Senzatie de nod in gat

Senzatie de nod in gat | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Mai fetelor.
Am de vreo cateva zile o senzatie cam nashpa de nod in gat. Nu ma doare nimic, nici cand mananc, nici cand nu mananc, e doar o senzatie tare ciudata...parca mi-ar fi ramas ceva in gat si imi vine sa inchit tot timpul. Am si momente cand imi dispare cateva ore aceea senzatie.
E drept ca am fost un pic racita si am si ramas cu o tuse seaca cam sacaitoare....dar nu prea cred sa fie de la asta.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Si eu am avut senzatia asta mai acu cateva saptamani. De parca as fi inghitit ceva (de ex. o tableta de Algocalmin) si mi-a ramas agatata in gat. Tare neplacut ! Am avut si eu o "tentativa" de raceala in perioada aceea, dar nu cred sa fi fost de acolo. Sau poate totusi ? Cert este ca nu aveam senzatia asta in permanenta. Chiar intentionam sa consult un ORL-ist dar din lipsa de timp am tot amanat. A trecut de la sine...
Sanatate
Ingrid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Senzatia de nod in gat apare la afectiuni ale glandei tiroide,hiper sau hipotiroidie,poti sa consulti un medic endocrinolog daca o sa persiste starea asta a ta;insa nu este obligatoriu sa ai neaparat aceste probleme,poate fi altceva,mai asteapta putin si apoi mergi la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Draga Mirela,
Sotul meu are destul de frecvent senzatia de nod in gat, mai ales atunci cand este stresat, obosit, suparat, deci ceva pe sistem nervos. La fel, de curand mi-a spus o prietena ca simte nodul asta atunci cand este stresata sau are vreo emotie puternica. Nu stiu daca asta este si cazul tau, poate totusi o fi de la raceala....
Sotul meu a fost pe la mai multi doctori si pana la urma se pare ca e o deficienta de Ca si Mg, asa ca acum de cate ori ii apare face o cura de Ca&Mg si dupa aia se simte mai bine.
Multa sanatate !

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Si eu am avut pe vremuri senzatia de nod in gat. La mine a durat cam un an. Pana la urma s-a constatat ca am un mare deficit de calciu si in urma unui tratament eficient nu mi-a mai revenit problema niciodata! Deci in cazul meu, lipsa de calciu.

PS Aceasta senzatie se accentua atunci cand eram in locuri aglomerate, caldura prea mare afara, deci pana la urma niste factori de stres.

Sanatate iti doresc, Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

si mie mi s-a intamplat, totul asociat cu stari de sufocare, piele uscata, nervozitate, etc. dupa ce am avut un avort spontan s-a constatat ca defapt toate astea sunt de la tiroida. acum fac tratament de 1 an jumatate si in zilele de pauza la pastilute, mai simt o usoara sufocare dar nu cum era atunci.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

quote:
Originally posted by ingridnen

Si eu am avut senzatia asta mai acu cateva saptamani. De parca as fi inghitit ceva (de ex. o tableta de Algocalmin) si mi-a ramas agatata in gat. Tare neplacut ! Am avut si eu o "tentativa" de raceala in perioada aceea, dar nu cred sa fi fost de acolo. Sau poate totusi ? Cert este ca nu aveam senzatia asta in permanenta. Chiar intentionam sa consult un ORL-ist dar din lipsa de timp am tot amanat. A trecut de la sine...
Sanatate
Ingrid


Ai dreptate Ingrid, este exact senzatia ca mi-a ramas o pastila in gat...eu chiar am probleme de genul asta, de fiecare data cand iau ceva pastile trebuie musai sa mananc o bucatica de paine sau ceva, ca altfel imi ramane senzatia ca mi-a ramas pastila in gat.

O fi posibil sa fie si de la Calciu ca mi-a iesit valoarea la limita minima si chiar am inceput un tratament cu Calciu si D3.
O sa fac si analize de tiroida dar deocamdata astept sa vad daca imi trece.
Va multumesc mult fetelor de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by danab

Si eu am avut pe vremuri senzatia de nod in gat. La mine a durat cam un an. Pana la urma s-a constatat ca am un mare deficit de calciu si in urma unui tratament eficient nu mi-a mai revenit problema niciodata! Deci in cazul meu, lipsa de calciu.

PS Aceasta senzatie se accentua atunci cand eram in locuri aglomerate, caldura prea mare afara, deci pana la urma niste factori de stres.

Sanatate iti doresc, Dana


Exact,Dana!
Spasm laringian am avut si eu luni in sir tot de la hipocalcemie.Eu m-am cautat pe la mai multi medici si am descoperit destul de greu pt ca analizele erau bune .Abia la al treilea laborator mi-a iesit o lipsa mare de calciu,m-am tratat si am scapat de "nod"in git.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

La mine asta este semnul cum ca nivelul Ca este scazut, pe langa niste palpitatii. Dar de cele mai multe ori simt ca ma tine ceva in gat. Imediat cum am luat o pastila de Ca, nodul mi-a disparut. Incearca si tu si vei vedea ca asa va fi. S-ar putea ca dupa raceala sa ramai cu o carenta mica de Ca.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenusareasa spune:

Am avut si eu aceasta senzatie se numeste stiintific globus histericus si poate fi rezultatul refluxului gastro esofagian sau al miscarilor de deglutitie repetate asociata cu uscaciunea gatului si cu stari emotionale cum ar fi anxietatea ,mahnirea ,bucuria ca am depasit anumite obstacole,reprimarea tristetii.Unele pers au o predispozitie congenitala sau dobandita de a raspunde in aceasta maniera.
senzatia este asemanatoare unei reactii de sufocare .In cazul globusului simptomele nu se agraveaza in timpul deglutitiei ,mincarea nu se opreste in gat iar alimentele si lichidele permit ameliorarea .Nu exista durere sau piedere ponderala .
tratamentul consta in linistirea bolnavului si o atitudine plina de compasiune si atentie .Nici un medicament nu are un beneficiu dovedit .Depresia ,anxietatea sau alte tulburari de comportament trebuie tratate simptomatic si prin terapie psihiatricadaca este necesar .Uneori informarea pacientului despre relatia intre simptome si factorii psihologici poate fi benefica .

sinteza realizata dupa Manualul Merck

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_nr1 spune:

am si eu starea asta si m-am interesat si am aflat ca e o carenta de Ca in organism.iau Ca dar mai putin caci am aflat ca nu e prea bine pt bebe.nu inteleg de ce.cica daca beau mult lapte nu mai e nevoie sa iau Ca,dar eu iau totusi o tableta pe zi+ 2 picaturi de D2.pe langa asta mai am probleme noaptea,cand ma intind mi se impietresc gleznele si ma dor tare tare de tot.e ca un carcel cred si tot lipsa de Ca e de vina.asta e,imi ia bebe tot ce am mai bun.

Mergi la inceput