Intrebari despre sterilet

Intrebari despre sterilet | Autor: mitzura

Link direct la acest mesaj

Mi-a recomandat doctorita mea la ultimul consult sa-mi montez un sterilet. Atunci nu prea am agreat ideea, dar cu cat m-am gandit mai mult cu atat a inceput sa ma tenteze. Eu cu anticonceptionalele nu sunt prietena pt ca sunt o mare uituca. Am folosit in ultimul timp ovule spermicide dar sunt naspa , iar prezervativul la fel. Asa ca ...cred ca apelez la sterilet.
Daca ati avut sau aveti puteti sa-mi spuneti cum il suportati sau daca ati avut probleme speciale? Astea sunt de mai multe feluri? Sunt unele mai bune ca altele? Poate imi puteti spune o marca. Pentru ca n-am chef sa merg la o consultatie numai ca sa imi zica ce sa cumpar si dupa aia sa ma duc la alta consultatie ca sa mi-l monteze. As vrea sa mi-l cumpar fara sa o mai intreb pe ea.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am avut sterilet dupa prima nastere, a trebuit sa-l schimb pentru ca a expirat, dupa 5 ani. Pentru ca mai voiam un copil, nu am pus altul, am ramas iar insarcinata, am nascut al doilea copil dar a durat un an pana sa merg sa pun al doilea sterilet.
Cu primul m-am impacat bine, n-am avut probleme, doar primele 4-5 cicluri mai abundente si mai dureroase. Doar inainte sa-l schimb, dadea semne de "expirare"(dureri de burta si sangerare intre menstruatii).

Acum il am de o luna si jumate, am fost sa mi-l puna in a cincea zi a ciclului, apoi am avut o mica sangerare la jumatatea lui si dureri in partea dreapta(asa avusesem si cand primul dadea semne ca trebuie scos), menstruatia urmatoare a fost mai abundenta. Acum sunt curioasa ce va urma.

Steriletele sunt cele simple de cupru, gasesti la orice farmacie si costa in jur de 100.000. Au aparut de curand sterilete cu hormoni, adica elibereaza zilnic o cantitate mica de hormoni, astfel incat sa impiedice si fecundarea ovulului. Eu am vrut sa-mi pun din acesta, dar sincer nu mi-am permis. Farmacista mi-a zis ca aduc numai la comanda si costa in jur de 3.500.000. Se numeste Mirena.
Cand am fost la dr sa-mi puna steriletul, n-a stiut ca am cumparat eu, a venit asistenta cu unul, era identic cu cel cumparat de mine.
Intereseaza-te, s-ar putea ca si dr. ta sa aiba sterilet la cabinet. Sau intreaba la farmacie daca nu au mai multe marci. Mie mi s-a raspuns ca toate sunt de cupru si nu prea are importanta marca.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.

Mihaela, Diana(22 nov 1996) siSilvia(10 sept 2003)
poze1 ; poze2 ; poze3
proaspete cu Silvia
bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Am sterilet si banuiesc ca in curand il scotE Mirena, a costat 5500000, am sangerat 6 luni aproape zilnic, acum nu mai sangerez dar colul meu e ffff inflamat, ma simt super naspa cu el, plus ca am reclamatii (intelegeti si voi) si am zis ca in max 3-4 luni renunt la el, si face de-abia un an..Acum, depinde de organism, dar daca de felul tau esti mai sensibila, racesti usor, mai bine nu, altceva...


poze noi cu taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Si eu sunt genul care nu agreaza anticonceptionalele (din mai multe considerente). Nu am luat niciodata (doar 3 luni tratament pt. ovar micropolichistic; atunci am zis ca nu mai iau niciodata) si nici nu o sa iau. Prezervativul nu-l prea folosim (foarte rar). Deci ne ghidam dupa calendar. La noi tine la marele fix metoda asta! (nu ma buctat-o niciodata). (pe Stefan l-am facut ca asa am vrut noi).
M-am gandit si eu sa imi pun sterilet. Ce ma retine? Mi se pare ca as face crime dupa crime. (nu vreau sa jignesc sau sa supar pe nimeni; asa mi se pare mie, asa simt eu). Actiunea steriletului este urmatoarea: impiedica implantarea ovulului deja fecundat, in uter. Atunci, eu nu pot sa nu ma gandesc ca ovulul ala pe care nu il las sa se implanteze, este deja fecundat, este deja un sufletel pe care eu il ucid aproape luna de luna. Nu as suporta ideea asta. Nu m-as putea suporta pe mine. Din acest considerent eu nu imi pun sterilet.
Si in plus, si ideea de corp strain in corpul meu imi da niste fiori reci!
Inca odata, vreau sa repet: nu am intentionat sa jignesc sau sa acuz!!! Asa simt eu pt mine; si m-am gandit sa scriu asta, in ideea ca poate, tu mitzura, nu cunosti felul in care actioneaza steriletul si poate daca stii nu mai vrei sa iti pui.
Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Va .

Ps. Dupa a doua sarcina , daca va fi sa fie (inca nu suntem hotarati; oricum Stefan e mic inca, are doar 7 luni si jum.; dupa cezariana la 2 ani poti sa faci bebe 2) sunt hotarata sa-mi leg trompele. Asta va fi metoda noastra de contraceptie.

mariana tache, mamica lui Stefan.
http://community.webshots.com/user/tachemas - pozici.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377 - O poveste de suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Gio, ceea ce ti s-a intimplat tie cu Mirena, este identic si la mine.Am de gind sa-l scot,si l-am pus de vreo 4 luni.Nu se potriveste la toata lumea, si nici n-ai cum sa testezi inainte....Nu stiu ce voi face.
Mitzura, poti alege steriletul, dar n-ai de unde sa stii ca-l suporti bine!Pilulele sunt o varianta.

Catalina, ROBERT CATALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am avut sterilet dupa prima nastere, a trebuit sa-l schimb pentru ca a expirat, dupa 5 ani. Pentru ca mai voiam un copil, nu am pus altul, am ramas iar insarcinata, am nascut al doilea copil dar a durat un an pana sa merg sa pun al doilea sterilet.
Cu primul m-am impacat bine, n-am avut probleme, doar primele 4-5 cicluri mai abundente si mai dureroase. Doar inainte sa-l schimb, dadea semne de "expirare"(dureri de burta si sangerare intre menstruatii).

Acum il am de o luna si jumate, am fost sa mi-l puna in a cincea zi a ciclului, apoi am avut o mica sangerare la jumatatea lui si dureri in partea dreapta(asa avusesem si cand primul dadea semne ca trebuie scos), menstruatia urmatoare a fost mai abundenta. Acum sunt curioasa ce va urma.

Steriletele sunt cele simple de cupru, gasesti la orice farmacie si costa in jur de 100.000. Au aparut de curand sterilete cu hormoni, adica elibereaza zilnic o cantitate mica de hormoni, astfel incat sa impiedice si fecundarea ovulului. Eu am vrut sa-mi pun din acesta, dar sincer nu mi-am permis. Farmacista mi-a zis ca aduc numai la comanda si costa in jur de 3.500.000. Se numeste Mirena.
Cand am fost la dr sa-mi puna steriletul, n-a stiut ca am cumparat eu, a venit asistenta cu unul, era identic cu cel cumparat de mine.
Intereseaza-te, s-ar putea ca si dr. ta sa aiba sterilet la cabinet. Sau intreaba la farmacie daca nu au mai multe marci. Mie mi s-a raspuns ca toate sunt de cupru si nu prea are importanta marca.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.

SCUZE!!! AM CITIT ASEARA POSTARILE FETELOR SI PROBABIL AM APASAT PE VRE-UN BUTON GRESIT DE A APARUT MESAJUL IAR!

Mihaela, Diana(22 nov 1996) siSilvia(10 sept 2003)
poze1 ; poze2 ; poze3
proaspete cu Silvia
bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu folosesc anticonceptionale,dar o sa scriu dintr-o carte de medicina despre stelilet..asa in mare..sper sa va fie de folos informatiile.

Steriletul este mijlocul contraceptiv cel mai sigur dupa pilula.Este un mic dispozitiv plasat in cavitatea uterina.El comunica cu exteriorul prin doua fire care traverseaza colul si care pot si simtite cu degetul in fundul vaginului.Nu intervine in nici un fel in fiziologia reproducerii,el nu jeneaza nici ovulatia,care se desfasoara normal.Cu toate acestea glera cervicala se modifica sub influenta cuprului cu care este acoperit steriletul.Astfel este franata urcarea spermatozoizilor,insa nu in mod absolut.
Actioneaza in mai multe feluri:
-provoaca o inflamatie a mucoasei uterine,impiedicand cuibarirea oului
-prin cuprul steriletului,care are o actiune toxica asupra spermatozoizilor si oului
-prin globule albe,denumite leucocite,prezente acolo unde se afla un corp strain,care deterioreaza si elimina oul.
Avantaje:
-mijloc eficient de contraceptie-98-99%
-actiunea lui contraceptiva este rapid reversibila
-permite raporturi sexuale spontane
-nu are nici o incidenta asupra metabolismului.

Dezavantaje:
-menstruatiile pot fi mai abundente
-sangerare posibila intre menstruatii
-riscuri de infectie a trompelor
-posibilitatea unor sarcini extrauterine
-nu asigura protectie 100% mai ales daca se iau antiinflamatorii pe termen lung
-utilizarea lui nu e recomandata fetelor tinere si femeilor care n-au avut inca un copil.

Trebuie evitat in caz de:
-malformatie uterina care provoaca respingerea lui
-polipi sau fibrom uterin
-cancer al organelor genitale sau prezenta unor celule suspecte depistate prin frotiu
-predispozitie la infectii genitale,deoarece firele steriletului ajung in vagin ,ele pot ghida germenii spre uter provocand endometrita sau spre trompe provocand salpingita,consecinta acestor infectii putand fi chiar sterilitatea,se va evita montarea unui sterilet la femeile care au avut acest tip de infectie.
-o femeie care n-a avut inca copii ,din acelasi motiv,al unei posibile infectii care ar putea provoca sterilitate.
-sarcina extrauterina anterioara.
-tratament antiinflamator pe termen lung
-menstruatii lungi si abundente in mod obisnuit deoarece steriletul risca sa accentueze acest fenomen.
-beanta uterina
Dupa nastere se recomanda o pauza de 3 luni inaintea montarii unui sterilet.
Sunt vreo 10 tipuri de sterilete.Unele pt majoritatea femeilor,altele sunt mai adaptate femeilor cu utere mici,sau din contra pt utere care au o deschidere mai larga a istmului.Steriletul impregnat cu progesteron este indicat femeilor care au menstruatii dureroase,abundente,si de durata mai mare.
Intotdeauna medicul este cel ce alege steriletul si tot el il va monta.El va hotari dupa ce va va face un examen ginecologic complet.
Steriletul se poate pastra de la 2-4ani in functie de marca.Medicul va va spune cand a venit momentul sa-l schimbati.

Cam atat.Sper sa va fie de folos informatiile.
Pupici cu lipici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Foarte bun subiectul pt ca si pe mine ma intereseaza acest aspect. Eu am nascut pe 26 aug 2004 si doctorul mi-a recomandat steriletul Mirena (mi-a zis ca are pretul de 5250000 lei). Luna asta in mod normal ar trebui sa mi-l pun...dar citind ca ati avut probleme cu el parca am retineri. Este cineva care si l-a pus si a fost ok?


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

Fetele si eu am montat un sterilet acum 2.5ani, in mare e ok, ciclul e mai lung un pic si mai abundent , dar asta aveam si inaintea lui, nu pot spune ca este sigur din cauza lui.Ma simt bine cu el , nu am avut nici o problema, nu il simt , nu ma deranjeaza , este f ok, e pe 5 ani iar cand expira am sa imi pun altul.Nu stiu ce marca e , la doctor mi l a aratat si a zis doctora ca din acesta are si ea si e ok, nu am mai intrebat marca , dar nu este hormonal, in 2002 am dat 900.000 pe montaj si sterilet,
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Eu ma impac bine cu el.

Am avut si inainte de a-l face pe Matei (am ramas insarcinata imediat dupa ce l-am scos) si mi-am pus si dupa, il am de 2.5 ani acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Multumesc de raspunsuri. Macar de un lucru sunt sigura, daca e sa il pun nu pot sa merg sa il cumpar de capul meu, trebuie totusi sa merg la doctor ca sa imi zica ce sa iau.

Acum sunt tare nehotarata. Cu anticonceptionalele e clar ca nu ma impac deloc. Ovulele alea, (si crema la fel) nu stiu daca ati avut vreodata, dar noua ne creeaza disconfort cand , ne ustura pe amandoi. Metoda calendarului e ok in principiu, dar eu sunt la 5 luni de la nastere si nu mi-a venit inca menstruatia, asa ca habar n-am in ce zi a ciclului sunt, deci nu o pot aplica acum. Si are inconvenientului cand o aplici ca sunt zile din luna in care n-ai voie sa te "dedai" la placeri .
Si uite de aia am ajuns la sterilet.
Poate mai primesc raspunsuri si ma hotarasc si eu in vreun fel.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput