Aniridia - sau lipsa irisului

Aniridia - sau lipsa irisului | Autor: MickeyD

Link direct la acest mesaj

Aniridia este o boala cauzata de o malformatie genetica. In multe cazuri apare in forma sindromul WAGR (W - tomora Wilms la rinichi, A - Aniridia, G - malformatii genitale, R - retardare). Totusi cel mai vizibil efect, si care apare de la nastere este aniridia - lipsa totala sau partiala a irisului (culoarea ochilor). E posibil ca medicii de aici din ignoranta sa diagnosticheze copii cu aniridia ca fiind orbi. Asa s-a intamplat cu nepotica mea care acum are 6 ani. Insa ei vad.
A auzit cineva de asemenea cazuri, sau are aceasta problema? Incerc sa gasesc oameni care se confrunta cu aniridia. Nu cunosc pe nimeni altcuneva aici in Romania care s aiba aceasta problema si as vrea foarte mult ca nepotica mea Elena sa intalneasca si alte persoane care vad ca ea, si care o intelegf mai bine
Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

nu i se pot pune lentile de contact ca sa aiba totusi iris ?

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Asa am crezut si noi la inceput. Din pacate problema e mai complicata. Irisul este de fapt muschiul care inchide sau deschide pupila in functie de lumina. Ne-avand iris nervul optic trebuie protejat artificial de lumina, altfel se poate distruge ducand la orbire. Asta se poate face prin lentile sau cu ochelari. Am incercat varianta lentilelor insa nu este suficient de eficienta. Asa ca poarta in permanenta ochelari de soare foarte inchisi, de regul numai cand este afara. Lumina din casa o tolereaza destul de bine. In geenral cei care sufera de aniridia nu apeleaza la lentile.
Ca sa intelegi cam cum vad ei, imagineaza-ti ca esti la volan, ploua torential si nu ai stergatoare. Cam asa mi s-a explicat si mie. In plus difera de la caz la caz. Unele persoane nu vad in spatiu, altele nu vad culorile, altii nu vad deloc aproape sau departe ...

dana

d

Mergi la inceput