Sarcina la 3 luni dupa cezariana?????

Sarcina la 3 luni dupa cezariana????? | Autor: pisi_ella

Link direct la acest mesaj

Buna! Am o prietena care a nascut acum 3 luni, cu cezariana...Azi a facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. A doua liniuta era mai slaba, da' era acolo. Ea are ceva simptome de sarcina, de-aia si- a si facut testul. I-a venit ciclu' la doua luni dupa nastere, insa ea crede ca era deja gravida atunci, ca a fost o sangerare nu prea abundenta. Si dupa ciclu cica s-a protejat mereu. De atunci a mai avut niste sangerari mai slabe.
Alapteza exclusiv, s-a bazat pe chestia asta, cu toate ca stia ca nu protejeaza 100%, insa dr. ei, culmea, un dr. ff cunoscut si apreciat, i-a zis ca alaptatul e un mijloc sigur de contraceptie in primele 3-4 luni!!!!
Prietena mea e tare dezorientata, mai face un test maine dimineata, da' cica stie sigur ca e gravida...Nu stie ce sa faca, i se pare ca e intr-o situatie fara iesire...Eu stiu ca, decat avort imediat dupa cezariana, mai bine alta sarcina, cu supraveghere mai atenta. Ea nu accepta nici una dintre variante!!
Voi ce ziceti, ca fata asta e disperata!!!

Va multumesc anticipat!

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx
http://www.emmaandreea.3x.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Asta a fst si cosmarul meu..ca voi ramane gravida si nu voi stii ce sa fac...Ca nu sunt de acord cu avortul, dar nici cu ruptura uterina nu e de glumit.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau..E o situatie chiar nasoala.
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

cunosc pe cineva care a ramas gravida la 4-5 luni dupa cezariana si n-a avut probleme, dar asta nu inseamna ca e o garantie ca si la prietena ta va fi la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Pai si eu stiu, adica mi-a zis dr. meu ca a avut o pacienta care a facut 2 cezariene in decurs de 1 an si a fost ok! Numai ca pe prietena mea o sperie rau ideea de bb nr 2, atunci cand bb nr 1 o sa aiba numai 1 an!! Eu stiu ca in Occident se fac deseori cezariene apropiate in timp una de alta, la limita chiar...si ca e ok.
A propos de cealalta varianta...chiuretaj dupa cezariana...Am o cunostinta care tot asa, a pastrat o a doua sarcina la cateva luni dupa prima, pt ca dr. ei a zis ca el nu se baga sa-i faca chiuretaj la asa scurt timp dupa cezariana si ca mai bine tine sarcina...A tinut sarcina pana la termen si a fost ok! Deci se poate, insa se cere o supraveghere mai atenta si ceva tratament special, cred...


_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx
http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Asa am patit si eu la 3 luni dupa prima cezariana. Dar, sincera sa fiu, nu stiu nici in ziua de azi daca a fost sarcina sau nu. Dr. mea a zis, la momentul acela, la fel, ca mai bine o sarcina (cu risc), decat un chiuretaj (oricum, nu aveam de gand). Cert e ca mi-a dat sa fac 3 zile progesteron injectabil si a zis ca ori, in vreo 10 zile imi vine ciclul, ori, daca nu, se fixeaza mai bine sarcina. Cert e ca in a 10-a zi de la terminarea injectiilor mi-a venit. Poate intreba dr. de posibilitatea asta. Am uitat sa zic ca si mie imi venise primul ciclu tot la 2 luni dupa cezariana, iar progesteronul am inceput sa-l fac in a 7-a zi de intarziere a urmatorului ciclu.

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 7 luni) si Ramona (2 ani jumate)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Cunosc pe cineva care a ramas insarcinata la 4 luni dupa prima cezariana . A nascut fara probleme .

Se spune ca atunci cand au varste apropiate copii se inteleg mai bine ,chiar parintilor le vine mai usor .

Dar poate ca totusi nu e sarcina si prietena ta s-a speriat degeaba !
S-auzim de bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella

Numai ca pe prietena mea o sperie rau ideea de bb nr 2, atunci cand bb nr 1 o sa aiba numai 1 an!!



Daca mai are rabdare cateva luni o sa-i povestesc eu cum e !

Acum lasand gluma la o parte, parerea mea e sa mai astepte putin (oricum chiuretaj se poate face in primele 2 luni fara probleme) si intre timp sa vada exact ce si cum e cu sarcina. Iar daca chiar e gravida, doctorul care a urmarit-o la prima nastere e cel mai in masura sa-si dea cu parerea ce se intampla intr-un caz si-n altul. Iar daca nu e multumita cu sfaturile lui, sa mai apeleze si la alti medici. Sa stea si sa analizeze in liniste toate variantele si sa nu se repeada sa ia o hotarare acum, parerea mea...stan patitu...care a fost la un pas de avort desi n-am nascut cu cezariana.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput