varicela in sarcina

varicela in sarcina | Autor: grasunel

Link direct la acest mesaj

Mi s-a intamplat ceva foarte urat si as vrea sa avertizez persoanele care doresc sa devina mamici asupra acestei probleme.
Am facut varicela cand eram insarcinata in 11 saptamani. Desi a fost o forma mitigata(adica foarte slaba), riscul asupra sarcinii a existat totusi, asa ca nu am putut pastra bebe-ul.
Ideea e ca am aflat ca se poate face si un test de sange pentru a depista daca ai avut sau nu varicela vreodata.Se pare ca la noi in tara nu se fac testele astea, medicii nu le recomanda, nu stiu care e de fapt problema, cert este ca am aflat foarte greu ca se pot face teste de sange. Si exista si vaccin pentru varicela.
Asa ca, avand in vedere prin ce am trecut, recomand viitoarelor mamici sa faca testul de sabge si sa se vaccineze.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns at andreea spune:

Imi pare rau de pierderea ta. Ai grija de tine.

Andreea si Thomas/Emma de 16 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Grasunel, imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat.
Totusi eu stiam ca nu exista vaccin impotriva varicelei. Vorbim despre varsatul de vant cum ii zice popular. Analiza eu am facut, dar pentru rubeola nu pentru varicela. Bine eu oricum am facut varicela acum cativa ani si stiam sigur ca am avut.
Grija mare, fetele!

Andreea
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

grasunel, imi pare extrem de rau pentru pierderea suferita. Sa stii insa ca nici pe mine nu m-a intrebat dr. din Germania inainte daca am facut sau nu varicela, dupa ce-am ramas gravida mi-a facut doar testul pentru anticorpi anti-rubeola. Pe vremea aceea nu stiam ce riscant e sa faci varicela in sarcina, asa ca, in ignoranta mea, am stat linistita. Nici eu n-am facut varicela in copilarie, ci abia la 29 de ani - dar atunci copilul meu avea 1 anisor si ceva. Doamne, cand ma gandesc ca se putea intampla in sarcina, nu cu mult timp in urma...dar am avut noroc, mare noroc. Iti doresc refacere rapida si toate cele bune!
Androix, mai nou exista vaccin contra varicelei, se cheama Varilix.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Analiza de varicela se face la centrul Victor Babes ( e un centru smecher, chiar linga spitalul Babes). Eu am intrat in contact cu varicela in saptamina 18 de sarcina si, panicata, am cautat sa fac analiza. Se pare ca in Bucuresti doar acolo se face. Costa 400 000 IgG si 400 000 IgM. Rezultatul vine in 6 zile lucratoare (adica o eternitate).

Din fericire, analiza a scos la iveala faptul ca aveam anticorpi si acum nu m-am infectat.

Leta 32+
dr. tutunaru - elias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Grasunel imi pare tare rau pentru ce ti s-a intamplat.

Si eu sunt cam speriata de bolile copilariei. Cand eram gravida cu baietelul meu (are 4 ani si 11 luni) descoperit ca nu am anticorpi pentru rubeola. Am stat stresata si am cam evitat sa intru in contact cu copii. Anul trecut m-am vaccinat contra rubeolei (cu greu am gasit vaccinul doar pentru rubeola pentru ca piata nu exista decat vaccin combinat rubeola-oreion-rujeola). Prin iunie anul asta am intrat in contact cu o fetita, care la cateva zile dupa aia a facut rubeola. Habar nu aveam ca sunt gravida. Cand mi s-a confirmat ca sunt gravida, desi eram vaccinata totusi mi-am refacut analiza de rubeola si IgM, care indica o infectie recenta, a iesit echivoc. Am innebunit vreo 10 zile, am discutat cu mai multi infectionisti si am repetat analiza la Spitalul de Boli infectioase Colentina (cred ca acum se numeste Matei Bals). Aici IgM mi-a iesit negativ si toti infectionisti, fiind vaccinata, mi-au zis sa pastrez sarcina (acum sunt gravida in saptamana 27). Oricum pana voi naste tot voi mai avea o umbra de ingrijorare.
Ce vreau eu sa spun fetelor interesate:in vara asta eu mi-am verificat si imunitatea la oreion (la Institutul Cantacuzino) si la varicela (la Spitalul de boli infectioase Colentina (m-a costat IgG 160.000 si IgM 160.000). Oreion facusem in copilarie (am anticorpi), dar la varicela mi-a iesit IgG slab pozitiv (adica, dupa spusele infectionistului, am facut o forma usoara si teoretic n-ar trebui sa puna probleme daca intru in contact cu varicela, dar mai bine ma feresc). Asa ca acum am tot anuntat si pe la gradinita lui fii-miu sa ma anunte daca e vreun caz de varicela si incerc sa evit cat pot boala asta. Am aflat si ca exista vaccin pentru ea (Varilix) care costa putin este 1.000.000. Din pacate eu nu am cum sa-l fac in perioada sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Fetelor, si eu sunt disperata cu varicele asta.Sunt in saptamana 20 de sarcina si astazi m-am externat din spitalul Municipal, unde culmea,in noaptea de 1 spre 2 decembrie ne-a adus in salon o tipa care avea varicela de 2 saptamani.Era gravida in 3-4 saptamani si voma, a venit la urgenta, azis medicului de garda ca are varsta , dar ala a zis ca e ok si a intrenat-o la gineco intr-un salon unde eram 2 gravide, eu si inca una.A pus-o in patul de langa mine , a doua persoana ca deja era plin.A dormit toata noaptea,noi am intrebat-o daca mai e contagioasa si a zis ca dr. i-a zis ca nu.Dimineata insa a venit doctorita ei care a inceput sa urle la ea, ca ce cauta in spital, ca i-a zis sa nu vina, ca inca mai are cruste si e contagioasa si imediat a trimis-o acasa.Si a intrebat daca sunt gravide si daca am avut in copilarie.Eu i-am spus ca nu cred ca am avut,as fi stiut.Si nici nu mai am pe cine sa intreb.Va dati seama ca sunt disperata , nu stiu incotro s-o apuc, am mai intrerupt o sarcina la 20 de saptamani din cauza unei rubeole...Doctorita a zis ca poate n-am luat-o, deoarece am copilul la gradinita pe care eu il duc si-l aduc si e de o luna epidemie si el n-a luat , si nici eu pana acum, si a prins si anul trecut la fel epidemia toata si n-a facut, si asta inseamna ca probabil avem anticorpi.Dar baietelul meu sigur n-a avut, el de unde anticorpi?Ce sa fac acum, innebunesc 2 saptamani acum sa vad daca imi iese ceva sau nu pe piele.Si daca da, ce se pote intampla cu fatul?Stie cineva?Trebuie sa intrerup sarcina?Leta, tu cand ai facut analiza?Daca ma duc luni nu e prea devreme pt. IGM?Sant disperata, ma rog din 5 in 5 minute la D-zeu sa fie bine, sa nu fi luat boala...Altceva nu imi ramane de facut....Si multa rabdare astea 2 saptamani...Asta mai imi trebuia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Cringuta, e cam devreme pentru IgM, dar iti poti face IgG-ul si, daca iti iese pozitiv, poti dormi linistita - inseamna ca ai avut in copilarie si ai anticorpi.

Eu zic sa mergi sa il faci pentru linistea ta. Poate ai avut fara sa stii...Mama mi-a zis ca nu isi aminteste ca eu sa fi avut in copilarie si totusi analiza a aratat ca am avut; probabil a fost o forma usoara, se poate intimpla, fara mari manifestari, dar care totuisi iti lasa anticorpi.

Leta 32+
dr. tutunaru - elias

Mergi la inceput