Masti de fata preparate in casa

Masti de fata preparate in casa | Autor: iarina

Link direct la acest mesaj

Vin si eu cu acest subiect, sper sa nu fi fost deja. Eu sunt adepta mastilor naturale, le folosesc de la 20 de ani, in prezent avand 25, nu pentru ca as fi avut un ten cu probleme si pt. ca vreau sa-l ingrijesc cu atentie. As vrea sa scriem aici care sunt mastile pe care ni le preparam in casa si care consideram noi ca au cel mai bun efect.Incep eu cu una, desi pe parcurs o sa revin cu altele.
Una dintre mastile pe care o folosesc eu cu mult succes si cel ami des este urmatoarea:
1 galbenus de ou amestescat cu putina miere si cativa stropi de ulei de masline. Se intinde pe tenul curatat in prealabil si se lasa sa actioneze cca. 20 de minute. Eu ma spal si stau cel putin 2 ore fara sa mai folosesc vreo crema. De obicei o fac seara, iar inainte de culcare, dupa ce au trecut cele 2 ore, ma dau cu o crema de noapte.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:


Eu folosesc de 2 ori pe saptamana (respectiv sambata si duminica, in rest n-am timp) masca de argila cu miere. O jumatate de pliculet de argila amestecat cu 2 lingurite de miere si un pic de zeama de lamaie sau o fiola de vitamina C. Se amesteca ingredientele pana la omogenizare perfecta.
Se intinde bine pe fata (de preferat si pe gat) si se lasa cca.20-30 minute. Apoi se clateste fata bine cu apa calduta si se aplica o crema hidratanta.
V-o recomand cu caldura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Fetele, care folositi masti facute in casa si vreti sa postati aici: spuneti si scopul lor (pt. ce fel de ten, cat de des, efecte etc). Sa vedem noua ce ni se potriveste (pe care ne-o lipim de ochi?!?). Ca daca imi pun una gresita....

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

masca cu galbenus de ou este indicata cam tuturor tipurilor de ten, daca aveti ten gras nu mai adaugati ulei de masline. Revitalizeaza tenul, ii da suplete si mai ales finete..dupa cateva aplicari o sa va simtit pielea mai fina, mai moale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:


Eu am ten normal, dar din cate stiu masca pe baza de argila se poate aplica pe orice tip de ten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu folosesc masti pe baza de argila ,si sunt bune ptr toate tipurile de ten.
amestec juma' de plic de pudra de argila cu smantana ,sau galbenus de ou ,sau miere de albina ,depinde de ce am chef si ce am in casa.o folosesc cam de 2 ori/saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Yo folosesc intens – zilnic adica - o crema speciala pentru tenuri sensibile ca al meu: se numeste crema de barberit si, pe cuvant de pionier, este eficienta !
Nu stiu daca e naturala (sigur nu o fac in casa !!!) sau cat de indicat este sa folositi si voi fetelor asa ceva , dar mie imi este necesara !

Sarbatori Fericite tuturor !

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns new spune:

Dar pt puncte negre aveti arma secreta si eficienta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Stiu ca pentru gomaj se poate folosi malai(fin) amestecat cu galbenus de ou.
Am mai auzit pe undeva si de o masca cu rosii, dar nu stiu exact cum este. O sa caut si daca gasesc ceva interesant va anunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Unde sunt localizate punctele negre? Pe nas? Ca daca da, e greu de scapat de ele.Cred ca ar trebui mers intai la cosmeticiana, apoi macar o data la 2 saptamani stai 10 minute la aburi - musetel de preferinta- apoi cu un tifon scoate-le fara sa agresezi pielea. Dupa aceasta operatiunea plica-ti o masca cu argila. Dar sa stii ca nu dispar, le poti atenua. Din cate stiu eu cel putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Alta masca pentru toate tipurile de ten, chiar si pentru cele grase: smantana+1 lingurita de miere+suc proaspat de fructe/legume (piersici, struguri, capsuni/morcov, castravete)Se tine 20 minute si se spala cu apa minerala/plata. Sa stiti ca mastile trebuie aplicate regulat ca sa existe un efect in timp.

Mergi la inceput