prima supa de legume la bebe

prima supa de legume la bebe | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Buna!

bebele meu are 4 luni si o saptamana si ma gandesc sa urmez sfatul pediatrei si sa incep sa-i introduc suculetele si supita. Acum, ma intreb daca ar fi in regula sa incep cu supa clara de zarzavat -

- un cartofior, un morcov, un patrunjel, o felie de telina sau pastarnac, jumate de rosie si un ardei mic, toate in 200 ml apa.

Este ok reteta? in prima zi va papa doar o lingurita si in urmatoarele zile tot asa ca la suc de fructe? 2-3-4, pana va ajunge sa pape circa 80 de ml? Cand se introduc si legumele pasirate?

Sucul de fructe/legume acum: se ia treptat o lingurita de suc de morcov, a doua zi 2 lingurite, a treia zi 3 si tot asa ? sau se poate introduce si sucul de mar dupa cateva zile ? apoi pulpa de mar dupa alte cateva zile? piure de morcov fiert ?

stiu ca am pus multe intrebari, poate reusiti sa-mi raspundeti la cateva macar
merci mult pt rabdare
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Eu i-am introdus pustiului meu mai repede sucul de fructe, adica pe la 3 luni. In primul rand ca i-am dat incepand cu 6 saptamani 1 lingurita de zeama de lamaie. La inceput 2 picaturi, apoi 3, apoi toata lingurita. Asta ca sa ia vitamina C, pt. ca el s-a nascut la 1 nov. si are clar multa nevoie de asta. Apoi, la 3 luni i-am dat suc de mar, el n-a suportat morcovul decat in combinatie. In prima zi, 1 lingurita, doua, apoi treptat pana la vreo 100 ml.
Dupa 2 sapt, il bea tot. Si i-am mai dat si portocala, cu morcov, pt. ca sa nu se deranjeze. si le-am combinat. Dar, lingurita de lamaie a fost sfanta, data in alta perioada a zilei. Sucul i-l dadeam la 10.00. Dupa ce am facut masa de suc, i-am bagat pulpa de furcte, incet-incet si dupa, am adaugat biscuiti populari sfaramati, ca sa aiba masa de fructe cu fainos. In acel moment, el avea 5 mese din care 1 la 10.00 de fructe proaspete cu biscuite si restul, la 8.00, la 14.00, la 18.00 si la 22.00 de lapte.
Dupa, eu i-am introdus cerealele, ca vroiam sa-mi doarma noaptea si sa nu-i mai dau sa manance. Si, le-am facut cu lapte praf, cu lingurita, pt. ca eu am alaptat pana la 6 luni. I-au placut tare mult, mai ales cand, dupa vreo 3 sapt i-am dat cu iaurt natur (nu Danone care e plin de e-uri si adaosuri) si manca cereale la ora 18.00, dupa care ii dadeam si san dupa baia de la 21.00 si apoi nani.
Pe la 5 luni i-am introdus legumele piure. Nu mai multe odata, pe rand sau max. combinate cate 2 la masa de la 14.00. Adica, morcovul care e de baza si niste telina, pastarnac, cateva frunze de spanac, ardei gras, dovlecel. La final, dupa ce se obisnuise cu ele, i-am dat cartoful (face multe gaze si nu e indicat la inceput) si apoi rosia, fara seminte si coaja ca se poate deranja. Tot treptat, iar in restul mesei, dupa ce ii dadeam legume, termina cu lapte. Mai tarziu i-am dat carnita, de pui si mai tarziu de vita, foarte bine fiart si maruntita, adaugata in piureul de legume, constituind masa de la 14.00
Supa de legume eu am introdus-o abia pe la 7 luni, cand deja nu mai alaptam, dar tot in castron cu lingurita i-am dat-o ca e bine sa se obisnuiasca cu ele mai mult decat cu biberonul. Din legumele fierte cu carne si zeama, legumele le pasam pt. piure, carnea o marunteam si o adaugam in piure iar zeama o fierbeam separat cu gris sau fidea.
Apropo de introducerea treptata, cu al meu n-am avut probleme si i-am introdus relativ rapid, dar se spune ca nu trebuie introduse mai multe alimente deodata si nici prea mult ca altfel copilul poate respinge.
Dupa supa am introdu oul, mai bine zis galbenusul de ou, in prima saptamana 1 sfert in piure, mai tarziu 1 jum, si tot asa. Albusul numai dupa 1 an i-am dat.
Cam asta ar fi schema de introducere a alimentelor pe care am folosit-o eu, Adi are acum la 2 ani si 1 luna vreo 15 kg si mananca de rupe. Sper sa-ti fie de folos si tie.
Pofta buna !


P.S. Nu ii da deocamdata fructe fierte, mai bine da-i-le crude, sunt mult mai sanatoase asa.

Annablue si Adita (1.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Multumesc, o sa incep si eu cu sucurile intai...de morcov, apoi mar, apoi in combinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcuali spune:

Draga Dorsilia,
diversificare copilului este destul de complicata si cere multa atentie si daruire din partea noastra. In trecut (si din pacate si in prezentul medicilor nostri) se stipula ideea de a incepe aceasta diversificare de la 2-3 luni cu suc de fructe sau chiar cu supa de care ai amintit. Eu pot sa iti spun - si cred ca nu sunt singura, din ce am citit pe forum ca pana la 5-6 luni, depinde de necesitatile fiecarui copil, nu se hraneste decat cu lapte matern sau formula. Dupa aceasta varsta se introduce treptat suc de morcov, mar, pepene, strugure, citrice cate o ligurita apoi cresti treptat pana ajungi maxim la 40-50 ml.Supa se da dupa o saptamana si se incepe cu cea de morcov, apoi se introduc celelalte legume-o leguma la 2 zile. se fierb minim o ora cu putin ulei de maslina, cateva picaturi, puse mai la final.
Cam atat pentru inceput, daca te intereseaza subiectul mai departe o sa mai comunicam.
spor la treaba!

marcuali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creola132001 spune:

Baietelului meu i-am dat prima data, la 6 luni, supa de “legume”, facuta dintr-o singura leguma, morcov. In prima zi i-am dat numai supa – 2—5 lingurite, ca sa se obisnuiasca. A doua zi in supa i-am pasat si putin morcov. Dupa care am continuat cu alte legume: telina, patrunjel, ardei gras, conopida, cartof etc cate una in fiecare zi. Eu ii pasam cate putin din fiecare. Daca l-a inceput nu i-a placut, cand supica a devenit mai consistenta i-a placut f mult. Binenteles ca mesele la san erau tot “la cerere”.
Dupa 3-4 saptamani i-am introdus treptat carnea de pui, mixata marunt.
Tot atunci i-am introdus si branza calcica si sucul de fructe.
Am continuat cu iaurt, galbenusul de ou, carnita de vita pe care le-am introdus la 7 luni si pestele, ficatul, branza cu smantana la 8 luni. Dimineata si seara preferam sa ii dau iaurt cu fructe sau cu cereale, branza cu smantana sau branza cu banana iar la pranz supa de legume cu carnita. In supa ai mai putea adauga 1-2 lingurite de ulei de masline (treptat, ptr inceput cateva picaturi), picaturi de zeama de lamaie, bors acru sau suc de rosii - daca e facut in casa si nu are conservanti, aspirina sau sare.
Acesta a fost meniul baietelului meu pana la 1 an si 2 luni, de cand i-am dat aproape orice daca nu continea ulei prajit, carne porc, fasole, varza. Fiecare masa era completata cu san, la cerere. Tot dupa 1 an am inceput sa adaug si putina sare iodata in mancare.
Aceasta e schema de diversificare pe care am folosit-o eu. Mai greu a fost sa ii aleg meniul in fiecare zi ca sa il fac cat mai variat! :)
Sa aiba bebe-ul tau pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

eu, am inceput diversificarea la 5 luni, si parerea mea este sa incepi cum ti-au zis si fetele mai sus, cu un singur aliment la o masa, il testezi 3 zile-5, depinde si abia pe urma-i mai bagi ceva! si le amesteci doar cidn copilul a mincat deja separat acele alimente! si in nici un caz nu pune ardei la un bebe! nici chiar in supa!
eu , am inceput cu suc de morcovi si morcov fiert!
dar primul lucru i-am dat cereale de bebe, dar acum sint convinsa ca n-a fost o alegere buna! ca bebe e alergic la ele!
si pe urma mi-am urmat instinctul, am citit f mult despre subiect si am inceput cu legumele, pe rind, si supita abia acuma la 6 luni i-am dat , fara ardei si deja minc aseparat legumele din supa!
mult succes!

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

la ambii copii am inceput diversificare la 6 saptamani:
- suc de morcov strecurat incepand cu 2 lingurite si terminand cu 60 ml in 3 zile; apoi am adaugat 2 lingurite suc de mar si am terminat cu 150 ml morcov+mar intr-o saptamana
- pulpa de mar la 2 luni incepand cu 2 lingurite si terminand cu 150 g intr-o saptamana
- supa de zarzavat (morcov + pastarnac + telina + ulei de masline) de la de la 2.5 luni incepand cu 30 ml si terminand cu 180 ml intr-o saptamana; supa i-am dat-o direct cu legumele pasate, nu i-am dat supa clara deloc... apoi am tot ingrosat-o pana a ajuns piure; restul legumelor le-am introdus treptat: cartof, rosie, ardei, conopida
- cereale seara in biberon de la 3.5 luni; am inceput cu o lingurita pana la 5 intr-o saptamana

Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

multumesc tare mult mamici dragute, asa de mult ma ajuta sa citesc sfaturile voastre!

Acum intrebarea mea este...e mai bine sa incep cu sucul de morcov? sucul de mar sa fie al doilea? asa parca am inteles de la voi. De ce ?
merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Mi-a prins tare bine si mie subiectul acesta!
De sambata ( cand baietelul meu va implini 4 luni si jumatate)m-am hotarat sa incep si eu cu suculetul de morcov. Ce nu am inteles este daca primele lingurite se dau chiar inaintea mesei de lapte? Sau intre mese???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Io am inteles ca se da intre mese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Dorsilia, nu-i da sucul de morcov singur. Am citit mai demult ca bb-le tau era constipat. Al meu nu era constipat deloc si cand i-am dat sucul de morcov, 2 lingurite, s-a constipat tare de tot si de atunci nu mai face cum trebuie . Acum nu-i mai dau deloc suc de morcov, ii dau doar mar. Deci daca-i dai suc de morcov neaparat sa fie combinat cu mar!

Mergi la inceput