pneumonie... cum se face si de ce ?

pneumonie... cum se face si de ce ? | Autor: annablue

Link direct la acest mesaj

Cine stie cum apare pneumonia si cum se manifesta ? Ma refer in special la copii, ca m-au speriat niste mamici ca e posibil ca fiul meu sa faca asta pentru ca tuseste de mult timp si de cateva ori pe zi desi i-am dat tot felul de siropuri. Exista vreun simtom care ma poate face sa stiu/banuiesc ca are asa ceva ? Apare si febra la pneumonie ?
Cine a patit asa ceva cu copiii ? Adi e vesel, mananca, doarme neintors pana dimineata si tuseste putin dar cu expectoratie (ii dau sirop natural cu patlagina, muguri de pin si mai multe chestii).
Oare e cazul sa-l duc la doctor ? Spun asta pentru ca mi-e tare greu, dr. Culcer, pediatra lui e super ocupata si asaltata de pacienti si ne e f. greu sa asteptam sa ne vada.

Sanatate la bebei va doresc !

Annablue si Adita 1.11.2002

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

cati ani are?
mie mi-a zis mamica finutei noastre ca de si aia mica (5 ani) tuseste de mai bine de 10 zile si ca ar fi o viroza prin gradinita care asa se manifesta (tuse) si ca tine o vesnicie chiar o luna. nu stiu daca e usacata sau productiva. Cel mic al meu a avut o bronhopleumonie dar am inteles ca pe la 6 luni cat are el, cam asa fac toti. nu a avut temperatura (dr mi-a zis ca e atipic ca ar fi trebuit sa aiba temperatura) dar haraia din piept nu din gat. oricum, daca face ceva la plamani face febra. si inca ceva, haraie rau din piept. De ce nu-i dai Stodal. eu din cate stiu patlagina e cam frectie (la cel mare al meu asa e). si poate si niste nurofen

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

noi avem triste experiente cu pneumoniile.
Marc a avut prima data pe la 1 an si 3-4 luni(in primavara).A avut vreo doua-trei saptamani o febra usoara(pana in 38,5) timp in care am fost la medici si au zis ca e un virus,organismul trebuie sa lupte,eu sunt paranoica.Nimeni nu a auzit nimic la stetoscopIntr.o buna zi a facut 40 si am ajuns la spital,acolo la radiografie abia s-a vazut pneumonia.Apoi ..dupa multe complicati(plus inca o pneumonie)i-a trecut ,in toamna asta a facut un banal rosu in gat si in cateva zile am ajuns iar la spital,iar radiografie,iar pneumonie.
Am aflat o chestie..cica pneumonia care e la inceput se aude la stetoscop,apoi ,pe masura ce evolueaza "intra" adanc in plamani si nu se mai aude.Acum in toamna am avut faza mai usoara,dar de obicei se combina si cu o bronsita spastica si e nasol de tot.
Poate copilul tau are o bronsita ,mergi oricum la doctor!
multa sanatate!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Adi al meu are 2 ani si o luna si merge la cresa. El pana acum 2 luni n-a avut vreo perioada din asta in care sa tuseasca mai mult timp, adica a mai avut rosu in gat si facea imediat laringita dar ii trecea. Acum 2 luni prox. a luat o viroza oribila tot de lacresa, cand l-am dus la inceput si din cauza ca era slabit organismul (avusese oxiuri in vara) mi-a facut enterocolita infectioasa, ar fi trebuit sa intru cu el in spital dar am reusit cu multi bani sa-l tin acasa si sa-l fac bine. Si a ramas cu tuse, pentru care i-am dat Paxelladine, Stodal, iar Paxelladine, etc.
Dupa vreo luna i-am luat Multisanostol (2 sticle, cu pauza de 3 sapt.) si i-am facut si antigripal de la Aventis Pasteur ca l-am dus din nou la cresa, dupa ce l-am pus pe picioare bine. Ideea e ca tuseste de 2-3 ori pe zi, iar la cresa ne-a curs un pic nasul si acum ne-a trecut.
Doarme bine, mananca, se joaca, n-a avut fir de febra si i-am luat si sirop de muguri de pin cu vit. C si patlagina, cimbrisor si mai multe plante dupa care expectoratia e parca tot mai mica.
Deci, in conditiile astea, credeti ca poate avea ceva la plamani ? El a fost ascultat la plamani de dr. acum vreo luna 1/2 si n-avea nimic.
Voi ce ziceti ?

Annablue

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ENYA spune:

La pneumonie nu se face neaparat febra.

"Pneumonie virala acuta interstitiala cu sindrom obstructiv" a fost diagnosticul lui Vladi , baiatul meu(4 ani si 5 luni). Asta a fost la inceput de noiembrie, si, din nou, acum 1 saptamana. De fiecare data a fost afebril.

Daca vrei sa te linistesti si sa mergi totusi sa-l consulte cineva, iti recomand pe d-na dr. Zapucioiu (este sefa sectiei de Pneumologie- spit.Gr.Alexandrescu), acorda consultatii in Policlinica spitalului, marti (14,00-16,00) si joi (12,00-14,00).

Multa sanatate !

Amalia si Vladi (4 ani si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

de acord cu ENYA. nu e neaparat sa faca febra, sau sa aiba simptome spectaculoase. foarte posibil sa nu aiba nimic, dar mai bine consulti un medic, ca indata vin sarbatorile si nu mai gasesti pe nimeni. eu am facut un craciun si an nou cu fiica-mea cu o gripa oribila, si de atunci o vaccinez!!!

Mergi la inceput