cauze/tratament - infectie urinara

cauze/tratament - infectie urinara | Autor: oana_a

Link direct la acest mesaj

fetita mea de 1an 1/2 a facut infectie urinara din cauza unui microb (oxytoca) si a luat 1 sapt antibiotice.am facut apoi din nou,dupa tratament, analiza urinei si i-a iesit de data asta un alt microb *(e-coli)si treb din nou sa-i dam antibiotice.
Nu mai stiu ce sa fac ca nu prea mi se pare normal sa o indop mereu cu antib.de acum imi e si frica sa mai duc proba pt analiza ca poate ii mai iese din nou alt microb si o tinem tot asa:anaqliza-tratament etc.
Voi ce stiti despre aceste infectii,care e cauza lor ca sa stim de sa o pazim, ca mereu o spal dupa kk si o schimb destul de des.

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

La fetite infectiile urinare sunt mai dese decat la baietei pentru ca uretra e in imediata vecinatate a anusului si uretra e mult mai scurta decat la baietei deci bacteriile ajung usor in vezica urinara. Cata vreme va folosi scutecul e predispusa la infectii, indiferent cat de des o schimbi.
Avand in vedere ca e a doua infectie trebuie un pic cautat daca nu e vorba si de altceva ce favorizeaza infectiile: deficite imune, malformatii urinare. Refluxul vezicoureteral este des intalnit la copii cu infectii recurente (poate fi innascut sau secundar infectiilor). Deci poate ar fi utile o ecografie si un examen radiologic cu substanta de contrast (cistografie mictionala). Vorbeste cu medicul despre asta.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

vezi ca am scris si eu un subiect cu aceeasi problema.Insa bebe a mea are 8 luni.Vezi subiectul "Infectie urinara la fetite.de ce?cum se trateaza?".Sper sa iti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Mesaj:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: oana_a
Subiect: e coli-tratament infectie urinara
Trimis la: 15/12/2004 16:25:51
Mesaj:


revin cu problema infectiei urinare depistate le fetita mea de 1an1/2.conform antibiogramei microbul ar fi sensibil la antibiotice care dupa medicul meu de familie ar fi ori intravenoase ori prea puternice pentru un copil asa mic.
deci?? mi-a facut o trimitere la un pediatru
o sa mergem

vreau sa stiu de la voi, ca tot am vazut ca aceasta ar fi cel mai intalnit microb in infectAI URINARA(e coli),ce tratament ati facut copiilor vostri? e chiar asa de neagra situatia?

va multumesc

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mephala30
Raspuns la: 15/12/2004 17:00:07
Mesaj:

Sa-ti spun despre noi: Iustin are 6 luni si o saptamana. La 5 luni a avut infectie urinara cu E. coli.Conform antibiogramei, am facut tratament 10 zile cu Augmentin( e ca un sirop placut la gust), apoi pauza o saptamana, si inca 3 zile cu Ciprinol( un antibiotic ft. puternic). Azi am primit rezultatul uroculturii: negativ

Vezi ce spune pediatrul si urmeaza totusi un tratament cu antibiotic, chiar daca este puternic.
Sanatate multa!

Carmen siIustin(5.06.2004)
Album Iustin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Si eu inclin sa faci o ecografie si o cistografie sa vezi daca nu are cumva reflux. Deja este la a doua infectie. Iar asta poate contribui la un reflux urinar.
Luca mi-a avut acest reflux (s-a nascut cu el) pana la un an si a fost tinut pe antibiotic pentru a preveni eventualele infectii. A luat amoxicilina pana pe la vreo luna si apoi Biseptol. Ce-i drept, doza mica, de intretinere, dar asta l-a ferit de infectii.
Fetitele sunt usor predispuse la infectii, chiar procentajul este foarte mare la ele.
Te-ai gandit sa incerci sa o inveti la olita? Ca sa-i faci o rutina. In felul asta, ai elimina cat de cat posibilitatea ca sa fi contactat ceva din kk.
Scutecul de pipi schimba-l cat poti de des.
Dar eu zic sa faci totusi testele, ca paza buna trece primejdia rea.
Pupicei pentru fetita si sanatate multa.
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

multumesc tuturor pt raspuns
o sa merg la un pediatru nefrolog .sper sa rezolvam repe de problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Andreea, o fetita de 4 ani, facea des infectii urinare, care treceau in general dupa un tratament cu antibiotice, dar nu mereu, si apoi reveneau. In urma unod investigatii amanuntite s-a constatat ca avea o malformatie la rinichi, care a fost corectata chirurgical.
Nu vreau sa te sperii, sper din tot sufletul sa nu fie cazul vostru, dar trebuie sa mergi la un control amanuntit.
Sa stii ca totusi copiii fac des infectii urinare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiana02 spune:

Oana si fetita mea a avut probleme cu infectia urinara cu e-coli si din pacate trebuie sa-ti spun ca si acum dupa aproape 6 luni ne mai confruntam cu probleme.Binenteles ca a trebuit sa o tratez la inceput cu antibiotic,Gentamicina injectabil 2 fiole pe zi timp de 10 zile.
Rezultatul a fost ca nu mai avea infectie urinara dar aceste bacterii inca erau prezente in urina in numar destul de mare si se puteau inmultii din nou in orice moment.Am refacut urocultura la Inst. Cantacuzino unde mi-au preparat un autovaccin pe care i l-am administrat timp de 26 de zile pe cale bucala.Rezultatul a fost urina sterila. Dupa acest autovaccin i-am administrat si Ecoflorina care iti citez din prospect " reface flora intestinala naturala dupa tratament cu antibiotice , previne si combate infectiile datorate unor microorganisme nocive ca: E-coli, Clostridium, Salmonella. Si binenteles nu mi-au lipsit ceaiurile in special cel de catina si sucurile naturale,pentru ca trebuiesc consumate foarte multe lichide.Toate aceste tratamente ne-au ajutat sa ajungem la urina aproape sterila.
Spun aproape pentru ca la inst. Cantacuzino se fac analize foarte amanuntite , in sensul ca la ultima analiza ne-a gasit 10 colonii de e-coli din peste 100.000 cat avea in timpul infectiei. La nivel de laborator normal de policlinica 10 colonii nici nu sunt bagate in seama se declara urina sterila.
Problema noastra este ca aceste bacterii se inmultesc si din cauza ca nu am renuntat in totalitate la pampers.A mea fata uraste pur si simplu olita de cand a facut infectia urinara.In acel timp incepusem sa ne obisnuim cu ea si din cauza durerilor si usturimilor care le-a avut nu a mai acceptat sa stea pe olita.Doctora mi-a spus clar ca pana nu scapam de pampers nu o sa scapam nici de aceste bacterii.
In acelasi timp sustin si parerile celorlalte fete care ti-au raspuns si anume sa investighezi si eventualele malformatii urinare. Si eu am ajuns la spitalul Elias unde i-am facut toate analizele posibile, inclusiv ecografie.
Ti-am povestit putin mai amanuntit totul nu ca sa te sperii ci pentru a sublinia faptul ca nu este o boala usoara si nu trebuie tratata cu superficialitate.
Eu am invatat multe de pe acest site, vezi ca mai sunt multe mesaje pe aceasta tema .
Un alt tratament pe care il pastrez in caz de o alta recidiva este cel cu Uro Vaxom .Dar si acesta este un tratament de lunga durata 3 luni de zile in fiecare zi.Sper din tot sufletul [sa nu mai fie nevoie.
Va dorim multa sanatate.

Diana si bb Alexandra
pegeam]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

multumesc Daiana 02
in legatura cu spitalul elias poti sa-mi spui si mie cum ai ajuns acolo?prin cineva sau pur si simplu te-ai dus acolo si ai spus ce vrei?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Noi ne-am dus la Elias cu tupeu si gata. A facut figuri fatuca aia la receptie, da' n-a avut sanse cu mine... Daca ai un medic la care vrei sa ajungi, da telefon si vezi cand e de garda, si mergi seara. Nu te intreaba nimeni nimic. E mai nasol dimineata, forfota, nu prea poti sa te duci de capul tau....
La Elias i-am facut si noi nu numai ecografie, ci si analize complete - inclusiv secretie vaginala, pentru ca nu se excludea nici prezenta unui streptococ, ceva.... Analiza asta nu se face oriunde...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana 20 spune:

Cum ati descoperit ca fetita are infectie urinara? A facut febra?
Ar fi bine daca faceti ecografie si acel test cu lichidul de contrast care se introduce in vezica pt a vedea daca exista reflux si sa puteti elimina orice urma de suspiciune.
Noi vom face aceste teste saptamina viitoare pentru ca fetita mea s-a nascut cu cite uretere la fiecare rinichi si medicii vor sa vada daca are reflux. De 3 luni luam antibiotic pentru prevenirea infectiilor dar pina sa ia antibioticele nu am detectat nici un semn ca ar face vreo infectie. Sint foarte speriata si imi e teama sa nu fi facut infectie si eu sa nu fi observat.

Mergi la inceput