haideti sa va spun meniul bubulinei mele
de 7 luni si jumate...
Dimineata cereale de la nestle cu gust de mere si banane,(ii place la nebunie)
La prinz piure cu morcov,brocoli,conopida ,cartofi si carne (tocata de pui,de vita ,de curcan)depinde toate fierte si facute cu blender
Dupa amiaza un sandvis,taiat bucatele mici cu pate de ficat,avocado,oua,(asta doar ce am inceput de citeva zile)deci ii dau numai cit vrea ea...
Seara la fel piure cum am scis mai sus,plus de asta lapte in biberon,apa,suc natural de fructe si piure de fructe...si inca mai papa putin tatzi,dar nu prea mai are chef ,mincarea e mai interesanta....
Sper ca v-am dat citeva idei..numai bine si sanatate la familie si sarbatori fericite alaturi de cei dragi
Roxi si Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Buna, Miha! In primul rand, nu te supara ca-ti spun, nu ar trebui sa fortezi copilul sa manance!!! Vei avea probleme si mai mari, daca prinde "ura" pt momentul mesei!
O intrebare: mai alaptezi? Daca da, stie BB-le sa suga cat are nevoie (al meu, cel putin, se descurca de minune si acum, la 10 luni si jumatate). Desi nu mai am asa mult lapte ca la inceput, in privinta asta, nu-mi fac griji: acum suge de 3(max 4) ori pe zi + inca 3 mese "solide":
1. fructe proaspete(1 mar, 3/4 banana, sucul de la o portocala, 2 linguri de cereale, toate mixate)
2. mancarica de legume(morcov, cartof, pastarnac, ceapa, telina, ardei gras, dovlecel, rosie si uneori chiar si varza + orez) cu carnita (de pui sau de peste -salau-) si ca desert 1 Danonino
3. un biberon lapte praf(210ml)+ cereale(vreo 6 masurici)
Uneori, la masa de pranz, nu vrea sa manance decat daca ii pun si o lingura de iaurt natural in supa mixata. Daca ii dau mancare de peste, sigur ii pun cateva picaturi de lamaie si asa ii place f. mult! Pe la 7 luni, ii dadeam doar 2 mese solide (fructele si legumele) si in rest tzitzi. Atunci asa vroia el si nu l-am fortat! Bine-nteles ca la sapte luni manca in cantitati mai mici decat acum, dar ca sa manance mai mult, tot nu l-am fortat, ci pur si simplu, am constatat treptat ca vrea si poate mai mult. Ca idee, la sapte luni manca uneori un borcanel de 140g de crema de fructe (atunci erau si piersici si nu-i dadeam la fel in fiecare zi) si numai jumatate de borcanel de mancarica de legume. Iti repet: nu forta copilul!!!
Acum, ii servesc mancarica dintr-o canuta de 200ml, nu stiu cate grame ar putea sa fie, dar ca volum, cuprinde mai mult decat borcanelul de 140g. Uneori mananca tot, alteori doar 3/4. Oricum, stie sa-mi arate cand nu mai vrea!!! Are niste mutritze....
Branzica proaspata i-o dau fie cu fructele, fie cu legumele. Noi avem probleme cu oul si ficatelul de pui (de la galbenus varsa, iar ficatelul nu-i place...). Si apoi, al meu nu vrea pisat cu furculita, ci numai "crema" mixata la blender, dar eu sunt multumita ca mananca si digera bine, asa ca... Vezi, trebuie sa ai rabdare si sa observi ce si cum ii place si restul vine de la sine!
Sa nu uit: la 7 luni treceam rosia prin sita si nu-i puneam semintele la mancare (cica fermenteaza). Acum, doar indepartez pielita de la rosie (nici mie nu-mi place sa o gasesc in mancare).
Si inca ceva: de acum ar fi bine sa treaca vreo 4 ore intre mese, timp in care poti sa-i dai ceai, dar nu te sfatuiesc sa-i dai biscuiti, pufuleti sau alte prostii de "rontait"!
Probabil ca tot am uitat ceva, dar sper sa te fi ajutat si eu cumva!
Pupici la mamici si bebelici!!!

mav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_em spune:

Multumesc mult de raspuns fetelor, acum mi-am mai facut o idee si m-am lamurit. Dar tot stresata sunt cu mancarea,probabil din lipsa de experienta, mi-e teama ca nu mananca suficient. Stiu ca fiecare copil are ritmul lui de dezv si mananca diferit.

MavNu-i mai dau lapte de la san, de la 2 luni mananca formula.

La 7 luni cat lapte trebuie sa manance, 600-700?

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Cam asa cred ca e bine (600-700ml). Am citit ca dupa 6 luni ar trebui sa pape cel putin 500ml lapte/ zi. Stiu un BB care papa 1l de laptic pe zi, la 1 an! Acum, depinde si de BB-le tau... Nepotica mea, care are 3 ani, bea 500ml lapte/ zi si acum (tot formula, ca altul nu-i place! si tot cu biberonul, dimineata si seara, dar ma-sa ii da, ca zice ca asta e placerea fetei si ....!?)
Iar cat priveste carnita, la inceput eu ii dadeam cel mult o aripioara de pui/ zi, logic fara pielita, iar acum mananca aproape o pulpita (inf sau sup, cum am sa-i dau).
Pupici si pofta mare!!!


mav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

citeste www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38875 si poate te vei linisti!!!


mav

Mergi la inceput