acufene

acufene | Autor: april

Link direct la acest mesaj

stie cineva un tratament pt acufene??? adica tiuitul urechilor, ca nu mai resist si ce am incercat pana acum nu a dat nici un rezultat. va rog

April & Andrada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Acufenele nu sunt o boala in sine ci simptom in mai multe boli: hipertensiunea arteriala (ti-ai luat o tensiune?) insuficienta circulatorie vertebrobazilara (se asociaza cu spondiloza cervicala, ameteli, acufene, fosfene = muste volante), afectiuni ale urechii si afectiuni neurologice.
Deci, i-ati o tensiune, fa o radiografie de coloana cervicala si mergi la neurolog cu ea, si de asemenea o vizita la ORL. O data depistata si tratata cauza "tratezi" si acufenele.
Succes!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

tensiunea mi-am luat-o, 110/60, radiografii am facut, am spondiloza cervicala, am mai facut un test cu xilina, dupa care ar fi trebuit sa-mi treaca sunetul din urechi, dar nu mi-a trecut. ORL-istul mi-a mai zis ca trebuie sa fac ceva teste audiograma, parca si ceva neuro. Inca nu mi-a dat nici un tratament. Dar dupa xilina tiuiturile sunt mai intense. Sper sa scap. Vad eu joi cand fac testele.

Antonela
pozici cu Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ginkgo Biloba, Antonela. Ai incercat?

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

April, mult succes joi la teste!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

am fost la teste, m-au puricat astia, analize sange, urina, radiologie, nouro, audiograma. A iesit o spondiloza cervicala si acufene la o anumita frecventa. Am si o infectie a urchii interne. Asa incat am inceput infiltratii de 2 ori pe saptamana, la ambele urechi. Sper sa mearga ca nu mai rezist cu zgomotul asta in urechi.

Ginko boloba am incercat, e drept doar 10 zile, dar nimic.


Antonela
pozici cu Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

April, daca zici ca e infectie la urechea interna probabil ca de acolo ai acufenele. Bine ca te-ai cautat, ca nu-i de joaa cu asa ceva!
Succes la tratament!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

am facut deja 5 infiltratii si nimic. nu simt nici o diferenta, cu exceptia raririi durerilor de cap. am inceput si ultrasunete si diadinamici, dar m-am saturat de drumurile la Cluj si o gramada de bani chel;tuiti fara nici un rezultat. ce sa mai incerc? mi-au dat un alt medicament, tot vasodilatator, dar nici pe asta nu-l suport. parca imi intensifica tiuitul si imi da o stare de nervozitate, e pentoxi retard.
sa mai fac infiltratii? n-ar trebui sa simt o ameliorare? nimeni nu-mi spune nimic, trebuie sa tragi de limba doctorii astia sa stii ce naiba ai!

Antonela
pozici cu Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Draga April,
Initial am vrut sa-ti raspund pe mesaj privat dar cred ca e bine sa stim cat mai multe despre aceasta boala care apare din senin, fara sa avem vreun semnal de alarma. Eu am probleme de 5 ani. Locuiam in Cluj cand, intr-o seara, brusc, au inceput sa-mi tiuie urechile de nesuportat. Mai eram si singura acasa si m-am speriat ingrozitor.
Ca si tine, am inceput plimbatul pe la medici. Am urmat la clinica Interservisan, pe bani grei, tot felul de tratamente. Ca si tine, am spondiloza cervicala si avusesem otita. Am facut infiltratii, dureroase si foarte costisitoare. Am facut tot ceea ce era omeneste posibil si eram disperata din cauza ca medicii ridicau din umeri. Aveam pierderi de echilibru din cauza ca-mi era afectat urechea interna. Nu ma puteam deplasa singura, traiam cu medicamente. Nu mai conteaza prin ce am trecut.
In piata Pata, pe colt, la etajul 1, era (poate mai este - eu m-am mutat din Cluj) cabinetul unui bioenergetician. Nu mai stiu cum il cheama. Omul asta m-a pus pe picioare in 5 sedinte. Am renuntat la medicamente si mai ales la infiltratii, am aflat dupa aceea ca aceste infiltratii fac mai mult rau decat bine.
Si am inceput lupta cu mine. M-am informat despre aceasta boala, am citit, am plans, am cazut, m-am ridicat.
Acum, dupa 5 ani, sunt ok.
Dar depinde de tine!
In primul rand, nu ai voie sa te enervezi, sa te obosesti. Incearca sa ai mereu un zgomot de fond langa tine, valurile marii sau ciripit de pasarele. Mananca sanatos, fara prajeli si fara ciocolata in exces. O sa vezi ca in timp acufenele vor disparea. Ar fi multe de spus si eu nu am gandurile prea ordonate cand vorbesc de aceasta boala pentru ca este o boala grea. Iti doresc multa sanatate!


Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Cred ca ai dreptate. M-am saturat de drumuri la Cluj, de infiltratii si de bani aruncati pe geam. Dupa 5 infiltratii, la ambele urechi, pot sa spun ca sunt de unde am plecat. O sa caut cabinetul bioenergiticianului, dar mi-ar fi tare de folos sa stiu mai multe despre el, macar adresa exacta, ca Piata Pata e mare, si apoi nici numele lui nu-l stiu.
Vezi craciunitza, poate iti aduci aminte.
La un moment dat credeam ca sunt singura cu aceasta boala. Mama mea a mai avut, in urma cu vreo 20 si ceva de ani, dar dupa 3 infiltratii, e adevarat transtimpanice, a scapat. Mie imi face infiltratiile in spatele urechii.
M-am gandit si eu la alt tip de tratament, poate chiar acupunctura. Mi-e tare greu sa merg in Cluj periodic. Dar daca as sti ca scap as face orice. Tu macar imi dai o sansa. Deci se poate! Eu am citit pe net ca nu prea e cale de vindecare si sa te obisnuiesti cu ele. Cam greu!!!
E adevarat ca ma enervez destul de usor, dar si imi trece repede. Sunt o fire energica, nu stau locului nici o clipa. Si ma afecteaza f. tare orice situatie. De exemplu, imi tremura genunchii cand e bolnava fii-mea. Incer sa ma controloz, dar de cand am ramas insarcinata (dupa lupte seculare)tot timpul ma tem pt ea. Sunt exagerat de grijulie. Si cum a fost si bolnavioara mult timp, m-am consumat f. tare.
Apoi dorm f. putin si prost. Nu ma odihnesc noaptea. De multe ori sunt mai obosita decat seara.

Draga craciunitza, multumesc mult pt. informatii si o sa iti urmez sfatul. Sper sa scap si eu. Daca mai ai sfaturi te rog sa mi le dai. Am mare nevoie. O sa te si sun, merci de nr.



Antonela
pozici cu Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Draga april,
Nu suntem singure. Am avut marea surpriza sa aflu ca un coleg de serviciu, are 22 de ani, sufera si el de acufene. Bunicul sotului meu, are 80 de ani, sufera de acufene. Dupa cum vezi, boala apare oricand si ne alege fara preaviz.

Si eu am facut infiltratiile tot dupa urechi, cu un ac urias si hidos. Am facut si tratament cu laser si nimic nu ma enerva mai tare decat graba medicilor de a-mi prescrie tratamente aiuristice, lasandu-mi impresia ca sunt cobai.

Nu stiu de cand ai tu acufene dar eu, timp de 5 ani, am observat ca atunci cand sunt nervoasa, suparata sau ingrijorata, ele se acutizeaza deci e clar ca este o legatura. Asa ca mi-am impus sa fiu mai calma, mai indiferenta. Ai nascut cumva prin cezariana? Banuiala mea este ca si anestezia a contribuit in vreun fel. Nu stiu, informatiile despre aceasta boala sunt putine si tot ce stiu am aflat facand experiente pe mine. Ca si tine, eram o fire energica, nu aveam stare, ma consumam mult, mutam muntii din loc. Ma recunosc in ceea ce povestesti despre tine. Incerc sa aflu daca acel cabinet bioenergetic mai exista. O sa vezi ca se rezolva, curaj!


Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput