De ce face pipi pe el?

De ce face pipi pe el? | Autor: Mia.

Link direct la acest mesaj


Vreau sa intreb si eu un lucru ce mi se pare nefiresc.De ce copilul meu desi face pipi si caca la WC de citeva luni(din iulie) acum s-a scapat pe el de doua ori ziua si o data noaptea (azi-noapte)? Sint nou intrata pe acest forum si mi-a placut f. mult ce am citit pina acum.Copilul are 2ani si zece luni.Daca stie cineva un caz asemanator?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

draga mia in primul rand bine ai venitsi sper sa ne indragesti si sa nu mai pleci de la noi.

referitor la subiectul tau, am patit ceva asemenator cu baietelul meu cel mare, theo (acum are 6 ani si aproape o luna).......undeva in jurul varstei de 2 ani si ceva, dupa o internare in spital a reinceput sa faca pe el, dar numa noaptea si uite asa pana spre varsta de 5 ani........din aceasta cauza pt. a nu "imputi"salteaua i-am pus pampersi pana la acea varsta.........dupa care fara sa il strsez ca de ce face pe el sau io stiu mai ce.....a scapat singurel.

am de ex. o colega al carui baietel are 7 ani si ceva is face si acum pe el, desi a luat si tratament...

sun cazuri si cazuri.
pentru inceput incearca sa nu ii mai dai nimic de baut seara, pe urma vezi daca nu cumva ii este frig.si lasa-l in pace..o sa isi revina

sanatate si inca o data bine ai venit

DUMNEZEU este acolo sus pentru fiecare dintre noi.

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

asa reactioneaza copiii cand au o problema numai de ei stiuta. poate te-ai certat cu sotzul, poate a avut o problema la gradinita sau cu bunicii sau cu alti copii in parc. n-ai de unde sa stii. ceea ce e sigur - e doar un episod trecator. nu iti fa griji inutile, da-i iubire si atentie si fa-l sa se simta bagat in seama, si nu-l certa. fetita mea are 3 ani si face de mult la wc. cu toate astea, rar, se mai intampla cate un accident si am corelat clar accidentul cu cate o cearta de a noastra. alta data a zgariat-o un baiat mai mare la gradinita si mi-a facut pe ea o zi intreaga. din fericire s-a impacat cu baiatul si nu s-a mai repetat...

ei sunt sensibili ca niste flori, reactioneaza la orice...

A.

Adriana (10.11.1979) + Adriana jr (21.09.2001) + Andrei (6.01.2004) + Dragos taticutzul (7.01.1974)
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Eu am citit pe undeva ca are legatura cu varsta la care ai inceput s-o pui la olita. Poate nu e valabil la tine, dar:

-daca ati pus copilul prima data la olita sub 1 an, ati realizat un fel de "dresaj", nimerind pur si simplu ora la care el face kk/pipi. Pt. ca el nu-si controleaza sfincterele (la kk) decat de pe la 1 an jumate (iar la pisu) pe la 2 ani. Asa ca vine o perioada cand apare asa-numita "revolta", cand copilul pus prea devreme la olita nu mai vrea sa faca, banuiesc eu, pt. ca a ajuns la o varsta la care , de data asta, poate el sa stabileasca ce , cum si, mai ales, cand!

Dar poate fi la fel de bine si ce a zis klavier.

Sa ma corecteze mamicile mai "experimentate" in acest domeniu daca gresesc

Venera, mama lui Markus (10 dec.2003)
si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Fetita mea mai scapa cate un pipi. Are 3 ani si 7 luni. Se mai intampla, cel putin in somn, daca am uitat sa o pun pe olita inainte de culcare, sau atunci cand e foarte obosita. Noi ii punem olita langa pat, hartie igienica, iar ea, de obicei, se scoala singura si face. Dar mai sunt accidente, nu m-am ingrijorat, cred ca e problema dupa 6 ani.

Vilma, Anca (3.7 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Merci pt.raspunsuri.De pus pe olita prea devreme nu e cazul pt ca abia la 2 ani si 5-6 luni am inceput(cind a vrut el adica),mai degraba e poate un pic de stres(desi nu arata stresat) avind in vedere ca sintem doar de o luna in Canada,timp in care a locuit in doua locuri diferite.Poate pt.ca suntem in perioada de integrare abia,locuri noi,locuinta noua,alt pat,etc.In schimb de cind am venit cere intr-una suc(noroc ca am gasit aici si sucuri de legume) si bea mai mult decit de obicei lichide.Mi-e greu sa nu-i dau seara lichide pt. ca face scandal dupa suc.Deocamdata n-a mai facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allice spune:

Copilul meu avea 2 ani jumate cand am venit in Canada, facea la olita numai daca-l ghiceam eu. La 2 ani si 8 luni a inceput sa mearga la gradinita (garderie), dupa prima saptamana mergea singur la WC, dupa inca o saptamana a reinceput sa faca in pantaloni. Educatoarele m-au asigurat ca nu-i nici o problema, am citit mai multe despre asta aici, toata lumea e sigura ca nu va purta pampers cand va incepe scoala (5 ani). Acum ii pun in fiecare noapte pampers dupa ce adoarme. Chiar daca face pipi chiar inainte de culcare, tot face noaptea, iar eu, mamica, nu sunt in stare sa-l trezesc peste noapte sa-l duc la toaleta. Cunosc copil de emigranti care la 9 ani, dupa ce nu mai facea pipi in pat de cel putin 5 ani, aici in primul an a tot avut probleme. Deci, e normal, nu te ingrijora. Bun venit!. In privinta mutarilor dintr-o casa in alta, copilul nostru accepta dupa ce ii demonstrez ca nu mai e buna casa veche si el ne ajuta (incurca) la mutare in casa noua. Am asezat intotdeauna lucrurile cat mai 'la fel' ca in vechea casa. Si tot m-a intrebat dupa 5 luni in care nimeni nu i-a povestit nimic despre casa din Romania:' unde e patul mic a lui Mihai?'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Diana are 3 ani, si de la 2 ani si 7 luni nu mai are pampers ziua si nu face deloc pe ea.
dar noaptea ii pun pampers.
uneori de trezeste singura si face la olita, alteori pampersul e uscat nopti la rand, alteori e plin ...

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by danielac

Diana are 3 ani, si de la 2 ani si 7 luni nu mai are pampers ziua si nu face deloc pe ea.
dar noaptea ii pun pampers.
uneori de trezeste singura si face la olita, alteori pampersul e uscat nopti la rand, alteori e plin ...

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac



Si Ana la fel. Offff... Are 3 ani si 2 luni si intotdeauna cind doarme trebuie sa-i pun pampers. Partea proasta este ca daca o las fara pampers N-O DERANJEAZA cind face pe ea. Si doarme in continuare fara probleme...

Am incercat s-o trezesc la ore fixe, sa-i "ghicesc" ora la care face, dar singurul lucru pe care l-am realizat a fost sa am un copil miriit si neodihnit. Asa c-am lasat-o balta, ca doar nu s-o marita cu pampers pe ea...

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput